Evlerde, spor salonlarında ve yüzme salonlarında sıklıkla tercih edilen sürgülü pencereler, dar alanlarda alandan verim sağlamanın yanındaçok kullanışlıdır.

Sürgülü Pencere Özellikleri

Sürgülü Pencere

Sürgülü Pencere

Sürgülü pencereler, teknik olarak kanatsız pencereler şeklinde isimlendirilmektedirler. Bir menteşe yardımıyla, dışa ya da içe açılır kanatlarının olmaması sebebiyle bu ismi almış olan sürme pencerelerin, standart boyutları 1 metrekareye 1 metrekare olarak belirlenmiştir.

Alüminyum ve PVC kasadan üretilebilen bu modellerin çalışma prensipleri oldukça basittir. Tek yandan bir kol yardımıyla sürgülenen penceresin hareketli kanadı, sabit kanadın olduğu bölüme doğru kaymaktadır.

Sürme pencerelerde, çift ray sistemi bulunabilmektedir. Bu sistem, pencerenin isteğe göre iki taraflı olarak açılabilmesini sağlamakta ve her yönden ulaşılabilirlik söz konusu olmaktadır. Sürgülü pencere özelliklerinde dikkat edilmesi gereken birkaç püf noktası mevcuttur.

Cam kalınlığı, profil kalınlığı, hava geçirim değeri, ses yalıtım özelliği, çift ya da tek camlı olması, rüzgar direnci, ısı yalıtımı ve su sızdırmazlık özellikleri gibi, tamamen pencerenin kalite özellikleri ile ilgili olan bu parametreler, sürme pencere satın alırken dikkat etmeniz gereken özellikler arasında yer almaktadır.

Temel olarak ses, ısı ve su yalıtımı bulunan pencereler daha kalitelidir. Aynı zamanda çıta eğimi 45 derece olan pencereleri tercih etmeniz durumunda, pencereden rüzgar ve yağmur aracılığıyla içeri toz ve kir sızması gibi bir durum da söz konusu olmayacaktır.

Kanatlı pencerelere göre daha hassas bir tasarıma sahip olan bu modellerde, bu özelliklere daha fazla dikkat etmek gerekli olmaktadır. Pencerenin rüzgar yüküne dayanım sınıfı bakımından iyi bir sınıfta yer alması ise dayanıklılığını belirleyen bir faktör olmaktadır.

Sürgülü Pencere Montajı ve Tamiri

Sürgülü PVC Pencere

Sürgülü PVC Pencere

Sürgülü pencere montajı, standart kanatlı pencerelerin montajı gibi olmaktadır. Bunun için öncelikle kasa profilin yerleşeceği kısım hazırlanmaktadır. Sonrasında kasa profili, pencereye yerine yerleştirilerek, duvar ile kasa arasında boşluklar köpükle kapatılmaktadır.

En az 3 yerinden vidalanan pencerenin doğru ve hizalı monte edildiği kontrol edilmektedir. Sonrasında ise pencerenin mümkün olduğunca çok yerinden vidalanması gerekmektedir.

Denge merkezine uygun olacak şekilde, pencerenin en sağlam olmasını sağlayacak şekilde vidalama işlemi gerçekleştirilmekte, sonrasında ise rayların düzgün çalışıp çalışmadığı birkaç kez kontrol edilmektedir.

Pencere ile duvar arasında kalan köpük kalıntılarının temizlenmesi ve köpük kısmının pencereyi sabit tutacak çok ince bir tabaka halinde olması gerekmektedir.

Sürgülü pencere tamirinde, tamir gerektiren pencere kısımları genellikle raylar üzerinde ilerleyen rulmanlar, raylar ya da kasa kilit sistemi olabilmektedir.

Diğer pencerelerdekine benzer yuvarlak pimler birbiri içine geçerek pencerenin tamamen kilitlenmesine ve açılmamasına sebebiyet verebilmektedir. Bunun yanı sıra, rulmanlardaki tıkanma gibi durumlar da tamir gerektirebilmektedir.

Tüm bunların tamiri, profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Aynı zamanda pencerenizin ihtiyaç duyduğu özel bakım işlemlerine dikkat etmenizin de pencere ömrü bakımından büyük faydası vardır.

Sürme pencerelerde tamir işlemi bazen, hava geçirgenliğinin artması, profil gevşemesi gibi durumlarda da yapılmaktadır.

Sürgülü Pencere Bakım ve Temizliği

Sürgülü PVC Pencere

Sürgülü PVC Pencere

Sürgülü pencere temizliği, oldukça hassas bir işlemdir. Pencerenin iki kanadına da zarar vermeden, arada kalan tüm toz ve pislikleri temizlemeniz gerekmektedir.

Bunun için öncelikle tüm pencerenin kapalı vaziyette olması, büyük kısmı temizlemenizi sağlar. Kanatların çakıştığı noktayı ise ince bir bezle temizleyebilirsiniz.

Sürgülü pencere bakımında, camın ve gövdenin özelliklerine uygun bez ve kimyasallar tercih etmeniz gerekmektedir. Islak ve kuru bez temizlik esnasında yanınızda olmalıdır. Cam bezi olarak mikro fiber bezler en uygunudur. Gövde ve cam için tercih ettiğiniz temizleyiciler ise farklı olmalıdır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle