Mutfaklar için en ilginç kapı süsleri ve farklı mutfak süsleri ve yapılışları hakkında araştırdık ve yazdık.

İlginç mutfak süsleri

Mutfak kapı boncukları

Mutfak kapı boncukları

Kadınların en fazla zaman geçirdikleri mekânlardır, mutfaklar. Aileleri  ve misafirleri için en lezzetli tatları bu mekanlarda yaparlar.  Kadınlar için özel olan mutfakların daha renkli ve eğlenceli hale gelmesinde mutfak süslerinin oldukça büyük rolü vardır. Ayrıca bu renkli ve şık süsleri evlerinizde kullanmadığınız malzemelerle de yapma şansına sahipsiniz. Bu yazımızda sizler için yapılışı pratik ve bir o kadar da kullanışlı olan ilginç mutfak süslerini yazacağız.

            Öncelikle mutfağınızın size özel olduğunu belirtecek olan şık ve renkli bir kapı süsüyle başlayabiliriz. Renkli keçelerle mantar şeklinde yapacağınız kapı süsüne isminizi de yazarak kendine özel bir mutfak kapı süsü elde edebilirsiniz. İlk olarak kendi isteğinize göre seçtiğiniz renkteki keçenin üzerine mantar kalıbını iğneleyerek işe başlayın.

Sonrasında kalıbın etrafından keserek iki parça keçeden mantarın şapkasını oluşturun. Aynı işlemi mantar sapı içinde uygulayın. İki parçadan oluşan mantar keçeleri, keçe işle aynı renkte olan bir iple dikin ve içini de elyafla doldurun.

Elbette mantar şapkası beneksiz olmaz. Benekler için de farklı renkteki keçeden küçük yuvarlaklar kesin ve mantar şapkasının üstüne silikon yardımıyla yapıştırın. Mutfak kapı süsünün mantar ve sapını da yapıştırmak suretiyle birleştirin. Şimdi işin en zor kısmı olan isim bölümünde. Kapı süsüne yapıştırmak istediğiniz ismi yazıcıdan çıkarttırın ve aynı şekilde keçenin üstüne iğneleyerek isminizi oluşturan harfleri kesin. Daha sonra bu harfleri, mantarımızla hemen hemen aynı ebatlarda olan bir kumaş parçasına dikkatli bir şekilde yapıştırın. Mantar ile isminizin yazılı olduğu kumaş parçasını kurdele ya da tül gibi malzemeleri de kullanarak, birleştirin. Ayrıca isminizin yazılı olduğu parçayı boncuklarla da süsleyebilirsiniz. Son olarak ise kapı süsünün kurdelesini de yapıştırarak renkli ve hoş görünümlü kapı süsünü tamamlayın.

Mutfakları eğlenceli hale getirecek farklı mutfak süsü alternatiflerinden bir tanesi de renkli doğal taşlarla yapacağınız nihale olabilir. Bu şık görünümlü mutfak süsü için sadece karton mukavvaya, doğal renkli taşlara ve tutkala ihtiyacınız olacak. Öncelikle nihalenizin şeklinin nasıl olacağını belirlemeli ve mukavvayı ona göre kesmelisiniz. Kare bir şekil verebileceğiniz gibi yuvarlak ya da kalp şeklinde de keserek ilginç bir tasarım gerçekleştirebilirsiniz. Mukavvayı kestikten sonra bir kısmına tutkal sürüp, doğal taşları yapıştırma işlemine geçebilirsiniz. Mukavvanın tamamını tutkallamanız halinde taşları yapıştırmadan tutkal kuruyacaktır. Bu sebeple parça parça sürüp, yapıştırma işlemini bu şekilde gerçekleştirmek gerekir. Mukavvanın yüzeyi tamamen taşlarla kaplandığında nihalenizde hazır demektir. Ancak bu şık mutfak nihalenizi yirmi dört saat beklettikten sonra kullanmanızı öneriyoruz. Kahve ve çay sevenler için görsel anlamdaki güzelliğinin yanında kullanışlı oluşuyla da tercih edilebilecek olan bardakaltlıklarından takım yapmak isteyenlere yazının devamını okumalarını öneriyoruz. Bu şık tasarım için ihtiyacınız olan altı adet dondurma çubuğu ve rengarenk ipler olacak. Üçe üç şeklinde yerleştirilen dondurma çubuklarının her birleşim bölümünü renkli ipleri kullanarak sıkıca bağlayın. Bardakaltlığınızın renkli ve şık görünümüne hayran kalacaksınız. Ofis ya da işyerlerinde, gelen misafirlere ikram edilen çay ve kahvelerinizle birlikte bu şık bardakaltlığından sunabilmek için altı adet yaparak, takım da oluşturabilirsiniz.

Hanımların mutfaklarına neşe katan mutfak süsleri ve çeşitlerinden bir olan baharat takımı yapımı için de konserve kavanozları, akrilik boya ve evde bulunan artan kumaşlar yeterli olacaktır. Dekorasyonunuza kullanmadığınız kavanozları da dahil etmek isterseniz, baharat takımı yapılışını mutlaka okuyun deriz. Öncelikle baharat takımı için istediğiniz boyutlarda kavanozları seçin. Sonrasında ise kavanozlara hangi deseni uygulayacağınıza karar verin ve desenin bulunduğu kağıdı kavanozun ebatlarında kesin. Daha sonra bu desenli kağıtları kavanozun içine yerleştirin ve akrilik boyalarla boyama kitabında resim boyar gibi kavanozları boyayın. Boyama işleminin de tamamlanmasından sonra boyaların kurumasını bekleyin. Son olarak kuruyan kavanozların içindeki kağıtları çıkarın ve artan kumaş parçalarını da kavanoz kapaklarına yapıştırarak baharat takımınızı oluşturun ve keyifle güzel günlerde kullanın.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle