Güvenli yaşamın en güçlü anahtarı şüphesiz ki kapılardır. Evimizde güvenle oturabilmek için tasarımlanmış kapılar, her zaman güvenlik açısından tam tevekküllü olmak zorundadırlar.

Kapı Nasıl Açılır?

kapi kilidi açmaKilitli kalan bir kapıyı anahtarı ile açmak kolay olsa bile, bazen anahtarı unutma ve ya kaybetme gibi durumlar söz konusu olabiliyor. Birçok çilingir olmasına rağmen kapımızı bir çilingirin kolayca açabildiğini görmek bazen hayal kırıklığı ve güvensizlik gibi durumlara yol açabilmekte. Bu yüzden kapımızı tanımak, kendi çabalarımızla açmamıza yardımcı olabilir.

Kapı kilidinin yerini bilmek doğru hamleler ile kilidi açmanın yolunu da bilmek demektir. Merak edenlerin bilmesi gereken en önemli nokta, kilidin olduğu bölgeye girecek ince ve sert bir nesne ile bunun oldukça kolay olduğudur.

Kapı kilitli olmadığı sürece kilidin olduğu yerde dil diye tabir edilen bölgeye yapılan sürtünme yardımı ile kapılar kolayca açılabilmektedir. Sadece çelik kapılar değil evdeki bütün kilitli kapılar tek bir dil ile kapandığı için bu yöntemle açılabilmektedirler.

Oda Kapı Kilidi Nasıl Açılır?

malzemeEvdeki ahşap kapıları kilitlemek bizi sadece evdeki diğer kişilerin ani olarak giriş yapmalarından koruduğu gibi kilitli kalmamızı da olanaksız kılar. Bu da bizi tedirgin etmeye yetecek bir bilgidir elbette.

Kapı seçimi kolay gibi gözükse bile birçok çeşit kapı modeli olması biraz kafa karıştırabiliyor. Bir kapının güvenli olup olmadığını güvenlik sistemlerinin ne kadar güçlü olduğuna bakarak anlamak zordur. Çünkü geliştirilen çoğu sistem kapıları kapatmaktan çok açmayı kolaylaştırmak ile alakalıdır.

Son zamanlarda en çok tercih edilen ahşap kaplama çelik kapılar; ceviz ahşap kaplama, meşe ahşap kaplama türleridir. Bunların haricinde; teak ahşap kaplama, maun ağacı ahşap kaplama, Afrika kirazı, armut ahşap kaplama, gül ağacı ahşap kaplama, ithal meşe ve bunların diğer çeşitleridir.

Ancak kapının cinsi ne olursa olsun önemli olan kapının nasıl korunduğudur. Yani kilit sisteminin ne derecede sağlam olduğu ile ilgilidir.

Kapı Kilidi Nasıl Açılır?

Kilitli kapıları açmak kapanmış kapılara göre daha zordur. Bunun hakkından sadece bir çilingir gelebilir. Hele ki güvenlik sistemi ile korunuyor ise.

Bu tür güvenlik sistemleri ile donatılmış kapılar genel olarak şifreleme sistemi ile çalışırlar. Şifreyi bilmeyen bir kişinin kapıyı açması tabi ki mümkün değildir denilemez.

Şifreleme konusunda uzman olan bir kişinin alarm sistemini çökertme konusunda da uzman olduğunu unutmamak gerekir. Kapı alarmını iptal etmek için kullanılan, özel pin kodu içeren bazı aletler vardır elbette, ancak bunları da doğru kullanmayı bilmek gerekir.

İşin aslı güvenlik sistemi olan bir kapının kilidini açabilmek için şifrenin girildiği güvenlik kutusunun önündeki alarm sistemini ilk olarak etkisiz hale getirmek gerekir. Etkisiz hale gelen kapı sistemi bir süre sonra yabancılara karşı duyarsız bir hale gelir.

Kolayca açabilmenin en kolay yolu gibi gözükse bile, profesyonel birinin yapabileceği bir iştir. Bunun için de güvenlik sistemleri hakkında uzman birileri ile çalışmak sizin ve aileniz için de en güvenli yol olacaktır.

Çilingir Fiyatları

çilingirKonu fiyatlara gelince ise güvenlik sistemi olan kapılar en çok düşündüren kapılar arasında yer alıyor.

  1. Yakın mesafede olan çelik kapıları açmak için fiyat ortalaması genel olarak 30 Türk lirası civarındadır.
  2. Bakım ve onarım servisleri bunun iki katı kadar olabilir genel fiyatları 100 ve 200 Türk lirası arasındadır.
  3. Çilingirler daha çok geceleri arandıkları için de gece tarifesine girerseniz fiyatlar biraz daha değişebiliyor. Çelik kapı açmanın fiyatı uzaklık mesafesine göre en az 150 Türk lirası olurken kilitli kapı açmanın fiyatı ise 500 Türk lirasına kadar çıkabiliyor.
  4. Güvenlik sistemi olan kapılar belli sistemlerle bezenmiş ve yabancı kişilere karşı aşırı hassas olan kapıların açılması için ise oldukça yüksek bir meblağ istenebiliyor. (Bu kapıların sistemleri özel olarak ayarlanmıştır. Bu yüzden de ufak bir hata da alarm çalabilir ve beklenmedik sonuçlar ile ortalığı ayağa kaldırabilirsiniz. )

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle