Kapılar evin, iş yerinin hatta pencerelerde bile şıklığı tamamlayan yapılardır. Ancak kapıların ölçüleri kullanıldıkları yerlere göre değişkenlik göstermektedir. Yine de standart olarak hazır kapı kullanmak isteyenler için belli ölçüler vardır.

Standart kapı Ölçüleri

  • Oda kapısı: 90×210 cm
  • Salon kapısı: 90×210 cm
  • Mutfak kapısı: 90×210 cm
  • Banyo kapısı: 80×210 cm
  • Ana giriş kapısı: 100×210 cm
  • Balkon tek kanat kapısı: 80×210 cm

Bu ölçüler evlerin yapılarında kullanılan standart ölçülerdir. Ustalar tarafından bilinir ve inşaat esnasında ona göre kenarlardan ve ya alt üstten paylar bırakılır. Ustalar genel olarak kasalar takılmadan önce 1,5 cm bir boşluk bırakırlar. Kapının da ölçülerinin 90 cm olduklarını bildikleri için yaklaşık olarak 93 cm bir boşluk bırakırlar ki kapıların yerine tam olarak oturması için. İçerlerden ise 10 cm boşluk bırakılarak kapıların kasaları için yer açılır. Yani sıva ustası ölçüyü alırken 93×210 olarak ölçü alır ve bırakır.

Dış kapı ölçüleri nasıl alınır?

Dış kapılar evin en önem verilmesi gereken yerleridir. Şıklığın dışında güvenlik hakkında hiçbir sorun oluşturmamaları gerekir. Alan açısından da oldukça yer kaplamaması için belirli ölçüleri vardır. İnşaat ustası dış kapıları yaparken ona göre boşluk bırakmaktadırlar.

Kapılar da standart olarak üretilirler. 100×210 cm dış kapılar için standart kapı ölçüleridir.

Usta kapının ölçüsüne göre duvar içinden enden 120 cm bir boşluk ayırır.

Boydan ise 220 cm boşluk bırakarak kasalara yerleştirme payı bırakılır.

Otomatik kapı ölçüleri nasıl alınır?

Fotoselli kapılar hareketlere duyarlı kapılardır. Bu kapıların motorları bulunur. Motorların kapı içlerine yerleştirilebilmeleri için ustalar otomatik kapı takılacak duvarın içinden derin bir boşluk bırakmalıdırlar.

Eğer kapının nereye yapılacağı önceden belli ise standart ölçüler kullanılır. 120×210 cm otomatik kapılarda standart ölçülerdir. Usta kapının bir yanından 130 cm kasa payı bırakırken diğer yandan bu pay 150 cm kadar olabilmektedir. Motor boşluğun fazla olduğu tarafa yerleştirilir.

Eğer kapı sonradan otomatik kapı olacak ise kapının boyutuna göre içerlerden boşluklar açılır, kapı kasasının olduğu yerden kapı boyutundan 10 cm kadar boşluk sensorun yerleştirilmesi için yeterli olacaktır.

İç kapı ölçüleri nasıl alınır?

İç kapılar evin en çok kullanılan modülleridir. Bu yüzden iç kapılar eşyaların da geçeceğini düşünerek belli ölçülerde yapılırlar.

Standart kapı ölçüleri 90×210 cm dir. Ancak banyoların kapıları bunlardan 10 cm daha dardır. Boy olarak aynı boy kullanılır.

Kasanın yerleştirilebilmesi için 10 cm iç boşluk bırakan ustalar 90 cm bir kapının dışından ise 93 cm olacak şekilde pay bırakırlar.

Cam kapı ölçüleri nasıl alınır?

Kapıların daha şık görüntü oluşturması ve yalıtımı daha iyi sağlaması için cam kullanılmaktadır.

Cam kapıların ölçüleri standart kapı ölçüleri ile aynıdır. 90×210 cm olarak yapılırlar.

Cam genelde kapının üst tarafına tek şerit ve ya düz şerit olarak yerleştirilir.

Kapının sağ ve solundan aynı hiza alınarak ortalanan alanlara boşluklar bırakılır ve tercihe göre genel olarak buzlu cam kullanılır.

Bırakılan boşluklar kapının çarpması ile camın kırılmasını engellemek için en az 5 cm olmak zorundadır.

Amerikan kapı ölçüleri nasıl alınır?

Amerikan kapılar standart olarak 90×210 cm olarak üretilirler.

Kanat payı için genel olarak 80 cm üretilirler. Kasa ile birlikte bu pay 90 cm olur.

Kasaları ahşap kasalara göre daha ince olduğu için 10 cm bir pay kasaların iyice oturulması için yetecektir.

Eksik olan yerler köpük ile doldurulduğu için kapı dar olmadığı sürece yerleştirilmesinde hiçbir zorluk yoktur.

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (7 votes, average: 4,14 out of 5)
Loading...

Yorum ekle