Pimapen kapılar için genel olarak kullanılan menteşeli sineklikler ile ilgili sizlere farklı bilgiler sunuyor ve fiyatları hakkında da bir takım bilgiler veriyor olacağız. Günümüzde en çok tercih edilen sineklikle ahşap pencere ve kapılar için menteşeli dışa açılım sineklikleri kullanılmaktadır.

Çeşitleri

Pimapen sineklik

Pimapen sineklik

Sineklik çeşitleri arasında belirttiğimiz üzere en çok menteşeli kapı sineklikleri kullanılır. Kapı sistemlerinde daha çok 17’ye 42 mm olarak kullanılan ve geniş seri alüminyum profillerin ve tüm hava koşullarına dayanıklı olan sineklik tüllerinin kullanıldığı modeller olarak bilinir.

Plastik aksesuarların kullanıldığı sinekliklerdir ve her türlü doğramaya uygun olarak rahatça kullanılabilir. Kapılarda manuel sistem olarak açılıp kapanabilen bu sistemin yanında kendi kendine kapanan otomatik menteşeli modelleri de mevcuttur. Kapıdan çıktıktan sonra kapının kapanması, sertlik ayarının otomatik olarak yapılmasıyla birlikte yaylı menteşe kullanılmaktadır.

Pimapen sineklik

Pimapen sineklik

Kullanımı kolay olan ve istediğiniz zaman takıp çıkarabileceğiniz pratik sineklikler de pimapen sineklikleri arasındadır. Pimapenlerinize bant ile yapışarak kolayca tutturulabilen bir tül sistemi olarak kullanılır ve istenildiğinde tül makinede yıkanabilmektedir. Evinizde pratik bir şekilde montajı yapılabilir. Bu sistemin özeliklerine bakıldığında ise çevreci tasarımıyla oldukça sağlıklı olduğunu ve mevsim koşullarından etkilenmediğini söyleyebiliriz.

Bir diğer sineklik çeşidi ise kayar sürgü sinekliklerdir. Sürgülü kapılarda kullanılan ve kullanım alanlarının çok dar olduğu durumlarda yer sorunlarına neden olmayan sürme sineklikler de son zamanlarda sıkça tercih edilmektedir. Bu tür sinekliklerde geniş ve kaliteli alüminyum profiller kullanılır ve gürültü kirliliğine neden olmamak için maksimum dizeyde estetik güzelliğin kazanılması amaçlanır. Son olarak bu sinekliklerin tek yöne kayar olarak kullanılabildiğini de belirtmemiz gerekiyor.

Son olarak karşımıza çıkan sineklik çeşidi ise pileli pencere sinekliğidir. Pileli görünüme sahip olan tüller ile hazırlanan ve oldukça lüks bir görünüme sahip olan bu sineklikler uzun ömürlüdür ve kolayca temizlenebilir. Balkon camlarda rahatlıkla uygulanır ve gerektiği zaman toplanabilen tek sistem olarak bilinir. Dikey ve yatay kapı şeklinde uygulanabilen pliseli tüllerle donatılmıştır ve standart renklerinin yanında özel renk alternatifleri de mevcuttur.

Firma ve Fiyatları

Sineklik firmaları genel olarak her bölgede hizmet vermektedir. Ortalama fiyat aralığı ve birkaç örnek sineklik firmalarını sizler için araştırdık.

MODEL FİYAT ARALIĞI
SİNTEK SİNEKLİK 15 TL – 50 TL
SİNESET SİNEKLİK VE PERDE SİSTEMLERİ 20 TL – 75 TL
OSTİM SİNEKLİK 50 TL – 60 TL
SİNEXON SİNEKLİK SİSTEMLERİ 50 TL – 100 TL

Kullanıldığı alana göre değişiklik gösteren ve boyut itibariyle de fiyatının arttığı bilinen sineklikler ile ilgili tüm bilgileri ilgili firmalara ulaşarak öğrenebilir ve siparişlerinizi verebilirsiniz.

Nasıl Takılır?

Pimapen kapı-sineklik

Pimapen kapı-sineklik

Pimapenlerde kullanılan sineklikler daha çok böcek ve sineklerin içeri girmesini engellemektedir. Sineklik takmak için de ölçü gereklidir. Alınan bu ölçüyle birlikte ne kadar malzeme kullanılacağı da belirlendikten sonra sineklik takma işlemlerine başlanabilir.

Ölçü alma işlemi yapılırken metre ile ölçü alınır. Sinekliğin ne kadar yer kaplayacağı iç yüzeyinin ölçülmesiyle öğrenilmektedir. Ölçü işlemi sonlandıktan sonra sineklik ile birlikte bir bant sizlere sunulur. Bu bant çerçeveye yapışan bir özelliktedir ve eğer bant çıkmaz ise farklı bir yerden de temin edilebilir.

Sinekliği ölçüsüne göre kesiniz. Daha sonra sinekliği yapıştıracağınız pencerenin de temiz olmasını kontrol ettikten sonra ıslak bez ile bir kez daha silerek temizleyin ve kurumasını bekleyin. Bu durumda kullanılacak olan yapışkan daha uzun ömürlü olur.

Bu işlemlerin ardından takma işlemine geçilebilir. İlk olarak çerçeveden işleme başlamanız gerekiyor. Yapışkan bantlar ile birlikte pratik bir şekilde monte edebilirsiniz. Son olarak da işlemi desteklemek için bantların olduğu bölgeye elleriniz ile baskı yapmanız gerekiyor.

Bakımı

Evinizde kullanacağınız sineklikler ile ilgili bir takım bilgilere de ihtiyacınız olacaktır. Bu konuda en önemli olan bilgi sinekliklerin bakımıdır. Sinekliklerinizi kesinlikle sıcak su ile temizlememelisiniz. Sıcak su ile yıkanan ya da silinen sineklikler kısa sürede bozulabilir.

Ilık ya da soğuk su ile yapacağınız temizlik sırasında sinekliğin üzerine fazla bastırmamanız da önemlidir. Günümüzde sineklik büküldüğü için ütülenmesi gerekir gibi yanlış bilgiler de bulunuyor. Ütülenen sinekliklerin hassaslaştığını ve kullanılamaz hale geldiğini bilmeniz gerekiyor.

Bu kriterlere dikkat ederek sineklik kullanımlarınıza devam edebilir ve daha uzun ömürlü bir şekilde bakımını yapabilirsiniz.

Sineklikler kaliteli ve öncü firmalarca sağlandığı için oldukça uzun süreli kullanılabilmektedir. Bu anlamda elbette bakımının uygun şekilde yapılması önemlidir. Evinizde kullandığınız bu ürünleri dikkatli bir şekilde temizleyerek yeniden kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktayı tekrar hatırlatalım. Sineklikler kesinlikle sıcak suyla temizlenmemeli ve ütülenmemelidir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle