Hemen hemen herksin başına gelebilecek bir olay olan kapının anahtarını kaybetme veya arkasında unutma gibi durumda izlenecek yol ve yöntemler bir çok kapı modelinde ortak uygulamalar ile açılma işlemi gerçekleştirilmektedir.

Arkasında anahtar olan kapı açılır mı

kapı acmaÖzellikle çelik kapıların günümüzde yaygın olarak kullanılması, evlerde güvenliğin büyük ölçüde sağlanmasına katkı sağlaması çilingir sektörünün de gelişmesine ortam hazırlamıştır.

Arkasında anahtar unuttuğunuz veyahut herhangi bir nedenden dolayı bıraktığınız çelik kapıları kendiniz açmakta zorlanabilirsiniz. Ancak profesyonel bir çilingir hizmeti ile arkasında anahtar bulunan çelik kapıları açabilmek mümkündür.

Öncelikle çelik kapıların prensibine bakacak olursak, örneğin gece yatmadan önce bir anahtarı kapının iç kısmına yerleştirirseniz dışarıdan gelebilecek herhangi bir müdahale ile yani dışarıdan bir anahtar ile kapının açılması engellenecektir.

Çelik kapılar güvenlik açısından daha gelişmiş bir seviyeye getirildiği için bu özellikte tasarlanmıştır. Bu şekilde dizayn edilen çelik kapıları, arkasında anahtar unuttuğunuzda yedek anahtarınız dahi olsa açamazsınız.

Profesyonel bir çilingir hizmeti alarak, değişik maymuncuk ekipmanlarından yararlanarak kapı açma hizmetiyle birlikte kapınızı açtırabilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi elinizde yedek anahtar bile olsa arkasında anahtar unutulan çelik kapıyı açamazsınız. Zorlamayla ve darbeyle açmaya kalkarsanız, kapınızın kilidine zarar vermiş olursunuz.

Anahtarsız kapı nasıl açılır

kapı acma1Günümüz teknolojisi güvenlik sektöründe de büyük gelişmelerin yaşanmasına ortam hazırladı. Günümüzde özellikle evler, daha korunaklı, sağlam ve daha dayanıklı kapılarla donatılmaya çalışılıyor.

Çelik kapılar artık çok yaygın bir kullanıma sahip. Pekiyi çelik kapınızın anahtarını gasp, kaybetme vb. herhangi bir sebepten kaybettiniz. Ancak kapıyı açmak zorundasınız. Bu durumda çelik kapınızın kilidine ve göbeğine zarar vermeden maymuncuk sistemlerinin yardımıyla kaybettiğiniz anahtarı, şuan ki kilide zarar vermeden kullanabilmek için çalışmalısınız.

Maymuncuk sistemiyle çalışarak eski göbeğin ve kilidin zarar görmemesini, kaybettiğiniz veya unuttuğunuz anahtarın tekrar kullanılabilmesini sağlayabilirsiniz. Ancak kaybettiğiniz anahtarı geri bulabilme ve yedek anahtar imkânınız yoksa çelik kapınızın göbeğini ve kilidini çilingir yardımıyla tamamen değiştirmeniz tercih edilir.

Bu sayede kapınıza yeni bir anahtar kilidi ve yeni bir göbek taktırabilir, yepyeni anahtarınızla kapıyı açabilirsiniz. Özellikle kapkaç ve hırsızlık gibi durumlarda yeni göbek , yeni anahtar kilidi ve yeni anahtar kullanılmalıdır. Bu sayede eski göbek iptal edildiği için eski anahtarla kapının açılmasını engelleyebilirsiniz.

Kapı açma yöntemleri

kapı acma2Günümüz sanayisi ve teknolojisi evlerimizin daha korunaklı ve daha güvenilir kapılarla korunmasına, donatılmasına ortam hazırladı.

Özellikle çok güçlü ve aşılması zor çelik kapılar yaygın olarak evlerimizde yer alıyor. Pekiyi, çelik kapınızı herhangi bir nedenden dolayı anahtarsız açmak isterseniz ne yapmalısınız?

  • Öncelikle evin içerisinde kilitli kaldıysanız ve anahtarınız da yoksa boş yere kendiniz açmaya uğraşmayın. İçeride kilitli kaldıysanız çelik kapınızı bir tek çilingir yardımıyla veya dışarıdan bir müdahaleyle açabilirsiniz.
  • Sonuç olarak içeriden herhangi bir müdahale yaparak çelik kapıyı açmanız mümkün değildir. Dışarıdan müdahale eden kişinin ise murç yardımıyla anahtar rozetini yukarı aşağı darbelerle kırması gerekir.
  • Anahtar rozetini başarılı bir şekilde kırdıktan sonra kilitte yer alan “barel” kısmı karşınıza çıkacaktır. Barel kısmını da kırdıktan sonra kapınıza yeni bir barel yerleştirerek kapıyı açabilirsiniz.
  • Eğer daire dışındaysanız ve kapıyı açmak istiyorsanız elinizdeki pet şişenin ucunu mızrak ucu gibi sivriltmeniz gerekiyor.
  • Çelik kapının anahtar deliğinin yaklaşık olarak 15 cm üzerindeki kilit diline aşağıdan yukarıya baskı uygulayarak ve çelik kapıyı ileri geri iterek kapınızı açabileceksiniz.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (11 votes, average: 1,82 out of 5)
Loading...

Yorum ekle
3 yorum

  1. .....

    kredi kartıyla kesin açılıyor.Az önce başımıza geldi.10 dk uğraşın sonunda açıldı.teşekkürler.