Kapılar güvenliği sağlamak dışında kullanışlı da olmalıdırlar. Çarpma kapılarda yerine göre kullanışlı modeller arasındadırlar.

Kullanım Amacı ve Yerleri

Bazı alanlarda kapılar daha kullanılır olmak zorundadır. Açarken fazla zahmet vermeyen modeller hem ekonomik hem de en kullanışlı kapılar arasındadır. Kapıların kullanım alanları yere göre değişse bile çarpma kapı denince insanın aklına belli başlı yerler geliyor.

Çarpm kapılar çok ikonomik ve kullanışlıdır

Çarpm kapılar çok ikonomik ve kullanışlıdır

Özellikle çok fazla giren çıkanın olduğu alanlarda tercih edilen bu kapıların kullanım amacı, kapıya dokunmadan açabilmektir. Bu alanların başında hastanelerin ameliyathaneleri geliyor. Hijyen açısından kapı ile temas etmeden açılması en önemli konu.

Bir diğer yandan ise yemekhane gibi sürekli giriş çıkış yapılan ve hassas olan alanlarda tercih edilmesi. Bu konuda servis elemanları küçük bir temas ile karşılaşmamak için bu tür kapıları tercih ediyorlar.

231-1

Hatta evlerde bile özellikle mutfak gibi kullanım alanlarda tercih edenler var. Kapının malzemesine ve kalitesine göre de yalıtım özellikleri büyük farklar yaratıyor.

Çarpma kapılar sensorlu kapılar gibi fazla duyarlı ve zaman aşımı yaratmadığı için de birçok kişinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyorlar.

Çarpma Kapı Çeşitleri

Çarpma kapılar kullanım yerine ve ihtiyaca göre değişik şekillerde olabiliyorlar. Yerinde bir kullanım olması için kişi bu kapıları kendi tercih ederek kullanmak istiyor. Ancak bu tür kapıları tercih ederken ne tür malzemeleri olanlara bakmak gerektiğini de iyi bilmek gerekiyor.

231-2

Soğuk olması gereken ameliyathane gibi alanlarda daha çok metal bazlı kapılar tercih ediliyor. Yalıtımı son derece iyi muhafaza eden metal kapılar, üst mantolama işlemi ile bu alanlarda tercih ediliyor.

Bar kapısı olarak da bilinen çarpma kapılar küçük yapılı olarak dar alanlara geçişlerde, yazlık evlerin balkon girişlerinde tercih ediliyor. Bu kapılar daha çok ağaç gövdeli olarak üretiliyor ve ucuza mal edilebiliyorlar.

Ahşap çarpma kapı

Çarpma kapı çeşitleri arasında yemekhane gibi alanlarda daha çok camlı kapılar tercih ediliyor. Camlı olmaları arkada kimsenin olup olmadığını göstererek güvenli geçişleri sağlıyor. Bu da servis elemanlarının zarar yapmalarını bir nebze olsun engelliyor, tercih edilmesinin en büyük sebepleri arasında bu gösterilebilmektedir.

Kullanılan Aksesuarlar

Yaylı menteşe

Yaylı menteşe

Çarpma kapı kullanan bir kişinin kullanması gereken menteşe diğer kapılara göre farklıdır. Çünkü çarpma kapılar, hafif dokunuşlarla kolayca açılabilir ve yaylı menteşeler ile de sallanarak kendiliğinden durabilir.

Çarpma kapınızın yapısına uygun bir menteşe tercihi yapmak daha kullanışlı kapıların kapısını açar diyebiliriz. Çünkü bazı menteşeler durma özelliği olmadığında sürekli sallanarak yalıtımı kötü yönde etkileyebilir.

Menteşeleri genellikle mile bağlı olan bir dikdörtgenden ve diğeri üçgen iki yapraktan oluşan yapıdadır. Dikdörtgen yapı kapının gidip gelmesini, üçgen yapraklar ise kapının kolay durmasını kolaylaştırmaktadır.

Menteşelerin montajı oldukça basittir ama metal bazlı kapılarda daha sağlam montaj gerekir. Çünkü kapılar oldukça ağırdır. Ama hafif bir kapıya montaj yaparken küçük bir matkap ile işinizi kolaylıkla görebilirsiniz. 2 sağ ve 2 solda bulunan vidaları matkap yardımı ile montajladığınız zaman geriye sadece kapınızı oturtmak kalıyor.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle