İç mekan kapıları yaşam alanlarımızda bizleri dışarıdan gelecek etkilerden koruyabilmek için özenle seçtiğimiz dış mekân kapıların yanı sıra mekân içerisindeki odaların birbirlerinden ayrılabilmeleri için de iç mekân kapılarının önemi son derece büyük olmaktadır.

İç mekân kapılarının bilinmeyen özellikleri

İç mekan kapıları

İç mekan kapıları

İç mekân kapıları sayesinde aynı mekân içerisinde kişilerin daha özgür hareket edebilirler. Aynı zamanda ortaya çıkan görüntü ve ses kirliliği gibi önemli problemlerin çözümünde ve mekânın içerisindeki konforu daha üst düzey seviyeye taşıdığı için iç mekân kapılarının önemi büyüktür. Bununla birlikte bir diğer önemli unsur da banyo mutfak ve tuvalet gibi alanlarda görev alan iç mekân kapıları bu bölgelerden gelebilecek olası kötü kokular gibi rahatsız edici durumlardan insanları korular.

Aynı zamanda soğuk havaların yaşandığı dönemlerde kullanılmayan odaların kapıları kapalı tutularak burada ev içerisindeki ısı derecesi de kontrol altına alınır.

Tam tersi durumlarda ise yine kapınızın özelliğine göre sıcak havalarda ev içerisinin serin tutulabilmesi amacında da yine bu kapıların büyük bir önemi bulunmaktadır. İç mekân kapıları bu özelliklerinden dolayı son derece büyük bir önem arz eden mobilya dekorasyon malzemesidir.

İç mekân kapı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

İç mekân tasarımında kullanılan kapıların malzemeleri tercih edilirken bu alanda yaşadığınız alanın coğrafi konumunu ve bulunduğunuz mevki dikkat ederek karar vermenizde büyük bir önem oluşmaktadır.

Geçmişten günümüze birçok farklı şekilde tasarımı gerçekleştirilmiş olan dış etkenlerden etkilenmemesi ve temizlik ve bakımı kolay olabilmesi için ülkemizde ahşap malzeme genellikle tercih edilir.

Bununla beraber daha ucuz ve daha pratik kullanıma sahip olduğu için plastik veya PVC diye geçen malzeme ile de iç mekân kapıları kullanılmaktadır. Özellikle kokudan korunabilmek amacıyla tuvalet ve banyo gibi önemli olanların kapılarını PVC malzemesi ile yapmak da fayda vardır.

Evinizin iç dekorasyonu ve iklimsel koşulları göz önünde bulundurularak yapılacak olan bu tasarım bireysel zevklerinize bağlı olarak değişebilir

Bakımı nasıl olmalı

Çoğunlukla ahşap veya PVC maddesinden elde edilen iç mekân kapılarının bakımı gerçekleştirilirken normal günlük rutin arasında toz alma işleminin yanı sıra 6 ayda bir veya yılda bir menteşelerin bakımına gerçekleştirilmelidir. Gün içerisinde yoğun bir şekilde açılıp kapanarak kullanımı gerçekleştirilen kapıların menteşe bölümünde kullanılmış olan maddenin kalitesi sizlerin kapı bakımını gerçekleştirmesi adına edebilmesine en büyük desteği oluşturacaktır.

Menteşe çeşitleri bu alanda kapılarınızın bakım ve onarım zamanları açısından oldukça büyük bir önem arz eder.

Eğer ki kaliteli bir malzeme kullanarak gerçekleştirdiyseniz yılda bir kez yağlama dediğimiz bakımı gerçekleştirmeniz kapıların ömrü için bir avantaj sağlayabilir.

Öte yandan plastik veya PVC maddeden oluşturduğumuz iç mekân kapılarının bakımını gerçekleştirmek için ise yine bu bölgede kullanılan demir menteşelerin oksitlenmemesi adına özel maddelerle temizlenmesi sizlere büyük bir avantaj sağlayabilir.

Ortalama bir ahşap kapının kullanım ömrü 10 yıl ile 20 yıl arasında değişiklik gösterebilir. bununla birlikte size hizmet edebilmesi için menteşe değişimini iki yılda bir kez gerçekleştirmeniz tavsiye edilir

Hangi tür malzeme seçimi iç mekân kapıları için doğru olur

Kapı tercihinde bulunurken dikkat edilmesi gereken özellikleri bir diğeri malzemelerin yanı sıra kullanım hareketi ve şekli olacaktır. Malzemelerinizi PVC ya da ahşap üzerinde tercih et kapıların ne şekilde açılıp kapandığında kullanım ömrünü yine belirleyen unsurlardan olacaktır.

Eğer ki sürmeli kapılar ya da Akordeon kapılar gibi katlamalı kapılar kullanıyorsanız klasik açılır kapanır kapılara oranla kullanım süresi daha kısa olacağından ötürü burayı tercih etmek için iyi bir araştırma yapmanız da büyük bir fayda olacaktır.

Geleneksel evlerde en çok kullanılan iç kapı tasarımlarında kapıların üst kısmının cam malzemeden oluştuğunu görmekteyiz. Görüntü olarak son derece şık bir dizayna sahip olsa da ısı ve ses yalıtımı açısından son derece düşük bir performansa sahip olduğu için günümüzde tek parçalı ve tamamen kapalı olan iç mekân kapıları eski usul kapıların yerini almaktadır. Özellikle açılma şekli malzemesi ve sizlerin tercihleri bu alanda değişiklik gösterebilir. Eğer ki tasarım ve görünüş sizler için ön plandaysa kapı çeşitlerini tercih ederken eski usul geleneksel yapıda ve açılıp kapanma şekli de modern çizgilerden oluşan bir kapı dizaynı tercih edebilirsiniz.

Yine öte yandan siz PVC veya plastik malzemelerden oluşan klasik açılır kapanır kapılar sizler için uygun olacaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle