Tarih boyunca insanlar evlere farklı gizli odalar ve geçitler yerleştirmiştir. Bu gizliliğin sebebi ise insanların saklayacak bazı malzemelerinin ya da birilerinden saklanmaları amacıyla yapılıyor. Ya da bazı durumlarda kaçmaları için. Bu duruma bir örnek verecek olursak Beyaz Saray’da bulunan gizli geçitleri bazı filmlerde görmüş olabilirsiniz ya da İstanbul’da sarayların altına inşa edilen gizli tüneller.

Günümüzde de kullanılan gizli odalar, kapılar ve geçitler son derece önemli kişilerin güvenliğini sağlamak ya da suçluların bir takım şeylerini saklaması için kullanılmıyor. Evlerin dekorasyonlarında gizli odalar ve kapılar artık evlere farklı bir hava veriyor.

Gizli Kapı Amaçları

Gizli kapı

Gizli kapı

Günümüzde de kullanılan gizli odalar, kapılar ve geçitler son derece önemli kişilerin güvenliğini sağlamak ya da suçluların bir takım şeylerini saklaması için kullanılmıyor. Evlerin dekorasyonlarında gizli odalar ve kapılar artık evlere farklı bir hava veriyor.

Kullanım alanlarına bakacak olursak en klasik gizli kapı şekillerinden biri kitaplıklardır. Filmlerde oldukça fazla rastlıyoruz. Kapısı kitaplık şeklinde olan bir odayı herkes ister. Bu şekilde odanıza ayrı bir hava katacağınızdan endişeniz olmasın.

Merdiven şeklindeki gizli kapılar da son zamanların en çok tercih edilen kapı çeşitlerindendir. Alt kat ve üst kat arasında gizli bir yok şeklinde tasarlanan bu kapılar oldukça esrarengiz olarak düşünülebilir. Sadece bunlar değil şifonyerlerin ardında da saklanan kasalar gizli birer kapı niteliğinde olabilmektedir. Ya da şöminelerde kullanılan gizli bir geçit. Daha çok filmlerde görüyoruz ama günümüzde bazı kişiler evlerine daha güzel bir estetiklik katmak için kullanmaktadırlar.

Gizli Kapı Yapımı

Gizlenmiş kapı

Gizlenmiş kapı

Gizli kapı yapımı konusunda günümüzde birçok firma hizmet vermeye devam etmektedir. Dilerseniz bir kitaplığı ya da bir şömineyi, hatta bir merdiveni gizli bir kapı haline getirebilirsiniz. Bu konuda öncü firmalar hizmet vermektedir.

Gizli Kapı Aksesuarları

Gizli kapı aksesuarları genel olarak kitaplık, merdiven ya da bir şömine ve şifonyer olabilir. Bu durum sizleri günlük hayatınızda heyecanlandırabilir. Firmalar bu konuda çok güzel hizmetler vermektedir. Gizli bölmeleri olan ve hayal dünyasında muhteşem bir yolculuk yapmak isteyen herkesin yaratıcı tasarımlarla yapılmış bu aksesuarlara ihtiyacı olacak. Ayrıca bu kapılar özgür bir ruh hali yakalamanızı da sağlıyor. Modern ve şık tasarımlı olan gizli bölmeli kitaplıkları tercih edebilirsiniz. Pişman olmayacağınız bir tercih yapmak istiyorsanız önerimiz bu şekildedir.

Yapmanız gereken bu konuda tedarikçi firmaları araştırmak ve gerekli hizmetleri almaya başlamak. Sonrası ise harika bir görünüm ve estetik bir hava. Evinizde böyle bir görselliği yakalamanız oldukça güzel olur. Hem misafirlerinizi şaşırtabilir hem de özel bir an yaşayabileceğiniz sürpriz bir odanız olabilir. Ayrıca lüks bir şekilde de tasarlanmasına gerek yok. Önemli olan bölgenin bilinmeyecek olması zaten.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle