Güvenliğimizi sağlamak amacıyla tasarlanmış kapıların başında panjur kapılar gelir. Panjur kapılar, hoş durması açısından da tercih edilen kapı modelleridir.

Panjur kapı nedir ve nerede kullanılır?

Panjurlu kapı

Panjur kapılar, kepenk ile karıştırılsa bile aralarında çok fark vardır. Evlerin içinde çok fazla tercih edilmese bile, panjur kapıların evin dış cephesinde görmek daha mümkün.

Pencerelere kullanılması açısından güvenliği sağladığı kesindir. Bunun dışında garaj kapısı olarak da kullanılmaktalar. Evlerin balkonlarında ise kullanılmaları güvenliği arttırmak içindir.

Ses ve ısı izolasyonu için kanal sistemleri kullanılır. Mimari yapıların hemen hemen hepsinde kullanılabilir. Cephesi geniş olan camlarda tek parça ve ya camın şekline göre kurulabilir.

Eğer istenirse geceleri kapanma ve gündüzleri açılma olarak ayarlanabilir sistemleri vardır. Bu da evinden uzakta yaşayan insanların, en sağlam korunma yöntemleri arasında yer alır.

Manuel açma olduğu için de elektrik kesilmelerine karşı oldukça kolay kullanım sağlar. Emniyet sistemlerine de uyum sağladığı için kullanım alanı oldukça geniştir.

Panjur kapılar güneş ışınlarından korunmayı sağladığı gibi, soğuk havanın içeri girmesini de engeller. İçerdeki sıcak hava yalıtımını da sağladığı için kullanımı oldukça güvenlidir.

Ev ve iş yerlerine her şekilde uyum sağladığı için de tercih edilmektedir. İstenilen renklerde üretilebilir ve ortamda oldukça modern bir görüntü sergileyebilir.

En güzel panjur kapı modelleri

Pembe panjurlu ev hayali kuran genç kızların açtığı bir akım mıdır bilinmez, panjur denilince akla ilk renk gelir.

Alüminyum lamelli panjur bütçeye en uygun modellerdir. İşyerleri için de evler için de oldukça uygundur. Bu modeller pencere ve ya kapıya göre tasarlanır. Çizgileri düz değil daha çok kalın boşluklardan oluşur, bu boşluklar ısı yalıtımını kolaylaştırmak içindir.


İstenilen renkte üretilebilir ve eğer uygun görünürse güvenlik açısından kilitli olmaları da mümkündür. Tek parça olarak uygulandığı gibi bazen parçalı olarak da bir bölgeye uygulanmaktadır.

Bir diğer panjur sistemi ise, pencere panjurlarıdır. Özellikle evleri alt katlarda olan ailelerin tercihi halini alan bu sistem, gece rahat uykuların temelini atıyor.

Ayrıca güneş gelmemesi için de kullanılan bu panjurlar, güneşi geçirmediği gibi iletmiyorlar da bu sayede evler hem güvenli hem de yazın daha serin olabiliyor.

Panjur iç kapı örneği

Panjur iç kapı örneği

Panjurlarda kullanılan kilit sistemi bazen elektronik olabiliyor, bu kullanım açısından daha kolay ancak manuel kullanımlar elektrik kesilmelerinde sizin için de en mantıklısı oluyor.

Villalar tarafında daha çok tercih edilen panjur sistemi, uzaktan kumanda ile çalıştırılabiliyor. Böyle olması güç uygulamadan kolayca kullanım sağlıyor.

Panjur yapan firmaların başında Pimapen ve Adopen en bilineni. Fiyatları da bütçeyi kasmayacak şekilde gayet uygun. Bir pencerenizi panjur ile en az 250 TL civarında yaptırabilirsiniz.

Yaklaşık olarak panjur fiyatları

Panjur fiyatları boyutuna göre değişkenlik göstermektedir. Pencere ve kapı boyutları farklı olduğu için panjur fiyatları da buna göre metre başına fiyatlandırılırlar. Ancak yaklaşık olarak fiyat listesi isteyenler bu tabloya bakabilirler:

Firma Adı Model Fiyat Aralığı
Cvantid 300 TL- 1500 TL Panjur kapı
Pimapen 150 TL- 500 TL Pencere panjur
Adopen 140 TL- 800 TL Pencere panjur
Zetadoor 250 TL- 2500 TL Panjur kapı ve pencere


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle