Evlerin vazgeçilmez aksesuarları arasında olan kapı kemerleri, geçmişten günümüze hanımların en sevdiği tasarımlar arasında.

Kartonpiyer Kemer Modeli Nedir?

kapi kemeri

kapi kemeri

Kapılar dışında kemer uygulamaları da oldukça yoğun ilgi gören yapılardır. Özellikle villa tipi müstakil evlerin kapılarına uygulanmaktadırlar. Kapıları hem daha şık hem de daha belirgin göstermek için kullanılmaktadırlar. Ayrıca evlere ferahlık veren beyaz renkte olduğu için de hanımlar tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir.

Evlerin giriş kapılarına uygulanırken sadece kartonpiyer değil taş yapılar daha çok tercih edilir. Bunun nedeni ise hava şartlarına daha dayanıklı olduğu içindir. Kartonpiyer ev yalıtımına uygun bir uygulama olduğu için dışarı bir alanda tercih edilmemektedir.

Uzun antreye sahip olan evlere de aksesuar olması ve şık durması açısından tercih edilmektedirler. Bunlar genellikle kartonpiyer yapılardan oluşmaktadırlar. Hemen hemen her evde bulunan kartonpiyer uygulaması kapı kemerine de rastlamak oldukça çoktur.

Uzun salonları bölmek iki oda olarak kullanmak ve ya arada şık durması için de oluşturulurlar. Bu yapılar diğerlerine göre daha büyük yapıdadır ve yine kartonpiyer uygulaması ile yapılmaktadır. Kartonpiyer ise alçıya şekil verme ile oluşturulmaktadır. Bu yüzden beyaz renkte olması da oldukça kullanışlı olmalarını adeta arttırıyor.

Kapı Kemeri Nasıl Yapılır?

Alçıdan yapılan kartonpiyer kapı kemerleri hemen hemen her yere uygulanabilmektedir. Boyut ve tam ölçüler alındıktan sonra yaklaşık 2 saat içinde kapı kemerini tamamlamak mümkün. Evinizde farklılık istiyorsanız kapılarınızı atıp kapı kemeri kullanmayı deneyebilirsiniz. Hem alan açısından yer kalır hem de daha ferah evlere sahip olabilirsiniz.

Daha çok hazır şekilde satılan hazır alçılar kullanılmaktadır. Standart boyutlarda olan bu ölçüler kapı boyutlarından 10 cm daha geniş açı ile yapılmaya başlanır. Küçük kapılar 90 cm – 120 cm arasındadır, büyük kapılarda ise 170 cm – 300 cm boyutlarındadır. Bunun sebebi kapıdan büyük olmasını sağlamaktır. Rahatça bir kapının içine girebilecek kadar olmasına özen gösterilmektedir.

Hazır kalıpları aldıktan sonra kendinizde evinize uygulayabilirsiniz. Sağlam yapıştırıcılar ile ustaca dokunuşlar kullanmanız gerekecektir. Kemerleri tam olarak oturttuktan sonra ayrım yerlerini tam bir şekilde sağlamlaştırmalı ve hizalamalısınız.

En çok merak edilen konulardan biri olan ise;

Kartonpiyer kullanışlı mı?

Açık renk olması zor bir kullanım gibi gözükse bile, her hangi bir darbede kolayca alçı ile şekil verilebilir. Senede bir kere yapılacak olan beyaz boya ile de her zaman yeni görünmesi sağlanabilmektedir.

Kapı Kemeri Fiyatları

Kapı kemeri kullanmak isteyen bir kişi ilk olarak nerede kullanacağına karar vermeli ve modern bir kemer tercih ederek o alanı taçlandırmalıdır. Standart boylarda olduğu için fiyatları fazla değişiklik göstermez. Ancak model konusunda tercihler yüzünden fiyat değişikliği söz konusu olabilmektedir.

Özellikle bina kapılarına yapılacak kemer uygulaması daha kaliteli ürünler ile (alçıdan daha sağlam) yapıldığı için fiyat konusunda biraz daha fazladır. Ancak bunlarda standart ve hazır modellerde olduğu için kendiniz dahi kolay montaj ile yapabilirsiniz. Bu da ustalık konusunda bir indirim kazanmanıza yardımcı olabilmektedir.

Fiyatlar genellikle tane başı değil metrekare başına verilmektedir. Son zamanlarda kartonpiyer yerine geçen stropiyer kullanılmaktadır. Hem daha uygun fiyatlara mal edilmektedir, hem de rengi daha çok korumaktadır. Ancak oldukça dikkat edilmesi gereken bir yapıdır, yumuşak ve adeta bir karton havasındadır. Uygun fiyatlarda kapı kemeri istiyorsanız stropiyer aradığınız şey olabilir.

Firma Model Fiyat
Aras Dekor İç kapılara küçük kemer 150 TL – 500 TL
Akyol Kalıp Taş büyük kemer 550 TL – 6000 TL
EDK yapı Stropiyer (metre) 10 TL – 50 TL

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle