Pratik kapı süsü, kolayca yapılabilen bir aksesuardır. Çeşitli malzemeler satın alarak kapı süsü yapabilir, evinize ve odanıza dışarıdan hoş bir görünüm katabilirsiniz. En çok tercih edilen kapı süsü modellerinden biri strafor kapı süsüdür. Strafor üzerine kâğıt çiçekler ya da dekorasyon fikrinize göre başka ögeler yerleştirerek harika bir görünüm elde edebilirsiniz.

Malzemeler

Pratik kapı süsü

Pratik kapı süsü

Dekoratif kapı süsü yapımında kullanılan malzemeler, arzu ettiğiniz tasarıma göre değişir ancak aşağıdaki malzemelere sahip olmanız gerekecektir.

Öncelikle bir strafor halka edinmeniz gerekir. Herhangi bir çiçekçiden oldukça uygun bir fiyata satın alabilirsiniz. Dekorasyon fikrinize göre bir renkte boya satın almanız gerekir. Ayrıca malzemeleri halkanın üzerinde sabitleyebilmek için silikon gerecektir. Sonraki malzeme seçimi tamamen sizin inisiyatifinizdedir. Ambalaj çöplerinden kullanılmayan kâğıtlara kadar birçok malzemeyi kapı süsü yaparak değerlendierbilirsiniz.

Dekoratif Kapı Süsü Yapımı

Dekoratif kapı süsü yapımı temel olarak üç aşamadan oluşur. Öncelikle ana gövdeyi oluşturmanız gerekir. Bunun için straforu boyamalı ve çeşitli eklentilerle üzerine süsleri yapıştıracağınız gövdeyi oluşturmalısınız. Örneğin çiçek ve kelebek desenli bir kapı süsü yapmak istiyorsanız, straforu yeşile boyayabilir, kumaşı ya da kâğıdı yeşile boyayarak oluşturduğunuz yapay çim toplarını yapıştırabilirsiniz. Ana gövde kuruduktan sonra, çiçek, kelebek, mantar gibi süsleri silikon ile yapıştırmanız yeterli olacaktır.

Süslemeyi straforun şişkin kısmına yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Straforun arkasında bulunan düz kısmı silikonla yapıştırarak kapıya monte edebilirsiniz.

Farklı Dekoratif Seçenekler

Evinizdeki her malzemeyi kapı süsü için kullanabilirsiniz. Eski gazete kâğıtları, makaralar, pet şişe kapakları, şişe mantarlar, her şey kapı süsü için malzeme olabilir. Burada tek yapmanız gereken dekorasyon fikrinizi oluşturmak ve elinizdeki malzemeleri doğru bir biçimde kullanmaktır. Strafor, süs yapmanız için size bir zemin oluşturan bir malzemedir. Gazete kağıdı, ahşap gibi malzemelerden üzerine süsleri yerleştireceğiniz bir zemin yapmanız zor olabilir, bu yüzden herhangi bir çiçekçiye gidip strafor simit edinmeniz faydalı olacaktır.

Pasta şemsiyeleri bile şık bir kapı süsü yapmanız için yeterli olabilir. Bunun için şemsiyeleri istediğiniz renge boyadığınız strafora dikmeniz ve deliğin etrafına silikon sıkmanız yeterli olacaktır. 50’lik veya 100’lük paketlerde ucuz fiyatlarla satılan pasta şemsiyelerini satın alabilir ve bunlarla harika bir kapı süsü yaratabilirsiniz.

Farklı renklerdeki birkaç karton da şık bir kapı süsü yapmanız için malzeme olabilir. Kartonları yuvarlak şekilde kestikten sonra renkleri kombinleyecek bir biçimde straforun üstüne yapıştırabilirsiniz.

Doğum günü partisi gibi günlere uygun dekorasyon fikirleri de bulunuyor. Hediye paketlerinin üstüne yapıştırılan kurdeleler sizin için harika bir malzeme olabilir. Kurdelelerin yapışkanlarından faydalanarak ya da onları silikon ile yapıştırarak güzel bir kapı süsü yaratabilirsiniz. Bu tarz bir kapı süsü yaparken, straforu boyamak yerine hediye paketiyle ya da renkli bir kâğıt ile kaplamanız güzel bir görüntü yaratacaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle