Teknoloji sayesinde gün geçtikçe gelişmeye kapılar da dâhil oluyor. Sürgülü kapılar da bu gelişimin en büyük göstergesi.

Sürgülü Kapı Sistemleri

Kapı sistemleri arasında en çok rağbet gören sürgülü kapılardır. Bunun sebebi ise oldukça kullanışlı olmaları. Çünkü açılması kolay ve yer kaplamıyorlar. Bu tür kapıların kullanım alanları oldukça geniş ancak daha çok dar alanlarda tercih ediliyor.

Ahşap Sürgü Modeli

Ahşap Sürgü Modeli

Sürgülü kapılar genellikle iki kanattan oluşur. Bu kanatlardan biri diğerinin içine girer ve kapı bu şekilde açılır. Akordeon kapılarda sürgülü kapılar arasına girebilir ancak bunların kategorisi başkadır. Sürgülü kapılar daha çok metal zeminde kayan kapıları anlatmaktadır.

Daha çok yaygın olarak manuel kullanımlı kapılar tercih edilmektedir. Yine de özel kullanım alanlarında şifreli kapılar için en uygunu sürgülü kapılardır. Sizin belirlediğiniz yöne doğru kayarak açılabilir, bunu seçebilirsiniz.

Sürgülü kapıları bu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Cep Kapı: Daha çok dar alana sahip evlerde tercih edilmektedir. Gizli bir alan oluşturulur ve açılan kapı bu bölmeye girer. Bu sebepler cep kapı olarak adlandırılmaktadır.
  2. Sürme Kapı: Kapının altında ve üstünde bulunan raylar sayesinde açılıp kapanan kapılardır. Daha çok manuel kullanılırlar.
  3. Rüstik Sürgü Kapı: Ahşaptan yapılırlar, tercih sebebi daha makul fiyatlarda olmasıdır. Sürgüler kapı eşiğinde gözükmektedir.

    Cam sürgülü Kapı Modeli

    Cam sürgülü Kapı Modeli

Sürgülü Kapı Sistemleri Kullanımı

Sürgülü kapı sistemleri genellikle raylardan oluşmaktadır. Bu rayların ömrü malzemesine göre değişmektedir. Birçok opsiyonlarda her kapıya kolayca montaj yapılabilmektedirler.

Sürgülü kapıyı kullanmak oldukça basittir. Ancak oldukça temizlik gerektirir. Tozlanma ve ufak tefek parçaların takılması sürgülü kapınızın açılıp kapanmasını engelleyebilir. Bu da kapınıza zarar verebilir. Sürgüleri düzenli olarak temizlemeye özen göstermek gerekiyor.

Akordeon Sürgülü Kapı Sistemi

Akordeon Sürgülü Kapı Sistemi

Kapınız ahşap bir yapıya sahip ise sürgü biraz yavaş işleyecektir. Yoğun kullanılan bir alanda ise çelik olarak tercih etmelisiniz. Bu sayede daha uzun ömürlü bir kapıya sahip olabilirsiniz. Çelik kapıları şifrelemek de oldukça kolaydır. Otomatik sensorlu kapı olarak kullanabilirsiniz.

Cam sürgülü kapılar ise yalıtım açısından en çok tercih edilen kapılardır. Bu tür kapılar son zamanların en çok tercih edilen kapı olması yanında iş yerlerinde oldukça büyük ilgi görüyorlar. Tek ve çift kanat olarak istenilen yöne doğru iç içe girerek açılıyorlar.

Raylı olan kapılar sürgülü kapılara benzer bunları da sürgülü olarak değerlendirebiliriz. Çoğu kişinin garaj kapısı olarak kullandığı bu kapılar hem kullanışlı hem de sürgülü olması açısından tercih sebebidir.

Sürgülü Kapı Sistemleri Fiyatları

Kapı fiyatları malzemeye ve ustalığa göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca kapının alanı ne kadar büyük olursa malzemenin fiyatına göre kapınızda belli bir fiyat almaktadır. Aklınızda olan kapıyı hayal ettikten sonra bir firmadan bilgi alabilirsiniz.

Cam Kapıya Özel Sistemli Sürgü

Cam Kapıya Özel Sistemli Sürgü

Sürgülü kapılar daha çok metal köşeli camlı kapılardan tercih edilmektedir. Ancak kapıya uygun bir cam olduğu için daha özel bir cam kullanılmaktadır. Bu da kapının maliyetinin artması demektir.

Eğer kapınızı otomatik hale getirecek iseniz bu da ek bir masraf anlamına geliyor. Yine de en kullanışlı kapılar arasında yer aldığı için çekinmeden tercih edebilirsiniz.

Ahşap sürgülü kapılar daha çok cep sürgü şeklinde oluşuyor. Tek bir gizli alanın içine giren bu kapılar gizli kalıyor diyebiliriz. Ahşap olduğu için de fiyatları çok yüksek değil ancak kaliteli bir ürün ve boyuta göre yüksek fiyat çıkabilmektedir.

PVC modeli kapılar aralarında en uygun yapıya sahip demek mümkün. Bu kapıların sistemleri de PVC ile yapılmaktadır. Maliyetini biraz daha uyguna getirmek istiyorsanız PVC seçebilirsiniz. Yalıtımı güçlü olan bu kapıları her alanda kullanabilirsiniz. Üstelik özel üretimleri de mevcut. Kartlı sistemlere de uygun olarak tasarlanabilmektedirler.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle