Rahatlığın tadına vardığımız bu günlerde manyetik kapı kilitleri büyük bir önem taşıyor. Ancak bu kilitleri de iyi bilmek gerekiyor.

Manyetik Kapı Kilidi

Manyetik Kapı Kilidi

Manyetik Kapı Kilidi Çeşitleri

Mıknatıslanma ile kullanılan ve kilitlenmeye yardımcı olan kilit sistemleridir. Hemen hemen bütün kapılarda kullanılmaktadırlar. Ancak cam kapılarda daha çok tercih edilmektedirler. Bunun sebebi de manyetik alanın kilitleri geçirgenliği cam yüzeylerde artmasındandır.

Bu kilitler kuvvetli basınçlara dayanıklı şekilde üretilirler. Özellikle 250 kg ve 500 kg basınca dayanıklı kilitler üretilmektedir. Bunun sebebi de kapılara kilitlerin uyum sağlamasını sağlamaktır.

Manyetik kapı kilitlerinin montajı diğer kilitlere göre daha kolaydır. Özellikle cam kapıların üzerine montaj yapılması daha basittir. Kilit kapıya yapıştırılır ve sabit kablo olan kısmı kolayca montaj edilir. Bu kapı kilitleri açık ve ya kapalı olarak bulunabilirler.

Kapalı olan kilitlerin özelliği elektrik kesilmelerinden sonra kapı kilitli kalır, açık olan kapılarda ise elektrik kesildiğinde kapı açık kalır ve elektrik gelir gelmez kilitlenir. Bu yüzden seçeceğiniz kilidin normali açık ve ya normali kapalı olup olmadığını öğrenerek almaya özen göstermelisiniz.

Fail Secure kilitler elektrik olmadığı durumlarda kilitlenen ve kapıyı kapatan kilitlerdendir. Fail Safe ise sadece elektrik varken kilitlenebilirler, onun haricinde geçiş sistemleri vardır ve geçişler sırasında da aktif etmek için kilitlenerek elektriği kapatıp açmak gerekir.

Manyetik Kapı Kilidi Kullanışlı Mı?

Manyetik kapı kilitlerini kullanmak için her mekâna ve yere uygun kilitler mevcuttur. Ancak yine de ihtiyaca göre size uygun bir kilit bulmak gerekir. Hemen hemen her türlü kapıya uyum sağlayan bu kilitleri tercih ederken markalarına dikkat etmeniz gerekir.

Özellikle güvenlik sistemleri üreten ve satışını yapan mağazalarda bu tarz kilitleri bulabilirsiniz. Genellikle 4 parçadan oluşurlar bunlar kasaya oturmasını sağlayan 2 adet yan kısımlar, birleştirme mandalı ve manyetik kapı kontağıdır.

Dayanıklı olmalarına göre fiyatları değişir. Eğer 150 kg basınca dayanıklı ve 12 – 24 voltaj kapasitesi olan bir kilidi 170 TL civarı bulabilirsiniz. Ancak çekme gücü yüksek bir kilit isterseniz örneğin 500 kg, bunlar 300 TL civarında bulunabilmektedir.

Kilitleri satın alırken genellikle garanti verilmektedir, ancak yine de kullanacağınız alana göre seçim yapmak daha kullanışlı ürünlerin kapısını açar. Rutubetli ve nemli ortamlarda fazla kullanılmamalıdır. Bunlar kolay bozulmasına neden olabilir. Evin iç alanlarında rahatça uzun yıllar boyunca kullanılabilmektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle