Kapılar kullanılırken sadece kasalara oturarak montajlanmazlar. Bazı alanlarda kapı eşiği olmadan kapı ihtiyacı duyulabilmektedir.

Asma Kapının Avantajları

Kapı kullanılamayan alanlarda bazen gizlilik ve ya yalıtım amacı ile oluşturulan kapılara asma kapılar denmektedir. Yoktan var edilerek düz bir alana bile kolayca montaj edilebilmektedirler. Kolay montaj sayesinde son zamanlarda sıkça karşılaştığımız bu kapıların daha birçok avantajı var.

PVC cam kapı

PVC cam kapı

Asma kapılar her boyuta göre yapılabilmektedir. Modelini ve malzemesini istediğiniz türden seçerek istediğiniz alanda asma kapı kullanabilirsiniz. Kapıların kasalara oturmadan yapılması bazen akılda sorulara neden olabiliyor.

Kapı açılıp kapanırken sallanma ve ya titreşim olur mu?

Hayır. Kapılar oldukça sağlam bir şekilde yerleştirildiği için kesinlikle sallanma yapmaz. Asma oldukları halde diğer kapılar kadar dayanıklıdırlar. Kolayca ve sessiz açılmaktadırlar.

Bölmeler şeklinde olan iş yerlerinin en revaçta olan tercihleri arasında olan asma kapılar aynı zamanda raylı kapılara göre de daha avantajlıdır. Eşiklerde çamur birikmesi, taş zedelenmeleri gibi durumlar yaşanmamaktadır.

Asma Kapı Sistemleri Nelerdir?

Asma kapılar genellikle cam olarak tercih edilmektedir. Daha nezih bir ortam yaratmak amacı ile saydam camlar asma kapıların en kullanışlısıdır. Bunlar şirket ve iş yeri gibi alanlarda odaları ayırmak amacı ile kullanılmaktadırlar.

Ahşap Asma Kapı Ray Sistemi

Ahşap Asma Kapı Ray Sistemi

PVC ve ya ahşap kapılar ise evlerde bölme yaratmak amacı ile kullanılmaktadır. Bu kapılar genellikle bahçe girişlerinde ve ya gömme balkon tipi alanlarda tercih edilmektedirler. Alışveriş mağazası gibi alanlarda ise asma kapılar en iyi bölme ayıran tercihler arasındadır. Özellikle malzeme depolarında özel şifreleme sistemi olan kapılar tercih edilir.

Asma kapı sistemleri raylı değillerdir. Kapılar duvardan duvara gerilen malzemeden ibarettir. Tek kanat ve ya çift kanat olarak tasarlanabilirler. Genellikle sağa sola açılır vaziyette konumlandırılırlar. Kilit kullanılmamaktadır. Ancak eğer otomatik bir kapı tercihiniz var ise güvenlik sistemleri konusunda yardım almanız gerekir. Bu kilitler her kapıya olduğu gibi asma kapıların hepsine uyumlu olmayabilir.

Kayar Cam Asma Kapı

Kayar Cam Asma Kapı

Asma Kapı Fiyatları

Kapıların maliyetini belirleyen faktörler malzemeleri, boyutları ve kullanılan sistemleridir. Asma kapılarda daha az sistem kullanıldığı için fiyatlar oldukça değişiklik gösterebilmektedir. Kapılara en çok kulp bulmak zordur. Her kulp olabilir ancak cam olan asma kapılara çelik kulplar tercih edilmelidir.

Cam asma kapılar

Cam asma kapılar

İstediğiniz bir alana kapı yaptırmak istiyorsanız ilk olarak ölçülerini ve nasıl bir kapı istediğiniz belirlemelisiniz. Ahşap ve PVC kapılar daha uygun fiyatlar ile kullanıcıya sunulmaktadır. Bunun sebebi özel yapım şekilde kolaylıkla yapılmasıdır.

Cam asma kapılar daha pahalı fiyatlar ile yapılmaktadır. Bunun nedeni kullanılan camın yapısının diğer camlardan farklı olmasıdır. Daha kalın bir yapıda olan bu camlar hem yalıtım konusunda istenilen etkiyi verirler hem de dayanıklılık konusunda diğer asma kapılara göre daha sağlamdırlar.

 

MODEL ÖZELLİK FİYAT
PVC asma kapı Beyaz yapıda 300 TL – 750 TL
Ahşap asma kapı Kauçuk yapı 500 TL – 1500 TL
Cam asma kapı Lamine cam 1000 TL – 5000 TL

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle