Veranda çok kullanılan bir terim olmasa bile aslında hemen hemen herkesin gördüğü ve çoğu evde olan bir alandır.

Veranda Kapı Nasıl Seçilir?

Daha çok villa tarzı ve bahçeli evlerde kullanılan veranda yapılar oldukça büyük yapılardır. Daha çok balkon havası veren ve balkon görünümünde olan bu yapıları güvence altına almak için kullanılan kapıyı iyi seçmek gerekmektedir.

Verandalar geniş oldukları halde o kadar büyük bir kapı kullanmak gerekmez. Eğer siz isterseniz büyük kapıları kolaylıkla tercih edebilirsiniz. Bu sizin verandanızı nasıl kullandığınıza göre değişiklik göstermektedir. Eğer sürekli kullandığınız bir alan ise (bunlara en güzel örnek yazlık evler verilebilir.) kapatmanıza gerek yoktur. Minik bir bar kapısı bile yeterlidir.

Kapınızın verandanın havasına uygun olması gerekir. Eğer kullanılan sarkıtlar ahşap ise kapınızı da ya ahşap ya da ona uyum sağlayacak bir camdan olabilir. Verandanız beton yapılı ise de her türlü kapıyı kullanabilirsiniz. Oldukça iyi uyum sağlayacaktır.

Verandanız da uzun zaman geçiriyorsanız bu durumda kapının yalıtım konusundan da iyi olması gerekir. Kapalı bir alanda en iyi yalıtım sağlayacak kapı ise elbette cam kapılardır. Isıyı içeride güçlü bir şekilde sabitleyebilmektedir. Ahşap kapıları daha çok az kullanılan yerlerde tercih etmek gerekir. Bu yüzden yazlık gibi az kullanılan alanlarda ahşap kapıları tercih edebilirsiniz.

Veranda Kapı Çeşitleri

Daha güzel durması açısından son zamanlarda verandalarda cam kapılar tercih edilmekte. Bunun amacı hem hoş bir görüntü hem de daha fazla yalıtım olabilir. Ancak size uygun veranda kapınızı seçmeden önce çeşitlerini bilmeniz gerekiyor.

  1. Fransız Kapı
  2. Çift Sürgülü Kapı
  3. Oynar Menteşeli Kapı
  4. Basit Kapı

Özellikle camdan üretilmiş veranda kapıları yerden tavana kadar uzanarak Fransız kapı olarak kullanılmaktadır. Görünüş açısından en hoş duran kapılardır. Ancak bu kapıların fiyatları diğerlerine göre biraz daha fazladır.

Çift sürgülü kapılar ise daha çok çift kanatlı camlardan oluşmaktadır. İki kanat birden açılır ve sürgüler açılarak yerden de oldukça tasarruf edilmesini sağlarlar. Ahşap, MDF ve ya cam olarak üretilebilmektedirler.

Oynar menteşeli kapılar ise daha çok Meksika’ya özgü olan bar kapısı modelidir. Bu kapıların yerleri kolayca değiştirilebilir, menteşeleri yerinden çıkarak istenilen tarafa ayarlanabilmektedir. Her türlü malzemeden üretilebilirler, yalnızca menteşenin uygun olması gerekmektedir.

Basit kapı ise adından da anlaşılacağı gibi her türlü kapıdır. Veranda duvarlar ile ve ya cam ile çevrili olduğu sürece her türlü kapı ile tamamlanabilmektedir. Modeli, şekli, tasarımı sadece sizin zevkinize kalmıştır.

Veranda Kapı Montajı Kolay Mıdır?

Uygun kilitleri olduğu sürece küçük bir matkap yardımı ile kolayca montaj yapılabilmektedir.

Veranda Kapı Fiyatları

Kapı fiyatları kullanılan malzemeye ve boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Ahşap kapıları yaptırmak daha uygun bir fiyata mal olurken, cam kapılar daha yüksek fiyatlar ile alınabilmektedirler. Bunun nedeni ise ahşap kapıların her yerde bulunabilmesi ve daha ucuz malzemelerden bile üretilebilmesi.

Ahşap çerçeveli cam kapı modeli

Ahşap çerçeveli cam kapı modeli

Ancak cam kapılar her zaman kaliteli camlardan üretilir. Durum böyle olunca her metresi ayrı bir fiyat demektir.

Kapı firmaları kendilerine has modelleri satışa sunarak müşterilerine kolay seçim sunmaktadır. Böylece istenilen modelden istenilen ölçülere göre yapılabilen kapılar da daha yoğun ilgi görmektedir. Bazı firmalar kataloglar şeklinde yeni ürünlerini her yıl yenileseler de bazı firmalar aynı ürünlerini değişik uygulamalar ile satışa sunmaktadırlar.

Firma Model Özellik Fiyat
Yıldız Ahşap Oynar Menteşeli Kapı Ahşap kaplama kapı 400 TL – 2500 TL
Özay Ahşap Çift Sürgülü kapı Sağa sola kayan kapı 500 TL – 5000 TL
Altanlar Fransız Kapı Yere kadar cam kapı 1000 TL – 7000 TL

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle