Mekanların vazgeçilmez unsuru kapılar, iş dünyasında da önemli bir yere sahip. Fabrikaların, depoların, işletmelerin olmazsa olmaz kapılarını bu makalemizde inceledik.

Endüstriyel kapı çeşitleri

İş yerlerinde ihtiyaca göre değişmekle birlikte sıklıkla kullanılan üç çeşit kapı vardır. Bunlar;

  • Fotoselli kapı ,
  • otomatik yana kayar kapı
  • garaj kapılarıdır.

Endüstriyel alanda kullanılan kapıların ortak özelliği bireysel kapılara göre daha sağlam malzemelerden üretilmiş olmalıdır. Ev tipi kullanım için üretilen kapılar genelde tahta ve türevlerinden oluşurken endüstriyel alanda kullanılan kapılar demir ve cam gibi sağlam maddelerden yapılmaktadır.

Fotoselli kapılar genellikle otel, hastane, fabrikaların yönetim binaları ve devlet kurumlarında  kullanılmaktadır. İçerdiği sensor sayesinde yaklaşınca otomatik açılan bu kapıları ısı kaybını önlemek isteyen kullanıcılar tercih etmektedir.

Otomatik yana kayar kapılar fabrika, okul , otopark, bina, gibi mekanların açık alanlarına girişlerde kullanılır. Bu kapıların altında genellikle tekerlek bulunur ve tek tarafa doğru açılır. Yönetimleri kumandayla olmakla beraber manuel de olabilir.

Garaj kapıları isminde de anlaşılacağı gibi garaj girişlerinde kullanılır. Alışveriş merkezi, çok bloklu siteler ve depolarda da bu kapılara sıkça rastlanılmaktadır. Garaj kapıları, otomobil kullanıcılarının otomobillerinden inmemeleri için genellikle kumanda ile açılır. Bu kapıların sistemleri kepenk sistemiyle benzerlik göstermektedir.

Endüstriyel kapı yaklaşık fiyatları

Aşağıda belirtilen fiyatlar fikir vermek için yazılmıştır. Nakliye, montaj, cam/demirin kalitesi, motorun türü ve gücü gibi faktörler fiyatı etkilemektedir.

Marka Model Fiyat
GMT Otomasyon Fotoselli Kapı 2500 TL
Segatek Yana Kayar Kapı 1700 TL
Egeteta Garaj Kapısı 1200 TL

Fotoselli ve garaj kapıları genellikle motor gerektiren kapılardır. Bu tür kapılarda motor ne kadar güçlüyse kapı açılış kapanış süresi o kadar düşüktür. Motor fiyatı belirleyen en önemli faktördür. Aynı şekilde motor ne kadar güçlüyse fiyatta o kadar yüksektir.

Kapı fiyatlarına doğrudan etki eden diğer faktör ise malzemenin kalitesidir. Fotoselli kapılarda cam ne kadar sağlamsa fiyat da o kadar yüksektir. Yana kayar kapılar ve garaj kapılarında malzeme demir ve türevleridir. Demirin ne kadar dayanaklıysa fiyat da o kadar yüksek olur.

Kapı fiyatlarına anlaşmaya bağlı olarak nakliye ve montajda dahil olabilir. Bazı firmalar bu hizmetleri ücretsiz verirken bazıları ise ücrete tabi tutar. Bu hizmetleri ücretsiz veren firmaları tercih etmeniz her zaman size avantaj sağlayacaktır.

Endüstriyel alanda kapı seçilirken, kapı alacağınız firma çok önemlidir. Özellikle otomatik açılan kapılar diğer kapı türlerine göre daha çok destek almanızı gerektirebilir. Bu yüzden satışta olduğu kadar satış sonrası destek de endüstriyel kapılarda çok önemlidir. Kapıyı alacağınız firmayı seçerken internetten araştırmalı, diğer kullanıcıların destek gücü hakkında görüşleri alınmalıdır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle