Güvenliğin en önemli kavramı olan kapılar günlük yaşamda her zaman elimizin altındalar. Rahat bir yaşam sürmenin en önemli yolu sağlam bir kapının güvenlik ile bütünleşmesi ile olur.

Panel Kapı Nedir?

panel kapıEvimizin iç şıklığını tamamlayan kapılar birçok çeşitte bulunabiliyor. Bunların başında panel kapılar geliyor. Panel kapılar göbekli ahşap kapılardan sonra gelen en kullanışlı kapılardır. Hatta göbekli ahşap kapıların modern halidir denebilir.

Yapımında fındık kabuğu kullanılır, yüksek basınçta preslenen fındık kabuğu, 3 mm kalınlıkta belirlenerek yapılır. Panel kapılar da ağaç ürünleri kullanılarak yapılmaktadırlar.

Panel kapılar 2, 3, 4 ve 6 göbekli olarak tasarımlanabiliyorlar. Bu modeller ile kalite bir nebze olun korunabiliyor.

Panel kapılar sipariş ile alınarak sanayide üretilmektedirler. Eğer standartlar açısından size uyar ise hazır da bulunan kapıları tercih etmek zaman açısından daha fazla yardımcı olabilmektedir.

Çivi kullanılmadan üretilmektedirler, yapımında özel ayarlanabilir kasalar kullanılmaktadır. Kasanın rengi de kullanılacak kapının özelliğine uygun nitelikte kullanılmalıdırlar.

Kapıların daha sessiz örtülebilmesi için de sessiz conta sistemi kullanılarak, kullanıcının konforu açısından ayarlanarak montajlanmaktadır.

Genel olarak krem, beyaz ve ya eskitme renkleri ile sipariş alınan kapılardır. Arzulanan her çeşit kapı kolu da panel kapılar üzerinde kolayca monta edilebilmektedir.

Avantajları nelerdir?

Panel kapılar evin şık durmasını sağlayan ve en çok dikkat edilmesi gereken nesnelerdir. Mobilyalar ile uyumlu olabilmesi açısından rengi tutturulan kapılar ev ile bütünleşerek şıklığı oluşturmakta yardımcıdırlar.

Sürekli kullanmak zorunda olduğumuz ve elimizin altında olan kapılarımız güvenliğimizi sağlamak dışında kaliteli de olmak zorundadırlar. Özellikle sürekli ev değiştiren ve ya çocuklu ailelerin kaliteli leke tutmayan kapıları tercih etmeleri gerektiği için panel kapı seçerken de bu durumları göz ardı etmemeleri gerekir.

Kaliteli ağaçtan üretilmiş panel kapılar, uzun süre kullanılmaya oldukça yatkındırlar. Bu da bütçemizi zorlamadan kaliteli bir yaşama işaret eder, sürekli kapı değiştirmek zorunda kalmazsınız.

İstenilen renkte üretilebildikleri için kullanışlıdırlar. Püskürtme boya ile daha sonradan da başka renkler de olabildiği için çizilme ve boya dökülmeleri çok fazla can sıkmaz.

Estetik görünümlü oldukları için de evde her değişikliğe uyum sağlayabilirler. Koyu renk mobilyaya göre renkleri olduğu gibi en çok tercih edilen renk beyazın bütün tonları panel kapılar üzerinde kullanılabilmektedirler.

Panel Kapı Çeşitleri

Panel kapı çeşitlerinin başında ahşap kapılar gelir. Ahşap kapılar uzun zamandır kullanılan ürünlerdir. Binlerce yıllık geçmişe sahiptirler. Yapımında fazla uğraş gerektirmez bu yüzden fiyatları da uygundur.

Ahşap kapıların ömrü PVC kapının ömrünün iki katı kadardır. Her hangi bir sıcaklık ile temasta ahşap kapılarda gevşeme ve ya kasılma olmaz. Oldukça dayanıklıdırlar, kırılmazlar ve güvenlik açısından da emniyetleri diğerlerine göre daha yüksektir.

Isı yalıtımını doğru şekilde sağlarlar bu yüzden de sağlık açısından da oldukça tercih edilirler. Camlı ve camsız çeşitleri bulunmaktadır. Genel olarak buzlu camlar tercih edilir.

Amerikan kapılar ise, özel kasa yapısına sahiptirler. Baskılara karşı da oldukça dayanıklıdırlar. Sorunsuz üretim sistemleri vardır, kaliteleri yerinde ve ekonomiktir. Baskılar sayesinde ahşap görünümüne sahiptirler.

Eskitme görünümü ile de kullanılırlar, camlı ve camsız modelleri mevcuttur. Son zamanlarda camlı olan modeller daha çok tercih edilmektedirler.

Akordeon kapılar evin içinde bölme yapılmak istenirse kullanılır gibi bilinse bile, son zamanlarda ebeveyn banyosu ve mutfak kapıları da akordeon olarak tercih edilmektedir.

Genelde PVC yapısında olurlar, ahşap olanları da vardır ancak fiyat aralığı PVC’ye göre oldukça fazladır.

Öncü firmaların model ve yaklaşık fiyatları

Marka Model Fiyat Aralığı
Hisar Çelik Kapı Çelik Kapı 300 TL – 5000 TL
Efor Çelik Kapı Çelik Kapı 389 TL – 4500 TL
Artella Ahşap Kapı 150 TL – 800 TL
Adopen Laminat Kapı 462 TL
Membran Kapı 547 TL
Amerikan Panel Kapı 227 TL

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle