Evlerimizde kullandığımız ürünlerin sağlık açısından hiçbir tehdit oluşturmamasını isteriz. PVC de sağlığımızı tehdit etmeyen bir malzemedir.

PVC kilit seçimi nasıl yapılır?

Pvc kapı aksesuarları

Pvc kapı aksesuarları

PVC son zamanlarda her alanda kullanılan bir üründür. Sağlık açısından da oldukça kullanışlı olan bu yapıların kilitleri evlerimizin güvenliği için oldukça önemlidir.

PVC yapılar camlarda ve kapılarda kullanılır. Alt katlarda bulunan evlerde kilit sistemine önem vermek gerekir. Bu yüzden doğru kilit sistemini seçmek de çok önemlidir.

Hangi tür kapıya nasıl bir kilit kullanacağınızı bilmek için de iyi bir araştırma yapmak gerekir.

Kilit sistemleri sadece kapıyı kilitlemek için değil pencereleri kilitlemek için de kullanılmaktadır. Pencerelerde kollu kilit sistemleri kullanılırken daha etkili bir koruma için ek sistemler de vardır.

tek göbekli Oda kapı kilitleri tek göbekli yapılarla olmaktadır bunun nedeni ev içinde ulaşımı kolay sağlamaktadır.

Silindirli kapı kilitleri ise daha çok balkon kapılarında kullanılmaktadır. Balkon kapılarının hem içerden hem dışardan kilitlenebilmesi için özel sistemlerdir.

Silindirli makaralı kapı kilitleri ise kilitlenirken kuvvet uygulanması gereken ama bir o kadar da sağlam sistemlerdir.

PVC kapı kilitleri silindirli sistemler ile kolları kilitlenebilmektedir. Böylece anahtarsız sistemler kullanışlı hale gelmektedir.

PVC kapılarda otomatik sistem fazla tercih edilmemektedir. Bunun sebebi PVC kapıların oldukça sağlam olmamasıdır. Bu yüzden genellikle evlerin ve dükkânların yapımında kullanılır.

PVC kapı kilitleri genellikle yine PVC tarzı mandallar ile olur bunlar koruma amaçlı yapılan kilitlerdir. Ancak daha etkili bir kilit için göbeği olan bir kilit sistemi seçmelisiniz.

PVC kapı kilidi nasıl değiştirilir?

PVC kapı kilitlerini nalburlar da bulmak kolaydır. Ancak ürünü nerden aldıysanız oranın anlaşmalı olduğu bir yerden sipariş etmek daha uygun olacaktır.

Kilidinizi kendiniz değiştirmek isterseniz ilk olarak yeni bir kilit almanız gerekir. Ancak yeni kilidin kapınıza uyması gerekir.
Kilidin kapınıza uyması için ölçüsünü çıkarmanız lazımdır.

Bir mezura yardımı ile alınacak ölçü tam ölçüyü vermez. İlk olarak kilidi yerinden çıkarıp göbeğin ölçüsünü almanız gerekiyor.

Kilidin solunda ve sağında olan kısımları simetrik değildir. Bu yüzden ölçü alınırken kilidin her iki taraftan mandala olan uzaklığı baz alınmalıdır.

Kilidinizi sökmek için ise kilit dilinin altında bulunan vidayı sökmeniz gerekir. Kilidi kapıya sabitlemek için tasarlanmış bu vida çıkınca kilidin göbeği çıkacaktır.

Kilit göbeğinin yerinden çıkması için anahtarı kilide takmalı ve bir kere çevirmelisiniz. Ancak öyle göbek yerinden çıkacaktır.

Anahtar göbeği çıktıktan sonra yenisini takmak için ise göbeğin kısa ve uzun bölümlerine dikkat edilmelidir. Daha sonra anahtar ile doğru olup olmadığını deneyebilirsiniz.

Eğer anahtar çevrildiği zaman göbek dili dışarı çıkıyor ise kilidi doğru yerleştirdiğiniz anlamına gelir. Ancak anahtar dönmüyor ise kilidi ters takmışsınızdır.

Kilidin doğru takıldığından emin olduktan sonra ise vidalarını takarak kilidi kapınıza sabitleyebilirsiniz. Daha sonra kilidinizi takmış ve yenilemiş olacaksınız.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle