Kapılar güvenlik ve yalıtım konusundan iyi olsalar bile dar alanlarda kullanılmaları bazen sıkıntılı olabiliyor. Böyle alanlarda kayar kapılar en güzel tercih.

Kayar kapı çeşitleri

Kayar kapıKullanışlı kapı çeşitlerinin başında kayar kapılar geliyor. Kayar kapılar özellikle dar alanlarda kullanım açısından yer açtıkları için tercih ediliyorlar.

Kayar kapı çeşitleri;

  1. Yana kayar kapılar
  2. Camlı kayar kapılar
  3. Raylı kayar kapılar
  4. Otomatik kayar kapılar
  5. Kumandalı raylı kapılar

 

Yana kayar kapılar, yana doğru açılarak katlanan kapılardır. Yana kayar kapılar kolları ile ittirilerek açılmaktadır. Özellikle PVC ile yapılmaktadır.

Yana kayar kapılar

Camlı kayar kapılar, yana ve çift kanatlı olarak çeşitli modellerde olmaktadırlar. Camlı olmaları da özellikle hastanelerde ve ya şık durması istenen dairelerde kullanılmaktadır.

Camlı kayar kapılar

Raylı kayar kapılar ise daha çok garaj kapılarında tercih edilmektedir. Ancak evlerin özellikle balkonlarında çelik ve ya alüminyum gibi yapılar ile yapılmaktadırlar.

Raylı kayar kapılar

Kayar kapılar manuel olarak kullanıldıkları gibi otomatik olarak da kullanılmaktadır. Butonla çalışan ve ya fotoselli yapıları vardır. Duyarlı kapılar ise en kolaylık sağlayan harekete duyarlı kapılardır.

Kumandalı kayar kapılar genelde otoparklarda kullanılmaktadır. Özellikle site gibi toplu alan olan otoparklarda raylı ve sürgülü kapılar kumanda ile açılıp kapanarak arabadan inmeden giriş çıkışları sağlamaktadır.

Kullanım alanları nelerdir?

Kayar kapılar hemen hemen her yerde karşımıza çıkmaktadır. Özellikle gelişen teknoloji sayesinde otomatik olarak daha çok kullanılmaktadırlar.

Kayar kapılar hastane ve okul kapısı gibi ortamlarda, otopark girişlerinde, dar balkonlarda, oda bölmelerinde daha çok tercih edilmektedir.

Hastanelerde daha çok ameliyathane gibi alanlara başkalarının girmesini engellemek amacı ile kullanılmaktadır. Genellikle otomatik olur ve şifreli kullanılırlar.

Okul kapılarını yabancılardan korumak için de daha çok yana kayar kapılar tercih edilmektedir. Aynı zamanda otopark girişi olarak da kullanılan kapılar genel olarak butonla açılıp kapanmaktadır.

Balkon kapıları açılırken alanı daralttığı için bazen kayar kapılar ile kullanılmaktadır. Böylece kapı yana kaydıkça içine giren kapı sistemi fazla yer kaplamayacaktır.

Büyük odaları bölmek için de kayar kapılar kullanılmaktadır. Yalıtımı sağlamakta da uzman oldukları için bu tür kapılar genellikle çift kanatlı kapanır olarak tasarımlanmaktadır. Bu tarz kayar kapılara en güzel örnek akordeon kapılar verilebilir.

En iyi model ve fiyatlar

Kayar kapıların genellikle standart ölçüleri yoktur. Kullanılacağı alana göre ölçüleri alınır ve ustaların elinden geçerek kullanıcıya aktarılır.

Firmanızı seçerken kapınızın kullanma yoğunluğuna göre bir kapı seçmelisiniz. Kapınız sık kullanıyor ise kaliteli ürünlerden yapılmalıdır.

Eğer kapınız sadece bir bölme için kullanılacak ise kaliteli değil de daha uygun fiyatlı ürünlere yönelebilirsiniz.

Firmalar kendi dallarında her ne kadar uzman olsalar bile ustaların elinden çıkan ürünler değişiklik gösterebilmektedir.

Ancak bazı firmalar her türlü kapı yaparak uzmanlıklarını kanıtlamışlardır. Bunların başında gelen firma ‘’ Nice’’ adında yurt içi ve dışı çalışan bir firmadır.

Nice ithalat ve ihracat alanında kendini geliştirmiş bir firma olduğu için kendini alanında ispatlamıştır. Kayar kapılar üzerinde yaptığı çalışmalar ile de ilgi gördüğü ve fiyatları makul olduğu için rahatlıkla tercih edilebilir.

Firma Model Fiyat Özellik
Monador Otomatik kapar yapı 2500 TL – 10.000 TL Örgülü çelik kaplama
Nice Garaj kapısı 5000 TL – 25.000 TL Alüminyum kaplama
Camaks Camlı kayar kapı 1500 TL – 10.000 TL PVC kaplama
Madoors sistemleri Raylı kayar kapı 5000 TL – 30000 TL Mantar bariyer sistem

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle