2, 3 veya 4 kanatlı olarak üretilen mekanik ve kullanışlı kapı modellerine döner kapı adını vermekteyiz.

Kullanım yerleri

döner kapı

döner kapı

Özellikle şirketler, mağazalar, hastaneler, adliye, holdingler ve AVM’ler gibi kamu kurumları ve kurumsal alanlarda kullanılan mekanik kapı modellerinden bir tanesi de döner kapılardır.

Döner kapılar bulunduğu yapıya farklı bir hava oluşturmaktadır.

Döner kapıların cam bölgelerinin daha belirgin olması gereğince veya merkez ekseninde rahat dönebilmesi için bir takım objeler kullanılmaktadır. Cam bölmelerinin oluşturulmasındaki amaç ise alana giren ve çıkan bireylerin birbirlerini görebilmelerini sağlamak.

Döner kapı hız kontrollü olarak tasarlanmıştır. Bu sayede insanlar kuvvet gücüne bağlı olarak hızlı veya yavaş değil döner kapının ilerleme hızına bağlı olarak giriş işlemini gerçekleştirmektedirler.

Manuel döner kapı modellerinin tüm kanatları arasında işlevsellik oluşturan itme çubuğu bulunmakta. Otomatik döner kapıların ise yapısında kullanılan şaft ile hızlama ve yavaşlılık ayarı gerçekleştirilmekte.

Her hangi bir kaza ve benzeri durumların yaşanmaması için aralara takılan sensörler sayesinde döner kapı daha güvenli hale getirilmiştir.

Döner kapının dönme yörüngesi ülkelerin saat birimine göre düzenlenmiştir. Öyle ki Ülkemizde saat dönencesi sağdan başladığı için sağ tarafı kullanmakta iken Avusturalya’da ise döner kapılar saat yörüngesinde olduğu üzere soldan girişli olarak ayarlanmıştır.

Son derece etkili bir sisteme sahip olan döner kapılar soğuk havada soğuk havanın içeriye girmesine izin vermeyerek hava akımını kontrol altına almaktadır.

Modeller ve fiyatlandırma

döner kapı modelleriGünümüzde bir çok kapı firmasından uygun fiyatlı ve işlevsel kaliteli döner kapı temin edebilirsiniz. Kullanabilirlik düzeyinin artış göstermesi ile firmalarca rağbet gören kapı modelleri uygun fiyatlı ve motor gücüne göre farklı fiyatlandırmalarda satılmakta.

Fiyat bilgisi için kesin bir fiyat ortalaması belirlenememektedir. Çünkü otomatik döner kapı modelleri ve manuel döner kapı modelleri tercihinde talep ettiği özellikler doğrultusunda bir fiyat çıkarılmaktadır.

Fiyat bilgisi kapının özellikleri, kaç kanatlı olacağı, işlevselliği ve renk ile tonlama seçimine göre geniş kapsamlı oluşturulmaktadır. Sektörde yer alan döner kapı modeli firmalarını arayarak konu ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Standart ölçüleri

Minimum 1800 mm ola standart ölçülere sahip döner kapı modeli maksimum 3800 mm iç çapı arasında değişik ölçülerde tasarlanmaktadır.

Standart ölçülere sahip döner kapı modelleri 3 veya 4 kanatlı olmakla beraber istenen ve modele göre dizayn edilebilir.

Manuel kapı modellerinde en fazla tercih edilen kapı modeli Tourniket döner kapı modeli olmakta. Zaman zaman otomatik hale getirilebilen kapı modelleri otomasyon ilavesine sahiptir.

Teknoloji ile birleşen döner kapılar Wifi özelliğine sahiptir. Uygulanan işlem doğrultusunda Teleboon adı verilen donanım sayesinde otomatik kapı tüm aksamları ve sensörleri takip altına alarak belirli aralıklar doğrultusunda kontrol edip kapıya verilmiş ola kimlik numarası doğrultusunda kablosuz modem ile otomatik olarak bilgi giriş çıkışı sağlamaktadır. Bu sayede kapı ile ilgili her hangi bir problem oluşurken fark edilerek onarım ve bakım sağlanmaktadır.

Döner kapı sistemleri dilenildiği renk ve tasarımda oluşturularak monte edilmektedir. Binanın yapısına uygun olarak tasarlanan döner kapı ölçüleri teknolojik altyapı imkanı ile, satine paslanmaz yapısı ve eloksal renklendirme seçenekleri doğrultusunda sizler döner kapı temin etmekten daha fazlasını sunmakta.

Otomatik modelleri

Döner kapılar kullanım alanları ve işlevselliklerine göre farklı olarak tasarlanmıştır. Örneğin kimi alanlarda izinsiz girişi haber veren geniş kapsamlı ve alarmlı döner kapı modelleri bulunmakta iken kimi alanlarda ise tek geçiş imkanı sağlanan kapı modeline rastlamamız mümkün.

Tournex – yüksek kapasiteli orta kısmı vitrinli

donerkapi4Standart ölçülerin dışında ölçüm yapılarak oluşturulan döner kapı modelleri 3600-4200-4800-5400-6000 mm ölçülerde tasarlanmaktadır.

Vitrinli ve vitrinsiz tasarımları mevcuttur. Genellikle oteller, iş merkezleri AVM’ler, havaalanı, hipermarket gibi alanlarda büyük çaplı olarak yapılandırılmasının sonucunda içeriye rahatlıkla eşya ve market arabası ve benzeri ürünler ile kolaylıkla giriş yapabilirsiniz.

Görünüm bakımından son derece prestijli bir yapıya sahip olan tournex yüksek kapasiteli vitrinli vitrinsiz döner kapı modelleri yüksek güvenlik düzeyi ile en fazla tercih edilen modellerdendir.

 

Twintour – senkronize edilen çoklu

donerkapi5Bir çok döner kapı modülünün bir düzenek içerisinde kullanılmasına dayanan Twintour kapı modeli 3000-3200-3400-3600 ve 3800 mm çapında tasarlamıştır.

2 veya 3 kanatlı olarak tasarlanmaktadır. Dakikada kanatlı olan kapı modellerinden 29 kişi 4 kanatlılarda ise 38 kişi geçebilmektedir.

 

Özel tasarımlı 

Her türlü yüzeye sahip olarak üretim yapılan döner kapı modellerinde sınırları zorlayan 4800 mm ölçülerinde kapı modeli bulunmaktadır.

Özel tasarımlı otomatik döner kapı modelleri için yapılabilecek en farklı en özel kapı modellerinin sınırları zorlanarak yapılabilmesini kanıtlamak amacı ile tasarlanan geniş çaplı döner kapı modelleri bulunmakta.

Genellikle garaj, havalimanı, demir yolu istasyonu,bina yapılarında ve daha bir çok alanda hiç bir değişiklik yapılmaksızın kullanılabilmektedir.

Crystal tourniket

Genellikle ölçü özellikleri 1600- 3000 mm olan kapı modelleri Isı yalıtımının sağlanabilmesi için gerekli güvenlik ve kalite modülüne sahiptir. Yapısında bulunan özellikler estetik görünümüne etki etmeden özel şekilde tasarlanmıştır.

 

Duotour – yüksek kapasiteli çift kanatlı

3600-4200-4800 ve 5400 mm ölçülere sahip olarak tasarlanan kapı modelleri yüksek kalitede tasarlanmış olan kapı modellerinden bir tanesidir. Farklı fonksiyonelliğe sahip olan döner kapı modeli ihtiyaca göre farklı şekilde dilenilen moda alınarak fotoselli kapı modu ile dönen kapı kanatları sabitlenerek orta kısımda bulunan otomatik kayar kapı olarak kullanılmaktadır.

Circleslide – tam ve yarım dairesel

Kapı ölçüleri 1800 ile 3800 mm arasında tasarlanan kapı modelleri isteğe göre iç bükey ve dış bükey kavisler sayesinde otomatik bombeli kayar kapı moduna geçmektedir. Yapısında her türlü renklendirme ve modelin uygulanabileceği paslanmaz çelik bitişli yüzeylere sahiptir.
Esnek tasarımlara sahip olan bu model ikinci kapı kapsamında rüzgarlık oluşturarak tam dairesel veya yarım dairesel olarak kullanılabilir.

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle