Kapılar misafirleri bizden önce karşılayan yapılardır. Bu yüzden kapının malzemesi yetersiz kalabilir ve bazı süsler kullanılır. Bu süsler arasında son zamanlarda en çok tercih edilenler de kapı boncuklarıdır.

Kapı boncuğu örnekleri

Kapı boncuğuKapı boncukları tahmin edildiği üzere sadece mavi renkli olmaz. Birçok renkte kapı boncukları vardır. Kapı boncukları evleri süslemek daha hoş göstermek amacı ile yapılır.

Kapı boncukları değişik şekillerden oluşabilir, hatta dekoratif olanları da vardır. Boncuklar belli şekillerde dizilir ve bir şekil oluştururlar. Adeta bir tabloyu yansıtan bu boncuklar en çok kullanılan modellerdir.

Nedendir bilinmez ama genelde kapı boncukları mutfaklarda kullanılır.

Kapı boncukları renkli boncukların bir araya gelmesi ile de oluşabilir, ayrıca sadece boncuk değil çiçek motifleri ile kapı süsleri yapılmaktadır.

Kapı boncukları nazar boncuğu olan boncuklarla da tercih edilmektedir. Yapımları da oldukça kolaydır.

Sıraya geçirilen boncuklar sık sık olduğu zaman arkada olan görüntüyü de kapatabilmektedir.

Özellikle evlerin belli kısımlarında bölmeler yaratmak isteyen kişiler geniş bir kapı boncuğu yaparak odalarını bölebilmektedirler.

Ebeveyn banyosu gibi alanlarda kapı süsü olarak da kullanılmaktadırlar. Böylece kapı süsü boncukları yatak odalarında hoş bir görüntü oluşturmaya katkı sağlarlar.

Kapı boncuğu yapma

Kapı boncuğu yapmak için öncelikle bazı malzemelere ihtiyaç vardır. Ancak ilk şart ne istediğinizi bilmektir.

Hangi renkleri kullanmak istediğinize karar verdikten sonra boncukları tuhafiyelerden ve ya internet üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Çiçek motifli kapı boncuğu

Gerekli olan malzemeler;

  • Renkli boncuklar
  • Aynı renkten çiçekler
  • Misine ipi
  1. İlk olarak kapının enine göre bağlanma payı bırakılarak misine kesilir.
  2. Daha sonra sık sık yine kapının boyu kadar misine kesilir ve en boyutunda kesilene düğümlenir.
  3. Ardından önce 5 tane boru boncuk, 1 çiçek boncuk geçirilerek bütün sıralar aynı şekilde tamamlanır ve her biten sıra alttan düğümlenir.

Boncuk kapı süsünü hazırdır.

Mutfak kapı boncukları

Mutfak kapı boncuklarıMutfaklarda kullanılan kapı boncukları daha çok motifli desenlerdir. Motifleri oluşturmak için oldukça düzgün bir planla çalışmak gerekir.

Oldukça zor yapımları vardır bu yüzden genellikle satın alınırlar.

Fiyatları 50 TL – 300 TL arasında kullanılan boncuğun kalitesine göre değişmektedir.

Örgü modelleri biraz daha fazla fiyatlandırılır. Ancak kendine hobi isteyen bayanların güzel bir uğraşı olabilir.

İstenilen motifler örgü ile yapılır ve yine misine üzerine boncuklar ile birlikte geçirilerek kapı boncukları oluşturulur.

Örgü modelleri mutfaklarda fazla kullanılmaz.

Daha çok cam boncuklar mutfaklarda tercih edilmektedir. Silinmesi ve temizlenmesi kolay olduğu için cam boncuklar en güzel tercihtir.

Cam boncuklar pasajlarda hemen hemen her yerde bulunabilmektedir. Mutfaklara daha çok kırmızı, mavi, yeşil, turuncu gibi canlı rengi olan boncuklar kullanılır.

Aynı renk boncukların ince yapıları da sıraya dizilir ve güzel bir ahenk oluşturur.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle