Çelik kapılarda ölçü alırken dikkat edilmesi gereken temel noktalar vardır. Bu noktalara dikkat ederek ancak profesyonel ve sorunsuz bir ölçü alma işlemi söz konusu olabilir. Aksi halde kapının açılmasında yaşanılacak sorunlardan, güvenliğe kadar bir çok farklı problem doğru ölçü alınmaması halinde görülmesi muhtemel sorunlar arasında yer alacaktır.

Standart Çelik Kapı Ölçüleri

Çelik kapılar, genelde 90×200 cm şeklinde bir ölçü oranına sahiptir.

Tabii bu ölçü oranları firmalara, ürünlere, kullanım alanlarına göre farklılık gösterebilir. Fakat en temelde sabit olan ve standart olarak üretimlerde en çok kullanılan ölçüler bu şekildedir.

Bir çok kapı giriş alanı ise bu ölçülere uyumlu olduğu için herhangi bir sorun yaşanmadan çelik kapıların standart olarak kullanımı mümkün olabilmektedir.

Ölçüsü Nasıl Alınır?

İlk olarak kapının sahip olduğu yükseklik ölçülür.

Genelde kullanılan eski kasa burada rol modeldir ve onun üzerinden işleme devam edilir. Metreyi, zemine sıfır olacak şekilde tutmanız ve pervazı ölçüm işlemine dahil etmemeniz bu aşamada önemli iki noktadır. Böylelikle yükseklik ölçüsü doğru bir şekilde alınmış olur.

Bir diğer önemli ölçümüz genişliktir.

Burada da gene pervaz ölçüme dahil edilmez ve sadece örnek ölçümlerin alındığı eski kasanın iç bölgesi metre ile ölçülür. Yanlar, yan kolonlar ya da kapının yan alanları bu ölçüme dahil edilemez.

Eski kasa üzerinden genişlik ve yükseklik alınmasına rağmen, mühim olan nokta her zaman duvarın sahip olduğu genişliktir. Eğer duvar genişliği doğru bir şekilde ölçülemez ise, yapılacak olan kapılar için farklı sorunlar doğacaktır. Zira duvar genişliği ile kapının uyumlu olmaması, tüm işlemlerin yeniden yapılmasına neden olabilir.

 

Son işlemlerimizden diğeri de pervazın sahip olduğu ölçüyü öğrenmek olmalıdır.

kapi hangi yöne açılır

kapi hangi yöne açılır

Her ne kadar pervazlar genel anlamda sabit bir ölçüye sahip olsa da, evin mimarisi gereği farklı bir ölçü söz konusu olması mümkündür. Bu durumu garanti altına almak, evin durumuna göre sorun yaşamamak adına pervaz alanı da yeniden ölçülür.

Kapılar için asla standart olmayan en temel nokta açılış yönüdür.

Bu nedenle bir çelik kapının yapılacağı alanda en son alınması gereken mühim ölçülerden birisi de açılış yönü olmaktadır. Kapı sağa da açılabilir, sola da… Açılı esnasın da ki esneme payı her eve göre farklılık gösterebilir. Bu unsurları eski kasa üzerinden hesaplamak çok daha rahat ve net bilgiler edinmenize yardımcı olacaktır.

 

Unutmayın, doğru kurulmuş ve güvenlik açısından sorunsuz işlevini sunabilen bir çelik kapı için ölçülerin doğru alınması, Profesyonel bir şekilde hazırlanması çok önemlidir. Bu nedenle işinde uzman ve deneyimli ustalardan bu konuda destek almak her zaman çok daha doğru bir karar olacaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle