PVC pencere ayarları yapılırken bir takım kurallara dikkat etmeniz gerekir. Estetik bir görünüm oluşturmak için PVC ayarı da oldukça önemlidir.

PVC Pencere Ayarı Nasıl Yapılır?

PVC pencere ayarı yapılırken oldukça dikkat edilmelidir. Şimdi sizlere bu işlem için uygulanması gereken metotları paylaşıyor olacağız.

PVC Pencere Ayarı

PVC Pencere Ayarı

Pimapen pencere ayarlarının zaman zaman bozulduğuna şahit olabilirsiniz. Daha çok soğuk havalarda farkına varılan bir durum olarak bu ayarlamanın uygun bir şekilde yapılması gerekmektedir. İlk olarak PVC’lerin açılan kanat kısımlarının ayarları bozulabilir ve bu durum 2 farklı nedene bağlanabilir.

İlk neden olarak yeni binaların temellerinin yaklaşık 5 yıl boyunca hareket etmesinden kaynaklanmaktadır. Zamanla binaların temelleri hareket ettiğinden zemine oturma esnasında pencerelerin kanat ayarları açılabilir.

İkinci neden olarak montaj hatalarından kaynaklanan durumlar ortaya çıkmaktadır. Pencerelerin kanat camlarının takılması sırasında cam takozlanarak takılmalıdır. Kanatların sarkmasını engellemek için bu ayarın yapılması önemlidir.

Pimapen pencere ayarı konusunda kilit sisteminde de sorun yaşamamak adına bir takım kurallara uymak gerekiyor. PVC kilit mekanizmalarında yaz ve kış modları yer alır. Bunun amacı ise yaz aylarında PVC’lerin kapalı olması durumunda yaşam alanlarının sağlıklı bir şekilde havalandırılmasını sağlamaktır. Örneğin yaz modunda evinizin tüm pencerelerini kapatarak tatile çıkabilirsiniz. Bu durumda ilgili mod devreye girer ve evinizin havalanmasını sağlar.

PVC pencere ayarı konusunda mekanizma ayarlarının da yapılması gerekmektedir. PVC’leriniz çift açılımlı ise aynı zamanda yan kısma açılan bir sistem olarak kullanılıyorsa mekanizma ayarlarının kaçmasından kaynaklanarak yaşam alanlarınız soğuk alabilir.

PVC Pencere Ayarı

PVC Pencere Ayarı

Mekanizmaları ayarlamak için çift açılım sistemleri hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Birden fazla noktada ayar yeri bulunur ve zaman içinde bu ayarlar kaçabilir. Bu sistemlerde alt köşe, menteşenin üzerinde ve hemen kapağın alt kısmında vida sistemi yer alır. Bu vidayı sıkılarak pencerenin aşağı ya da yukarıya doğru hareket etmesi sağlanabilir.

PVC Pencere Ayarı

PVC Pencere Ayarı

PVC pencere ayarları nasıl yapılır konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer durum ise profil kaynaklı arızalardır. Profiller plastik ürünlerden üretilmektedir. Profillerin iç kısmına dayanıklı ve daha sağlam olabilmesi için destek saçları bırakılır. Standartlara uygun bir şekilde vida yerlerinin kontrol edilmesi yeterlidir.

Pimapen pencerelerinden soğuk alınması durumunda conta kontrolü yapmanızı öneriyoruz. Zaman içinde yıpranan contalardan dolayı yaşam alanlarınız soğuk alabilir. Bu yüzden düzenli bir şekilde kontrol edilmesi gerekir.

PVC Pencere Ayarı

PVC Pencere Ayarı

PVC’nin kilit mekanizması da çok önemlidir. Elinizle kanadın kasayla birleştiği kenarlarını hareket ettirebiliyorsanız kilit mekanizması da tam olarak işlevini yerine getirmiyor demektir. Oynayan bölgeye denk gelen kasadaki küçük parçaları sökerek yerini değiştirdikten sonra yeniden vidalamanız gerekir.

Eğer bu işlemi el yardımıyla yapamıyorsanız kapalı contalar kontrol edilmelidir. Contalar kanat ve kasa arasında tam sıkıştığı halde hava kaçırıyorsa contalar işlevini yitirmiş demektir ve bir an önce değiştirilmelidir.

Kapalı halde kanadı hareket ettirememeniz durumlarında ve contaların da tam olarak sıkışmaması halinde menteşede sorun var demektir ve sökülerek yerinin değiştirildikten sonra takılması gerekir. Bu işlem biraz zor olacağı için bir ustaya ihtiyacınız olacaktır.

Son olarak ise kasanın duvarla birleştiği noktayı kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer buradan az da olsa bir hava kaçamağı var ise silikon çekerek bu kaçağı engelleyebilirsiniz.

PVC Kanat Ayarı Neden Önemlidir?

Pimapen açılan kanat pencereleri zamanla kullanıma bağlı olarak zarar görebilir ya da yeni binaların oturmasına bağlı olarak kanat ayarları değişebilir. Bu nedenlerin yanı sıra montaj sırasında açılan kanatların uygun bir şekilde takozlanmamasını da söyleyebiliriz.

PVC Pencere Ayarı

PVC Pencere Ayarı

Aşağı doğru sarkma yapan kanatların ayarı yapılmalı ve uzun süre kullanım sağlanmalıdır. Bu kanatların tamiri için üzerindeki cam çitaları sökebilir ve mevcut takozlamayı yerinden çıkararak kanatların yukarı kalkmasını sağlayabilirsiniz.

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (9 votes, average: 3,56 out of 5)
Loading...

Yorum ekle