Çelik kapı değiştirme ile ilgili uygulama bilgileri, kapı kilidi açma yöntemleri ile teknik bilgiler makalemizde yer almakta.

Fonksiyonelliklerine Göre Kapı Kilitleri

Kalite bakımından ve işlevsellik bakımından oldukça fayda sağlayan çelik kapı kilitleri farklı modellerde tasarlanmaktadır. Kapınız üzerinde estetik bir görünüm sağlayan çelik kapı kilitleri binlerce marka, model ve çeşide göre ayrıştırılmaktadır. Güvenlik kavramında çeşitli fonksiyonlarda tasarlanan bir çok kapı kilidi ihtiyaç duyulan güven hissini yansıtmaktadır.

Kapınızın kilidini değiştirme konusunda mutlaka bilgi sahibi olmak gereklidir. Henüz bir çok konutun kapı kilidi sadece standart koruma görevini üstlenmekte iken bazı kapı kilitleri ise teknolojik gelişmelerden itibaren elektronik, şifreli, göz teması ile açılan, uzaktan kumandalı ve dijital kapı kilidi modellerinden oluşmaktadır.

Kırılma, bozulma, taşınma ve benzeri konularda çelik kapı kilidi değiştirme gerekebilir. Her hangi bir çilingirden kapı kilidi değiştirme hizmeti alabilir veya teknik bilgiler ile kapı kilidinizi kendiniz değiştirebilirsiniz. Tüm işlemler esnasında kapı kilidine ait vida ve malzemeleri kaybetmemeye özen göstermelisiniz. Aksi takdirde yeni kilit almak zorunda kalabilirsiniz.

Uygulamalı Kapı Kilidi Değişimi

Çelik kapılarımız zorlandığı vakit hasar görmektedir. Buda kilit bölgesinde değişimin gerçekleşmesine sebebiyet verir. Çelik kapı kilit açma yöntemlerini teknik olarak uygular isek sadece baleri çıkartıp yeni baler takarak basit bir kaç işlem ile çelik kapı kilidi açma konusunda işlemimizi kolaylıkla gerçekleştirebiliriz. Baler adını vermiş olduğumuz parça kapının kilit bölgesindeki anahtarınızı yerleştirdiğiniz yuvarlak halka ile çevrili olan kilit göbeği anlamına gelmektedir. Vidalı çelik kapı kilidi değişim uygulamaları:

  • Öncelikli olarak yapmanız gereken uygulama kapınız için uygun olan göbeği bulmaktır.
  • Kapınız için uygun baleri bulduktan sonra kapınızı açarak kilit hizasında bulunan vidayı çıkarınız.
  • Bu vida sökülüp çıkarıldığında barel kendiliğinden yerinden çıkacaktır.
  • Eski bareli alarak yerine yeni baleri takıp tekrar vida ile sabitlemeniz gerekmektedir.

Kapı kilidi açma yöntemlerinden bir tanesi de çivi anahtarlı kapı balerlerin değiştirilmesi yönündedir. Çivi anahtarlı kapı balerlerin kilitlerini değiştirmek normal balerli kapı kilitlerine göre biraz daha zor olmakta. Kapınızın kilidini nasıl sökeceksiniz uygulamalı şekilde bahsedelim:

  • İlk olarak kapınızın kilidini çıkarınız.
  • Ardından anahtarın girmiş olduğu deliğin 2 yanında bulunan vidalara doğru çevirmelisiniz.
  • Vidaları söktükten sonra kilidi çevirin ve kilit bölgesinin alt ve üst kısmında bulunan aynayı yerinden sökünüz.
  • Kapı kilidi bu durumda serbest olmaktadır. Aynayı yukarı kaldırabilirsiniz. Bu esnada dikkat etmeniz gereken en önemli madde kilidi yerinden oynatmamanızdır. Sonrasında toparlanması zorlaşabilir.
  • Eski baler yerinden çıkarılarak yerine yeni baler yerleştirilir.
  • Ardından aynayı yerine kapatarak tekrar vidaları yerine takıp aynanın sıkışmasını sağlayınız.

Kapı Kilidi Değiştirme Fiyatları

Marka Model Fiyat Özellikler
Kale 164KTBSM0001 39,90 TL Tuzaklı olarak tasarlanmış mandallı ve çelik pimli kapı kilidi.
Kale 164ASM00003 117,49 krş Alarm sistemine sahip mandal ve topuzlu silindir yapısı ile yüksek kalitesi sayesinde kapınız zorlandığı vakit alarm devreye girmektedir. Güvenlik derecesi oldukça yüksektir.
Kale 164-OBS-BNEZ 110 TL Özel sinter döküm kilit özelliği bulunmaktadır. Delinmeye karşı üstün korumalıdır.

Kendiniz kapı kilidi değiştirme konusunda bir çok web sayfasından bilgi edinebilirsiniz. Lakin bu konuda deneyim ve bilgiye sahip değilseniz o vakit kapı kilidinizi değiştirmek için mutlaka bir çilingir bulmalısınız. Aksi takdirde kapınıza zarar verebilirsiniz. Sektörde kapı kilit değiştirme fiyatları istediğiniz kapı kilidi özelliklerine göre değişim göstermektedir. Standart kapı kilidi değiştirme fiyatları 15 TL ile 400 TL arasında değişmektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle