Aniden kapanan kapılar ve panikle kilit açmak için uğraşan insanlar. Hepimizin başına zaman zaman can sıkıcı problemler gelir. Bu sorunlar evimizde olduğu kadar iş yerimizde olabilmektedir.

Sorunlar ve çözümler

Tamirat, bakım gibi anlamadığımız konularda yaşayabileceğimiz bu sıkıntıların çözümleride de bazen beraberinde gelir. Önemli olan bu tür durumlara hazırlıklı olabilmekdir. Hepimizin elinden tesisatçılık, çilingircilik ve elektrikçilik gibi özel bilgi ve tecrübe gerektiren işlmeler gelmediği için bu konularda bazı kişiler ustalık yapmatırlar. Bu bakımdan herkes uzmanlaştığı alanda kendini geliştimeli işlerin bu şekilde çözülmesi sağlanmalıdır. Genellikle evimizde anahtarımızı unutmamız ya da aniden biz dışarda iken kapanması gibi kötü deneyimler ile karşı karşıya kalabilmekteyiz.

Bu sorunların genellikle çilingir vasıtası ile çözüldüğünü bilsekte kendi başımıza halletmeyi de seçme şansımzı vardır. Evdeki ufaklıkların kendilerini odalarına yada banyo mytfak gibi alanlara kitlemeleri ise tam bir kabustur. Elimiz ayağımıza dolaşır ve bir anda aynı evde olduğumuz çocuğumuzdan kilometrecelerce uzağındaymışız gibi gelir. Her ne sebeple olursa olsun Amerikan kapı kilidi açmak zorunda olmak gibi bir olayla karşı karşıya kalabiliriz. Böyle durumlar için size birkaç öneri sunamak istiyoruz.

Nasıl açılır?

Kullandığınız kapının arkadan kitlenerek kapanması, kapı tokmağının dönmemesi, rüzgardan kapının aniden örtülmesi, çocukların yaramazlıkları ya da bambaşka sebepler ile Amerikan kapınız kilitli kalabilir. Bu sebeplerden çok hızlı bir şekilde çözüm üretmeniz gereken bir olay ile karşı karşıya kaldığınızın farkında olmanız gerekmektedir. Bu tip olaylarda çilingir çağırmak genellikle en son yapılması gereken bir olay.

Bu yüzden derin bir nefes alın ve Amerikan kapı kilidini açma ile okuduğunuz bu yazıyı düşünün. Aslında püf noktalarını bildiğiniz zaman oldukça basit olan bu sorun, bir çoğumuz tarafından biraz fazlaca büyütülebiliyor. Amerikan kapı kilitleri esneklik ortamlarına dayanıklı olarak imal edilirler. Hem güvenli hemde kullanışlı olmalarının yanında yanlışlıklar itibari ile kapanması ve kilidin diğer taraftan açılmasını kolaylaştıran bir yapıları vardır.

Bu yüzden içiniz rahat etsin. Çilingir gereksinimi olmadan kapınızı kolayca açabilirsiniz. Amerikan kapı kilidi açma için öncelikle kapımızın menteşe tarafından değil diğer tarafından üst köşeden kapıyı biraz iterek esnekliğini kontorl edebilirsiniz. Hafif esneme her kapıda olur. Daha sonra evinizden yada çevrenizden temin edeceğiniz bir kredi kartı, pet şişe parçsı gibi mukavemeti olan esnek bir malzeme edinmeniz gerekiyor. Sonrasında kapıyı az önce bahsettiğimiz yerden ileri itip bu parçayı girebileceği bir alandan kapı ile kasa arasına sokacaksınız. Ardından aşağıya kilit kısmına doğru hızlı bir şekilde ani bir hareket ile indirmeniz gerekiyor. Bu dirence karşı koyamayacak olan kilit kendini salacaktır.

Başka uygulanabilecek yöntemlerinde var olduğunu söylememiz lazım ancak bu yöntemler daha uzman deneyimler gerektiren biraz teknik konular olduğu için bu ve benzeri yöntemler ile ilgili olarak çilingir hizmeti veren servislerden yararlanmanı daha mantıklı olacaktır. Ancak Amerikan kapı kilitlerinin diğer kapı kilitlerinden farklı mekanızmaları olması onların kapılara ve kasaya zarar vermeden açılmalarını sağlayan en önemli özellikleri olduğunu da unutmamak gerekir.

Fiyatları ne civardadır?

Amerikan kapı kilitleri yukarıda bahsettiğimiz ilkel yöntem ile açılmıyor yada açılamayacak bir yerdeyseniz mutlaka kilit açmak için bir uzmandan yani çilngirden yardım almanız gerekmektedir. Amerikan kapı kilidi açma konusunda her çilingirin oldukça iyi bilgisi ve tecrübesi vardır. Bu tip sıkıntıların her an çıkabileceğini düşünerek bir rehbere yada telefonunuza çilingir, tesisatçı gibi acil durumlarda ihtiyacınız olabilecek olan kişilerin telefonlarını yanınızda bulundurmalısınız. Amrikan kapı kilidi açma konusunda yardıma ihtitiyacınız olduğunda da çilingir ya da servislerden destek alabilirsiniz. Gelecek olan kişilere açık adresinizi, kapınızın modelini gibi durumları mutlaka belirtiniz. Bu bilgiler ekiplerin hızlı ve doğru bir şekilde olaylara müdahale etmelerine yardımcı olacaktır.

Bu ve benzeri Amerikan kapı kilidi sorunları için bölgeye ve hizmetin verilişine bağlı olarak fiyatlar değişmektedir. Mesai saatleri ve hafta sonu olması ya da gece çok geç bir saat olması nedeni ile gelen ekipler fiyat konusunda biraz daha farklı söylemlerde bulunabilirler. Bu yüzden ekipler ile konuşurken mutlaka fiyat bilgisi isteyiniz. Yerine ve anlattığımız hususlar baz alınarak Amerikan kapı kilidi açma fiayatları 75- 150 TL arasında olup gelen ekipler tarafından alınmaktadır. Belirttiğimiz gibi konu ile ilgili detayları deneyimleri olan kişilerden alabileceğiniz gibi, birkaç çilingir ile önceden konuşarak ortalama bir fiyat belirleyebilmeniz mümkün.

Kilit kolaylıkları

Bir çok açıdan baktığımızda eski klasik kapılara oranla daha fazla Amerikan kapı kullanımının yaygınlaşmasının ana nedeni daha pratik kilit sistemlerinin olamsına ve sorunların kolay ve zarar verilmeden çözülmesine bağlıdır. Bu açıdan inceledeğimizde Amerikan kapı kilitleri diğer kapıların kilitleri gibi açılamayacak duruma düştüklerinde kapıya ve kasaya zarar verilmeden açılma olasılıkları daha yüksektir.

Bu da kullanılan Amerikan kapının daha uzun süre görsel ve işlevsel olarak etkinlik süresini uzatmaktadır. Her kullanıcının beklentisi de zatan bu yöndedir. Amerikan kapı üreticileri bu kilit sistemlerini ürünlerine büyük avantaj sağladıklarını zaten belirtiyorlar. Bu yüzden her gün bir çok müşteri var olan kapılarını Amerikan kapılar ile değiştiriyor ya da yeni alacakları kapıları Amerikan kapı modelleri içinden seçiyorlar. Bu seçimleri ile gerçekten kullanışlı ve pratik olan bu ürünler ile uzun süre yaşamlarını geçiriyorlar. Müşterilere her zaman daha uygun çözümler sunmak için geliştirilen yöntemler ürünlerin çeşitliliklerinin artmasına neden oluyor.

Bazı açılardan bu konu müşterilerin kafalarının karışmasına neden olsada genellikle doğruyu müşteri kendisi buluyor. Bilinçli bir şekilde incelemeler yapabilen müşteriler piyasada en fazla satışı olan Amerikan kapıların neden tercih edildiklerini araştırma yoluna giderler. Bu güne kadar da hep öyle olmuştur. Araştırmaların sonucunda ise tercihlerini onlarda Amerikan kapı modellerinden yana kullanmışlardır.

Teknik detayları

Amerikan kapılar teknik olarak klasik kapılardan oldukça farklı ürünlerdir. Bu yüzden kullanımları yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlamıştır. İnsanları alışkanlıklarından vazgeçirmek biraz zaman almakatadır. Bu açıdan ne yönden bakarsanız bakın en yeni ürünler zaman içinde eskirler. Fakat Amerikan kapılar bu konuda bir türlü eskimemişler hatta kullanım alanları giderek artmış ve da fazla tüketici tarafından tercih edilmişlerdir. Teknik olarak kullanıcıları üzmeyen bir yapıya sahip olmaları nedeni ile tercih edilme oranları yükselmiştir.

Potansiyel müşterilerin bu teknikleri görmesi, duyması ve beğenerek kullanmak istemeleri her geçen gün Amerikan kapı sektörünün gelişmesine neden olumuştur. Ülkemizde de bu konuda ciddi bir genişleme yaşanmaktadır. Özellikle yeni yapılanmalarda Amerikan kapılar daha fazla uygulanma alanı bulmuştur. Tüketicilerde bu konudan gayet memnunlardır. Teknik kullanımları pratik, sağlam ve estetik olan Amerikan kapılar farklı kullanıcılar için farklı renk, desen ve modelde sunulmaya başlanmıştır. Bugün sektörün en iyi firmaları ise Amerikan kapı kilit sistemlerinde en iyilerini kullanan, ana malzeme olarak panel seçimleri kaliteli olan, renk ve model çeşitliliğini müşterilerine sunabilen firmalardır.

Ayrıca hem uygun fiyat ve servis güvencesi verip hemde teknolojik gelişimlerinden taviz vermeyen firmalarda oldukça fazladır. Amerikan kapıların teknik özelliklerinin gelişim gösterip göstermeyeceğini ise tüketicilerin talep ve beklentileri belirleyecektir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...

Yorum ekle
1 yorum

  1. mahmud

    öneri, işe yaradı.
    Yukardan 5 litrelik şişeden kestiğim bir parçaýi yerleştirip, indirdim. Kapıyı, kilit noktasından hafif zorladım. Açıldı. Teşekkürler.