Kapıyı veya kilidini kırmadan anahtarsız açmak pek çok kolay iş değildir. O yüzden asırlardır insanlar bir taraftan kilitleri açmaya çalışırken diğer taraftan kilitleri daha sağlam ve güvenli yapmaya gayret göstermektedir.

Anahtar kayboldu veya kırıldıysa ne yapılabilir?

Anahtar olamadan kapıyı açmak elinizde özel alet veya tecrübeniz yoksa neredeyse mümkün değildir. Hatta bu şekilde açmaya çalışırsanız durum daha da kötüye gidebilir. İşte hata yapmaktan sizi korumak için bu makalede anahtar kayboldu veya kırıldığı zaman ne yapılabil anlatacağız.

Anahtarsız kapı nasıl açılır. Fotoğraf

Anahtarsız kapı nasıl açılır. Fotoğraf

Anahtarsız kapı nasıl açılır: odalar arası kapı

Bu konuda en kola ve basit odalar arası kapılarıdır. Çünkü bu tür kapıların kilitleri genellikle basit yapılır ve açmasında pek çok sorun olmamalıdır. Önemli olan kilidin zayıf noktalarını bilmek ve bunu kullanarak kapıyı açabilmektir.

  1. Odalar arası kapı kilitlerin üreticileri bu durumu tahmin ederek ve özellikle kapıyı kapatıp içeride kendisini kapatan çocuklar sebebiyle geliştirmiş yöntemi vardır. Dikkat ederseniz kapı kilidinin sürgüsü bulunduğu yerde küçük bir vida yer almaktadır. İşte o vidayı çıkartarak kapıyı açabilirsiniz.
  2. Bazen kapı kilidin bozulması nedeniyle odalar arası kapısın kırarak açmak gerekebilir.

Bazen ise kolay bir şekilde açılır: kilidin sürgüsü bulunduğu yerden kapı kanadı ve kasası arasına bıçak, kredi kart veya buna benzeyen başka bir şey geçirerek açabilirsiniz.

Odalar arası kapı anahtarsız nasıl açılır? Fotoğraf

Odalar arası kapı anahtarsız nasıl açılır? Fotoğraf

  1. Birde kilidin mekanizması uygun ise kapı kolunu çıkartarak kilidini sökebilir ve bu şekilde kapıyı açabilirsiniz. Özellikle kapı kolunun dörtgen pimi kırılınca başka türlü açmak zordur.

Tabii ki bu işlemleri yaparken kapı kanadı ve kasasını kırmamak ve boyasının bozmamak için dikkat etmek gerekir. Bu sebeple işlem yaparken yere de astar koymanız daha iyi olacaktır. Genellikle odalar arası kapıların kaplama ve boyası çabuk bozulur. Birde çoğu zaman kapıya açma çalışırken ağır alet kullanılırken kapının açılması ile beraber kaplaması da bozulmaktadır. Dikkatli olun.

 

Tabii ki zikrettiğimiz yöntemler giriş kapısı için geçerli değildir. Giriş kapının anahtarsız açılması doğal olarak çok daha zordur. Video izleyebilirsiniz.

Giriş kapı anahtar olmadan nasıl açılır?

Odalar arası kapıların kilidi bozulması pek çok uğraştırmazken giriş kapının kilidi açılmıyorsa bu gerçekten büyük bir problemdir. Doğal olarak herkes evinin güvenliği açısından giriş kapısını sağlam, pencerelerini dışarıdan açılmaz yapmaktadır. Dolayısıyla anahtar kaybolunca ev sahibinin de girebilmesi zordur. İlk kat ise belki daha kolay olur. fakat üst katlarda bulunan daire ise ne yapılabilir? Tırmanmak tehlikelidir! İlk başta iyice düşünün: yedek anahtar veya kapının açılmasına başka bir metot olabilir. Her şeyi denediniz fakat kapıyı açamadınız. Ne yapılabilir?

  1. En basit durum – anahtar deliğinde kırılmış. Kesinlikle çıkarmaya çalışmayın. Çünkü kırılmış olan parçası daha derin içeri geçebilir. En doğrusu komşulardan kerpeten, pense veya buna benzer bir alet isteyerek bu şekilde çıkarmaktır. Birde kırılmış anahtarı çıkarırken kilidin mekanizmasını bozmamaya çalışın. Çünkü bu durumda açmak daha zor olacaktır.
Kapı ataş ile nasıl açılır? Fotoğraf

Kapı ataş ile nasıl açılır? Fotoğraf

  1. Anahtar kayıp ise kapının açılması için kilidin özellikleri önemlidir. Eğer kilit kaliteli ve yüksek derece güvenli ise kendi başına açmak mümkün değildir. Elinizde özel alet ve belli bir tecrübe olmadan kapıyı açamazsınız ve büyük ihtimalle kilidini kıracaksınız. Dolayısıyla kendinizi yormadan hemen profesyonellere başvurmanız gerekecektir. Eğer kapı kilidi o kadar güvenli değilse açmak için iki yöntemi vardır. Birincisi anahtar göbeğini delmektir. Delik yaptıktan sonra kapı kilidi herhangi bir kerpeten gibi alet ile açılabilir.

İkincisi ise kilit göbeğini kırarak açmaktır. Çekiç ile vurarak açabilirsiniz. Kilidin iç mekanizmaları kırılacak kadar vurmak gerekecektir. Çoğu kilitlerde bunu yapmak için fazla uğraşmak bile gerekmez. Tabii ki kapı kilidini değiştirmek gerekecek ama en az evinize girebileceksiniz.

  1. kapı kilidi ataş ile nasıl açılır? aslında belli bir tecrübe olmayınca ataş ile kilidi açmaya çalışmanızın pek çok anlamı yoktur. Uzun zaman açmaya çalışıp sunuca varmayabilirsiniz. Birde her kilit bu şekilde zaten açılamaz. Bunu da unutmamak gerekir. Dolayısıyla tecrübeniz olsa bile kilidin açılması mümkün olmayabilir.
  2. Maymuncuk hazırlayabilirsiniz ama yukarıda dediğimiz gibi çok uğraşmanız gerekecek ve boşuna çalışmış olabilirsiniz.
Giriş çelik kapı anahtarsız nasıl açılır? Fotoğraf

Giriş çelik kapı anahtarsız nasıl açılır? Fotoğraf

Bize göre en doğrusu – yere, kapı ve kilit türüne göre çözüm bulmaktır. Bazı durumlarda kırarak açmak en kolay yolu iken bazen kilidi sökmek mümkün olabilir. Bazen ise küskü ile açmak mümkündür. Kapı menteşeleri gizli değilse belki menteşelerini kesmek daha kolay olur. Hiç bir yöntem işinize yaramadı ise en son olarak kapıyı tamamen kırabilirsiniz. Tabii ki bunu yapmadan önce diğer yöntemleri denemelisiniz. Doğal olarak çelik kapıyı bu şekilde kıramazsınız. Bu yöntemle  ahşap kapılar kırılabilir.

Sonuç olarak şunu belirtelim: her durumda kapıyı kendi başına açma çalışmaktansa işin uzmanlarına başvurmanız daha iyidir. Her şehirde mutlaka bu tür hizmetleri sunan firmalar bulunur. İşte onları çağırsanız kapınızı kırmadan ve bozmadan kolay bir şekilde sorunu çözebilirsiniz.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (7 votes, average: 3,29 out of 5)
Loading...

Yorum ekle