Kapılar daha hoş ve daha şık görünmeleri için oldukça değişik şekillerde süslenebiliyorlar. Bunlara en güzel örnekler de kapı kemerleri.

Kemer Kapı Modelleri

Kemer kapılar dekorasyon açısından en şık duran kapılardır diyebiliriz. Kullanım alanları da oldukça fazla olduğu için özellikle bayanlar kemer kapılardan vazgeçemiyorlar. Hemen hemen aynı yapılarda gibi gözükse bile aslında kapı modelleri oldukça çok.

Tarihi görünümlü kemer kapı

Tarihi görünümlü kemer kapı

Modelleri genellikle kullanılan malzemeye göre değişiklik göstermektedir. Ahşap bir kapıya kemer uygulanacak ise kemer malzemesi de ahşaptan seçilmelidir. Bu şekilde kemer kapıda daha hoş bir görüntü oluşturulabilir.

Dış kapılarda kullanılan kemerler daha sert modellerden seçilmelidir. Çelik kapılara da kemer uygulaması yapılabilir ancak bu yapılarda kemerin olduğu yapıda çelik kullanılamaz. Bu da dış hava şartlarına göre dayanıksız bir kapı üretmek demektir. Bu yüzden daha çok ahşap görünümlü olarak üretilen çelik kapılar da vardır.

Cam bölmeli ahşap kemer kapı

Cam bölmeli ahşap kemer kapı

Genellikle modeller çift kanatlı olarak tasarlanmaktadır. Kemerli kapılara en çok yakışan modeller bunlardır. Genellikle kemer kısmında da iki kanat birleşerek oluşur. Sadece açılıp kapanırken kapı kanatları tek yöne açılıp kapanmaktadır.

Kanatlar ile kapıyı birleştiren kısımda kullanılan malzemenin aynı malzemeden olması gerekmektedir. Ancak özellikle villa girişlerinde, büyük bina yapılarında ve iş yeri gibi büyük alanlarda kemer kapının üst kısmında cam kullanılmaktadır. Bu da gerçekten hoş ve kullanışlı modeldir. Her türlü malzemeden kapılan kapıya uyum sağlarlar.

Kemer Kapı Montajı

Kapı kemerlerini aldığınız yerden ücretsiz montaj ettirebilirsiniz. Ancak bazen bulunduğunuz bölgede kapı firması bulmak zor olabilir. Son zamanlarda herkesin kullandığı gibi internet üzerinden istediğiniz modeli ölçüleri ile birlikte sipariş verebilir ve kapı montajını kendiniz yapabilirsiniz.

Renkli modern kemer kapı modeli

Renkli modern kemer kapı modeli

Kemer kapılar oldukça kolay montaja sahiplerdir. Kapının kasalarının montajı konusunda ufak bir bilgi ile kendiniz takabilirsiniz. Kapıların kasaları hazır bir şekilde olduğu için eşiklere oturtması oldukça kolaydır.

Kemer kapılar montaj yapılırken betonarme olan yerlere köpük doldurulur. Bu köpükler kurudukça sertleştiği için kapının kasası bunlara sıkıca yapışmaktadır. Kasayı köpükle doldurulmuş beton yapıya sabitlediğiniz zaman kapınızın en önemli bölümünü bitirmiş olacaksınız.

Betonarme yapıyı gizlemek için de kasanın üst ve yan pervazlarını gerekli aletler ile sabitlemeniz gerekiyor. Bundan sonrası kapı menteşelerini takmak olacak. Kapınızı düzgün bir şekilde hizaladıktan sonra menteşeleri takabilirsiniz. Ancak bazı kapı kasalarında bu menteşeler hazır olarak bulunmaktadır.

Kemer Kapı Fiyatları

Kemer kapıların fiyatları boyutuna ve kullanılan malzemesine göre değişiklik göstermektedir. Dış mekânlarda ahşap kaplama çelik kapılar, iç kapılarda ise MDF ve ya sade bir ahşap kapı tercih etmek daha mantıklı olacaktır.

Modern Kemer kapı modeli

Modern Kemer kapı modeli

Kemer kapınızı seçtikten sonra firmadan gerekli bilgileri alabilirsiniz. Ancak az çok fiyat konusunda bilgi sahibi olursanız bu sizin daha iyi seçimler ve pazarlık hakkınızı doğurur.

Çelik kaplama ahşap kapılar daha yüksek fiyatlar ile satılabilmektedir. Çünkü bu kapılar büyük işçilik gerektirmektedir. Özellikle cam yapısı olan kemer kapıların fiyatları bunlara nazaran daha azdır. Bu kapıların da fiyatı camın kalitesine göre değişmektedir.

MODEL ÖZELLİK FİYAT
Ahşap Kaplama Çelik Kapı Kemer kısmı cam kapı 1500 TL – 6000 TL
MDF kapı Bölmeli camlardan oluşan 1000 TL – 3500 TL


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle