Yüksek performansı ile kapı tasarımlarına kolaylık sağlayan en etkin ürünlerden bir tanesi de kapı otomatikleri olmakta. Gerek işlevsellik gerekse kullanışlılık bakımından hayatımızı kolaylaştıran otomatik sistemleri ile ilgili bilgileri sizlere sunmaktayız.

Otomatiğin işleyişiotomatik

Sürgü kolu, yay mandalı, palet, bobin ve kurma kolu ile çalışan kapı otomatiği mekanik parçaların bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Kapı üzerinde bulunan bobinin kilit sistemini tetiklemesi ile birlikte kapı kilidi harekete geçmektedir.

Binanın iç kısmına monte edilen kapı otomatiği sürgü kolu, kurma kolu ve küçük zinciri ile duvara bağlanmaktadır. Kurma yayının gergin hale gelmesi ile bina kapısı kapanmaktadır. Kurma yayı ile sürgü kolu çekilmektedir. Çekilen sürgü kolu palet üzerindeki pim ile beraber tırnağa takılı olan mandalın çekilmemesi sonucunda işlevselliğini kaybeder ve bu durumda kapı açılmamaktadır.

Kapı otomatiği kavramında mandalın tırnaktan kurtulması için paletin çekilmesi gerekmektedir. Otomatik kapsamında aktif bulunan butona basılması sonucunda bobin enerjilenmektedir. Mıknatıslanan bobin mandalı kurtarmak amacı ile paleti çeker.

Bu durumda gergin olan kurma yayı ve sürgü kolu pimi mandal üzerinden kurtulur. Sürgü kolu serbest ve aktiftir. Bunun sonucunda sürgü kolu çekilerek kapı rahatlıkla açılabilir. Son olarak açık olan kapı yerine getirme yayı kapsamında mandal üzerinde buluna oluğa girerek tekrar çalışmak üzere hazır hale getirilir.

Montaj uygulaması

Kapı otomatiği bakımında en sık rastlanan sorunlar kapı otomatiği montajı yönünde olmaktadır. Kapı otomatiği sürekli açılıp kapanan aktif kullanıma sahip olduğu için çok çabuk bozulması kaçınılmaz bir durum olmakta. Eğer ki kapı otomatiğinizde montaj hatası var ise bu daha fazla sıkıntıyı bir araya getirmektedir.

  • Montaj uygulaması mutlaka bir elektrik uzmanı tarafından gerçekleştirilmelidir. Öncelikle cihazımızı montaja uygun bir zemin üzerinde sabit olacak şekilde ayarlıyoruz. Amacına uygun olarak 12 V enerji vererek bu bağlamda klemens uçlarını birbirine dokundurmamaya özen göstermeliyiz.
  • Tesisat işlemi esnasında kullanılacak kablo kalınlığı iyi belirlenmeli. Aksi takdirde her hangi bir sorun ile karşılaşabilirsiniz. Bazı bireyler otomatiği bağlarken kaynak kullanmaktadır. Otomatik bağlama işleminde kaynak uygun görülmemektedir.
  • Otomatik devresinin üst kapağını açınız. Sonrasında cihaz ile beraber bulunan vidaları montaj deliklerine yerleştirip ürünü monte ediniz.
  • Uzun zinciri sol üst köşedeki bölüme kısa zinciri de sağ üst köşedeki bölüme takınız.
  • Otomatik için temin edilen takozu duvara monte edin. Uzun zincirin ucunu da takoza bağlayın.
  • Takoz üzerinde bulunan somonu gevşetip cihazı çalışır duruma getirin. Cihazı çalışır duruma getirdikten sonra ise somonları sıkarak elektrik bağlantılarını ayarlayabilirsiniz. Elektrik bağlantılarını da yaptıktan sonra cihazınızın kapağını kapatın.
  • Üst kapağı da taktıktan sonra artık otomatik kapı otomatiğiniz mekanik olarak kullanılabilmektedir.

Eğer ki kapınızın bobini çalışırken kapınız açılmıyor ise o vakit zincir ayarı düzgün yapılmamış olabilir. Bu nedenle zincir ayarını tekrar gözden geçirmelisiniz. Ürün sürekli çalışmakta ise o vakit de cihaz butonu kısa devreli olarak çalışmaktadır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle