Kapılar güven verici olmaları dışında şık durmaları için de birçok işlemden geçerler. Bu işlemlerin bazıları el emeğidir.

Ahşap Oyma Kapılar

Oyma kapılar genellikle ahşap kapıların şekillendirilmesi ile oluşmaktadır. Eskilerden be

Ahşap kapıların oyma işleminden geçerek kullanıma hazır hale getirilmiş hali.

Ahşap kapıların oyma işleminden geçerek kullanıma hazır hale getirilmiş hali.

ri bu kapıları kullanıma sunmak için uğraşan ve bu mesleğe sahip kişiler vardır. Ancak son zamanlarda makine işi ile yapılan oyma işlemi de oldukça revaçta olmaya başlamıştır.

Ahşap kapılar kolaylıkla şekil alırlar. Hem iç hem de dış kapılarda şık durdukları için de tercih edilme olasılıkları oldukça fazladır. Özellikle büyük bahçe ve ya villa kapılarında şık durdukları için hemen hemen her yerde bu tarz kapılarla karşılaşmak mümkündür.

Eski zamanlarda bu işe gönül ve emek vermiş kişilerin yaptığı zamanımıza kadar gelmiş kapı türleri oldukça pahalı fiyatlarda satılmakta. Ancak uzun zaman sürek bu kapıların oyulma işlemi oldukça şık ve el emeği olduğunu belli eden cinsten denebilir.

Makine yardımı ile yapılan ve direk belli programdan çıkan oyma kapılar ise aslında diğerleri gibi görünseler bile oyma yapılan şekiller net olarak bellidir. Hata sıfır denecek azdır ve sert kesimler ile oluşturulmuştur.

Oyma Kapılar Nasıl Yapılır?

Oyma kapılar son zamanlarda makine ile yapılsalar bile, konusunda uzman olan oyma yapan kişiler genellikle belli aletler kullanmaktadırlar. İlk olarak ahşabı yumuşatmak için ahşap işleme atölyelerinde belli ilaçlamalardan geçirirler. Daha sonra oyma işlemi başlayacaktır.

Oyma işlemi ustanın elinin hızına ve oyulacak figürlerin ayrıntısına göre değişebilmektedir. Tek yüz oyma yapılacak ise az bir zaman tutar ve çift yüz olacağı zaman da zaman artabilmektedir.

Ustaların kullandığı ve ellerinin yatkın olduğu bazı aletler ile oyma işlemini yapmak gerçekten kolaydır. Ancak belli bir plan amacı ile oyma yapılacak kapının üzerine bir şema çizmek gerekir. Bu ustanın işini daha kolaylaştıran bir işlemdir ve buna oymanın astarı da denebilmektedir.

Kapıların yapımında yumuşak ahşap kullanıldığı için oymak kolay gibi gözükse bile her hamle de verilen şekil değişiklik gösterebilir. Bu yüzden de oldukça küçük vuruşlar ile oyma işlemi gerçekleştirilir.

Makineden özel baskı yapılarak çıkarılan oyma kapılar ise belli kalıplara konulur ve istenilen şekil daha kolay bir şekilde elde edilebilir.

El yapımı oyma kapıları son zamanlarda bulmak zordur bu yüzden fiyatları yüksektir. Ancak makine baskısı olan oyma kapılar boyutlarına göre fiyatlandırılır ve uygun fiyatlar ile bulunabilmektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle