Laminat kaplamalı kapılar mı daha iyi veya ahşap kaplamalı? bunlar gibi soru çok kişiyi ilgilendirmektedir Bu sorulara doğru cevap verebilmek için önce her iki tür kapıların özellikleri ve arasındaki farkını anlatmak gerekir.

 laminat mı veya ahşap kaplamalı mı sizin için daha uygundur?

laminat mı veya ahşap kaplamalı mı sizin için daha uygundur?

Ahşap kaplamalı kapıların laminatlı kapılardan birkaç önemli farkı bulunmaktadır. Bunlardan hareketle doğru ve size uygun karar verebileceksiniz.

Bir de kapıların konstrüksiyon ve tasarım farklılıklarından ziyade herkesin zevki farklı olduğunu ve ona göre tercih de değişebileceğini unutmamak gerekir. İlk önce fotoğraf ve videolardan size uygun kapı tasarımını seçin. Montajı pek çok fark etmez ve neredeyse aynı şekilde yapılmaktadır. Bu yüzden rahatça siz kendinizde yapabileceksiniz.

Kapı seçiyoruz

Son zamanlarda piyasada çok çeşit  sentetik materyallerden yapılma odalar arası kapıları bulunmaktadır. Ahşap kaplamalı mı yoksa laminat kaplamalı kapılar daha iyi sadece her biri ne olduğunu öğrendikten sonra anlarsınız.
Şöyle:

 • İlk başta kaplamalı kapı modelleri melamin ile kaplamalı yapılmaktaydı. Bu tür kaplama kapı sektörüne mobilyacılarda gelmişti. Çok ince kat (0,2mm) nedeniyle melamin eğrilik yüzeyler için de kullanılabilir ve bu açıdan çok avantajlıdır.
  Melamin kapı kaplaması renk ve tekstür olarak doğal ahşap ile neredeyse aynı olup doğal ve güzel görünmektedir. Ancak bir çok sorunu da vardır. En büyük sıkıntılarından biri çabuk çatlaması ve çok zor yapıştırılmasıdır. Daha doğrusu yapıştırıldığı yüzeyinden çabuk ayrılması çok rastlanır. Bundan ziyade temizlenmesi zor. Dolayısıyla sürekli bakım gerektirmektedir.
 • Daha sonra melamin kağıdı yerinde (yine mobilya sektöründen gelen malzeme olarak) —   laminat kullanılmaya başladı. Laminat kaplaması biraz daha kalın ( 0,4’den 0,8 mm kadar) daha dayanıklı ve estetik olarak biraz daha avantajlıdır. Bu sebeplerden dolayı laminat son zamanlarda daha yaygınlaştı ve müşteriler tarafından yoğun talep gördü.
 • Hatta bugün ülkemizde satılan kapıların çoğu laminat kaplamalı yapılmaktadır. Laminat, kapı yüzeyine soğuk pres ile uygulanır. Bu şekilde işlenmesi laminat yapıştırılırken onu birkaç şerit işlenmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla kapı yüzeyine birden fazla tür laminat yapıştırılabilmektedir.
 • Bugün üreticiler birçok seçim sunmaktadırlar. Bunun sebebi ise müşterilere birçok tercih sunmakla en iyi teklifte bulunmakla ve dolayısıyla satışlarını artırmaktır.
 • Modern teknoloji kapı üzerinde renkli baskı yapılmasına da bir yol bulmuştur. Dolayısıyla laminat kaplaması birçok avantaj kazandırmakta ve artık her yerde kullanılabilmektedir. Hatta doğal ahşap taklidini yapan laminat da bulunmaktadır. Bu malzeme aynı zamanda çok dayanıklı ve sağlam olması nedeniyle yoğun kullanılan yerler için çok uygundur.

Devam ederek laminat ve ahşap kapı kaplaması olmak üzere her birin eksiklerini de açıklamak gerekir. Çünkü müşteri kapı seçerken kullanılacak yerine göre sadece avantajları değil aynı zamanda eksiklerini de dikkate alarak karar vermektedir.

Avantajları ve eksikleri

Bu kaplama malzemelerin her birini avantajlarını sayalım.

Laminat kaplamalı kapı örnekleri

Laminat kaplamalı kapı örnekleri

Ahşap kaplamalı kapılar

Ahşap kaplama kapıların avantajları
 • Ahşap kaplamalı kapılar bir klasik çözümdür. bin yıllarca ağaç kullanan insan zihniyetinde ahşap doğa ile çağrışmaktadır. Dolayısıyla insan her zaman doğal malzeme seçer.
 • Aynı zamanda ahşap kaplamalı kapılar renk ve tekstür olarak çok sayıda tekli sunmaktadır.
 • Bu malzemenin bir daha avantajı kapını farklı şekil ve tasarımıyla yapılabilmesidir.
 • Ahşap kaplamalı kapılar İtibarlıdır. Bundan dolayı Avrupa markalarında da gördüğümüz gibi bu kaplamalı kapılar kaliteli yapılmaktadır.
 • Ahşap kaplama herhangi ufak bir hasar görünce kolayca tamiri yapılır.
Ahşap kaplama kapıların eksikleri
 • Fiyatların sürekli yükselmesi. Doğal malzeme olduğu için ahşap kapıların fiyatları sürekli artmaktadır. Zaten pahalı ama yine fiyatların düşmesi hiç bir zaman beklenmez.
 • Doğal malzemenin özelliklerinden biri de (bizim açımızdan eksik sayılır) şekil verilmesinin zor olmasıdır. Yani ahşap kaplamalı kapı bazı durumlarda kullanılamaz. Çünkü istediğiniz tasarımıyla yapılması mümkün olmayabilir. aynı şekilde rengi de büyük tek parça yapılınca değişebilir.
 • Eğri yüzeyli ürünlerde ahşap kaplamanın kullanılması yine zordur.
 • Aynı şekilde ahşap kaplamalı kapıların kullanılması da bazı durumlarda sorunludur. Evinizdeki mikroiklimi sürekli değiştiği taktirde doğal malzeme çabuk bozulabilir.
 • Üretiminde özel makine gerektirmesi ve üretiminin maliyetli olması. İşte bu sebepler ahşap kapıların fiyatının yüksek olmasına neden olmaktadır.

 

Laminat

Bu kaplama malzemenin avantajlarını da zikredelim.

Laminat kaplamalı kapı örnekleri

Laminat kaplamalı kapı örnekleri

Laminat kaplama kapıların avantajları
 • En önemli özelliği dayanıklı olmasıdır. Kenarları hariç. İşte kenarları çabuk bozulabilir.
 • Laminat sıcaklık farkına da çok dayanıklıdır.
 • Pek çok bakım gerektirmez. Dolayısıyla kapıların kullanılması ve bakımı açısından herhangi bir masraf yapmaz ve vaktinizi fazla almaz.
 • Birde laminat çevreye zarar vermemekte ve sağlıklıdır. Bu da bir tercih sebebidir.
Laminat kaplama kapıların eksikleri
 • Sentetik malzeme ve sadece bir kaplama filmi olarak laminat doğal malzemelere göre daha az değerlidir.
 • Dolayısıyla birçok müşteriler laminat yerine doğal malzeme tercih etmektedir.
 • Kapı yapımında laminat buyuk bobinlerle alınmakta ve dolayısıyla çok sayıda yapılan kapılar hepsi aynı tarzında yapılmakta ve birbirine benzemektedir. Bu da bazı müşteriler açısından bir dezavantajdır.
 • Kapı yüzeyinin fazla düz olması bazılar açışından eksik sayılır. Üreticiler farklı yapım metotlar aramalarına rağmen bunu çözemediler.
 • Kapının köşe ve kenarları çabuk bozulur. Aynı zamanda tamir yapmak çok zordur. Ama belirtmek gerekir ki aynı şekilde davrandığı zaman her malzeme hatta doğal olanları da kırılabilmektedir. Dolayısıyla kapıları kullanırken bıçak ile yaklaşmamak gerekir.
 • Laminat yapımında çevreyi koruma açısında standartları yüksek olup ileri teknoloji gerektirmektedir. Bu nedenle üretimi yatırım gerektirmektedir.
 • Laminatın yüksek maliyeti. Bugün kaliteli laminatın maliyeti doğal ahşap ile neredeyse aynıdır.
 • Maliyetini azaltmak için bazı üreticiler malının kalitesini düşürmektedirler. Fakat   kalitesi düşük olmasına rağmen kaliteli mal ile aynı fiyata satmaktadırlar.

Sonuç olarak bir karşılaştırma yapalım.

Her birini özelliklerini tanıttıktan sonra doğal ahşap kaplama mı sizin için uygun olur veya laminat mı karar verebilirsiniz (bak. ahşap kapılar: özellikleri ve üretimi).

Dış görünümü

Laminat kaplamalı kapıların karkası olarak ucuz ağaç ve MDF kullanılmaktadır.
Bu MDF ve ahşap panellere laminat tabakası yapıştırılır. Bu da aşağıdaki malzemeler ile yapılabilir.

 • Plastik;
 • Kağıt.

Bu tür kapılar tekstür ve rengin düz olması ile bilinir. Ahşap kaplamalı kapılarda böyle bir şey mümkün değildir.
Ahşap kaplamalı kapıların üretimi değerli ağaçtan çok ince bir tabaka olarak yapılır. Kapı doğal malzemelerden yapılması nedeniyle her kapı renk ve tekstür olarak farklı ve başkalarına benzersiz yapılmaktadır. Örneğin meşe ağacı kullanılmışsa hemen belli olacaktır.

Tamirin yapılmasına uygun mu?

Kapı kaplaması hasar gördüğü zaman ahşap kaplamalı kapıların tamiri kolaydır.

 • Kapının hasar gördüğü kısmından cilası çıkartılır, taşlanır ve yeniden cila sürülür. Tamiri çok para gerektirmez. Ahşap kaplamalı kapılar varsa evinizde rahat olabilirsiniz.
 • Laminat kaplamalı kapılar çizilirse bu kez bu şekilde tamirini yapmak mümkün değildir.

Fiyatlar

Her iki malzemeden yapılmış ve aynı boyutlardaki kapıları karşılaştırırsak ahşap kaplamalı kapıların laminat kaplamalılara göre 30-60% kadar daha pahalı olduğunu görmekteyiz.

Dikkat: daha pahalı olmasına rağmen ahşap kapıların kullanım süresi daha çok olmasından dolayı sizin için laminat kaplamalı kapılardan daha avantajlı olabilir. Ahşap kaplamalı kapılar estetik özelliklerini kaybetmemesi için evdeki mikroiklimin pek fazla değişmemesi gerektiğin unutmamak da gerekir.

 • Özellikle banyo ve duş için laminat kaplamalı kapılar belki daha mantıklı çözüm olabilir.
 • Fakat bugün nemlilik ortamlarda kullanılabilir ahşap kaplamalı kapılarda bulunduğuna işaret etmek gerekir. Ancak fiyatların çok yüksek olmasından dolayı müşteriler tarafından pek çok tercih edilmemektedir.

Dikkat: şunu aklınızda tutmanız gerekir: ahşap kaplama doğal malzeme iken laminat sentetiktir. Dolayısıyla sizin için kapı yapımında doğal malzemelerin kullanılması önemli ise ahşap kaplamalı kapıları tercih etmelisiniz.

Şimdi artık konuya sahipsiniz ve hangi kapılar sizin uygun olduğunu biliyorsunuz. Özellikleri ve fiyatları hakkında bilginiz var.

Son olarak: sizin için hangisi daha uygun olacağını siz karar vermelisiniz.

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (4 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

Yorum ekle