Evin yalıtımını sağlamak amacı ile üretilen kapılar bazen bu işlevlerini tam olarak gerçekleştiremiyorlar. Uygun olmayan kapı modelleri kullanımı ve ya zamanla aşınma gibi durumlarda bir çözüm bulmak gerekiyor.

Hermetik kapı nedir?

Hermetik kapıSızdırmazlık ihtiyacı olan alanlarda duvar ve zemin üzerine tam olarak kaplanarak havanın hapsedildiği uygulamalara hermetik kapı denir.

Hermetik kapılar laboratuvar, ameliyathane ve hatta kayıt stüdyoları gibi spesifik ortamlarda havanın dışarı çıkmaması için kullanılır.

Hermetik kapı mekanizması ve kanat tasarımı tam steril ortamlarda olması gerektiği gibi toz tutmayan pürüzsüz yüzeyler ile şekillendirilmiş son derece ergonomik bir yapı içerisindedir.

Böylece kapı görevini tam olarak görür. Sızdırmazlık ihtiyacını karşıladığı için yalıtım konusunda oldukça kalitelidir.

Hermetik kapılar istenilen şekilde odanın uyumuna yani kullanılacağı yere göre dizayn edilirler.

Hermetik kapıların kullanım yerleri

Hermetik kapıHermetik kapılar havanın içeri girip çıkmasını engelleyen kapılardır. Kullanıldığı yerlerde havasız kalması gereken, yüksek derecede yalıtım sağlanması gereken yerlerdir.

Bunların başında hastaneler gelir. Oldukça dikkat edilmesi gereken ortamlar olduğu için hastanede birçok kapıda hermetik kapı ihtiyacı olunur.

Özellikle ameliyathane gibi yerlerde mikropların ve havanın içeriye girmemesi gerektiği ve hastaya zarar vermemesi için hermetik kapılar kullanımı vardır.

Laboratuvar gibi ortamlarda yine kullanılan malzemelerin gayet titiz olması gerekir. Bazı malzemelerin içine toz zerreleri girdiği zaman sonuçları etkileyeceği için hermetik kapılar tercih edilmektedir.

Kayıt yapan stüdyolarda sesin daha net gelmesi ve havanın sesi değiştirmemesi için kayıt odalarında da hermetik kapılar kullanılmaktadır.

Ayrıca hermetik kapı fazla sesin de dışarıya çıkmasını engellemektedir. Bu da kullanılacak alanlarını arttıran bir özelliği olmasını sağlıyor.

Hermetik kapılarda hijyenin sağlanması için sensorlar vardır. Bu sensorlar sayesinde kapılar elle açılmaz.

Bir başka olarak da dirsekle çalışan butonları vardır. Bu butonları el teması olmadan dirsekle açabilirsiniz. Ameliyathaneler bu tip sensor ve butonları tercih eden yerlerdendir.

Yaklaşık fiyatları ve modelleri

Hermetik kapıHermatik kapı fiyatları hemen hemen aynı fiyatları alır. Ancak firmalar modellerine kapıların açılma değişikliğine ve ya yapılan işçiliğe göre fiyat vermektedir.

Firmalar arasından nasıl seçim yapacağınızı kullanılan malzemeye göre bakabilirsiniz. Genellikle laminant kanat, paslanmaz kanat ve ya kurşunlu kapı gibi yapılar ile oluşturulurlar.

Monador firması fotoselli kapı imalatı üzerinde oldukça başarılıdır. Kullandığı ürünler paslanmaz kanatlar ile oluşmaktadır.

Böylece ürün tam görevini sağlarken aynı zaman da zarar görmeyen bir yapıda olacağı için zarara uğratmayacaktır.

 

FİRMA MODEL FİYAT ÖZELLİK
Monador Ditec Fotoselli kapı 1.500 TL – 10.000 TL Duyarlı otomatik açılan kapı
Doorsan Yarı hermatik kapı 1.000 TL – 7.000 TL Odanın istenilen yerine daha yoğun
Tmt yapı Tam hermatik kapı 2.000 TL – 6.000 TL Sızdırmazlığı güçlü tam yoğun kapı
Rsa kapı Yarı hermatik 1.000 TL – 8.000 TL Yana kayar kapı

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle