İkamet etmiş olduğumuz konut ve iş yerlerinin kapılarının kapalı tutulması hem güvenlik hususu konusunda hem de ısı yalıtım konusunda gerekli görülen işlemlerden bir tanesidir. Bu sebebiyetle kapı sürekli olarak bir hidrolik yardımı ile otomatik olarak kapalı tutulmaktadır.

Otomatiklerin çalışma prensibikapı otomatiği

Dışarıdan gelen her hangi birinin içeri girebilmesi için bu elektrikli otomatik sistemini kullanarak içeri girmesi sağlanabilir. Kapı otomatiği yapısında bulunan gergi sayesinde açılmalar ayarlanarak kapının kolay bir şekilde açılması sağlanmaktadır. Günümüzde sıklıkla kullanılmakta olan otomatik modeli ise enerji sistemi ile çalışmakta olan kapı otomatikleridir. Bu sistem ile kapı otomatiği enerjiyi aldığı vakit direk açılmaktadır.

Genel kavramda incelediğimiz vakit kapımızın üzerinde elektromıknatıs, kurma kolu, yerine getirme yayı, sürgü kolu, mandal ve palet gibi ürünler bulunmaktadır. Tüm bu parçaların oluşturmuş olduğu kilit sistemi sayesinde kilit sistemi devreye girerek elektro mıknatısla enerji sağlanmakta olan kapı otomatik olarak açılmaktadır.

Kapı otomatiği genel kavram içinde sürekli olarak açılıp kapanabilmesi için kapı sürgüsüne gereksinim duymaktadır. Bina kapısının iç yüzeyde kalan kısmına monte edilmektedir.

Kapı otomatiği tesisatı

Ufak bir zincir sayesinde kapı zinciri kilit sürgüsüne kilit sürgüsü ise duvara bağlanmaktadır. Binanın kapısı kapatıldığı vakit kapı yayı gergin duruma gelmektedir. Yaya bağlı olan kol çekilmek ister. Lakin kapı pimi ve paletin üzerinde bulunan yay sayesinde kapı açılması engellenmektedir. Kapının açılabilmesi için kapı bobininin devreye girerek yayı mandaldan kurtarması gerekmektedir.tırnaktan kurtulan kapı açılmaktadır.

Bu kapı otomatiği 12 volt ile çalışmaktadır. Lakin otomatiği zincirli ise gergi ayarının iyi bir şekilde yapılması gerekmektedir. Apartmanın kapısında bulunan zil butonuna dokunulduğunda (Z) dairenin zili çalınır. Kapı otomatiğine basıldığında (K)apartmana giriş kapısı açılmaktadır.
Zil butonları birbiri ile paralel bağlantılıdır.

Tesisat Malzemeleri:

Kapı otomatiği tesisatı için gerekli olan malzemeler ve adedi tablodaki gibidir.

Trafo 220/12 V 10 W 1 tane
Sigorta 6A -OTOMAT 1 tane
Buton Sıva altı ve sıva üstü 3 tane
Kapı kilidi Elektrik mekanik 1 tane
Zil Vızıltı veya elektonik 1 tane
İletken Tel 0,5 mm HO5V-U 3 metre
İletken tel 1,5 mm HO7V-U 0,5 metre
Bant Elektrik bandı 1 tane
Klemens 1 nolu Adet
Boru Dirsek 14 PVC 2 m 2 tane

Tesisatı döşerken ilk olarak dairenin kaç katlı olduğu ile ilgili bilgi sahibi olmamız ve kat sayısına göre tesisatı döşememiz gerekmektedir.Tesisatımızı döşerken plançeteyi dik olarak tutmalıyız.

Örnek devre şemalarını inceleyerek kapı otomatiğinizin tesisatını oluşturabilirsiniz. Plançete üzerinden zil, kapı otomatiği ve butonu seçiniz.

kapı otomatiği

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plançete üzerinde borular döşenmiş vaziyette ise kapalı şema modülüne uygun olacak şekilde boruları döşüyoruz. Sonrasında ise boru içinden açık olan şemayı örnek alarak uygun olan iletkenlerin geçişini sağlıyoruz. İletkenleri gerekmediği müddetçe kesmeyiniz.

Kapı otomatiği tekniğine uygun olarak ek alma yerini yalıtınız. Zil, kapı otomatiği ve buton yerlerini belirtilen alanlar üzerine vida ile monte ediniz. İletken uçları soyup ardından kapı otomatiği ve zil ile birbirine bağlayınız Devreye enerji veriniz ve otomatiği çalıştırınız.

Kapı otomatiğiniz zincirli modellerden ise gergi ayarını yapmayı unutmayınız. İş güvenliğiniz için gerekli olan tedbirleri yerine getirerek çalışmaya başlamalısınız.

Bir diğer iş güvenliği hususu da el aletlerini kullanırken dikkatli ve kendinize zarar vermeyecek şekilde el aletlerini kullanmaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (5 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle