Akordeon deyince akla ilk gelen müzik aleti olsa bile ismi akordeon olan kapılarda mevcuttur. Aslında bu kapıların ismi akordeona benzerliği yüzünden böyledir.

Akordeon Kapı Nedir?

Akordeon kapılar son zamanların en dekoratif kapıları arasında yer almaktadır. Akordeonu andıran yapıları sebebi ile bu kapılara bu isim verilmiştir. Kullanım alanları oldukça fazladır. Aklınıza gelebilecek her yerde kullanılabilir. Dekor amacı ile olsa dahi bir akordeon kapıya evinizde yer verebilirsiniz.

Camlı Beyaz Akordeon Kapı Modeli

Camlı Beyaz Akordeon Kapı Modeli

Sadece dekor amacı ile değil gerçekten bir kapı yerini tutan özelliklere sahip olması amacı ile de tercih edilmektedir. Kapı gibi sağlam, yalıtımı kuvvetli ve dayanıklıdır. Tabi kullanılan malzemeye göre dayanıklılık seviyesi değişebilmektedir. Yine de seçerken malzemeye önem vermek gerekiyor.

Akordeon kapılar genellikle dar alanlarda tercih edilmektedir. Belli katmanlardan oluşan yapı yelpaze gibi kapanır ve fazla yer tutmaz. Bu tercih etme sebeplerinin başında gelir. Ancak son zamanlarda banyo kapısı olarak da birçok modelle karşımıza çıkıyorlar. Banyo kapısı olarak kullanıldığı zaman kullanılan malzeme PVC olarak tercih ediliyor. Neme ve suya dayanıklı bir kapı olması gerektiği için.

Balkonlar kapanmak istendiği zaman ve camekânlı sistemlerde de kolaylık olması amacı ile akordeon kapılar ilk tercih. Hatta bazı iş yerlerinin küçük odalarında dahi tercih ediliyor. Bazen de salon salomanje olan yapıları birbirinden ayırmak için tercih ediliyor ki bu evlerde en çok kullanılan sistemlerden biri.

Akordeon Kapı Modelleri

Akordeon kapı yapımında kullanılan malzemeler değişiklik gösterse bile en çok tercih edilen MDF akordeon kapılar. Bunlar hem hafif hem de dayanıklı yapılar ancak banyo ve balkon gibi nemli alanlarda fazla tercih edilmemesi gerekiyor, kabarma yapmaması için daha çok kapalı alanlarda tercih edilmelidir. MDF akordeon kolay bükülebilir olduğu için her alana kendini uyumlu hale getirebilir. Daha çok çift kanatlı kapanır konumda üretilirler ve hemen hemen her renkte bulabilmek mümkün.

Ahşap akordeon kapı modeli

Ahşap akordeon kapı modeli

PVC olarak tercih edilen akordeon kapılar her alana uygundur denebilir. Nemli ortamlara en güzel uyum sağlayan yapıdır. Bu kapıları kapınızın boyuna göre ayarlayabilirsiniz. Kolayca alttan ve yanlardan kesilebilmektedir. Tek düze bir kapı olarak üretilirler ve bütün kapı kasalarına kolayca otururlar. Genellikle beyaz, krem ve açık renk tonlarda bulunabilir.

Ahşap akordeon kapılar ise en şık duran kapılardır. Kalitesi de tartışılmaz derece de pahalı olabilmektedir. Bunun sebebi ahşabın işlenmesi kolay ama bükülmesi zor bir malzeme olmasıdır. Yine de en kaliteli kapıların bu sınıfta olduğunu söyleyebiliriz. Daha şık durması amacı ile ahşap ve camın büyüsünden faydalanan tasarımcılar, akordeonun katlanma aralıklarına camlar yerleştirirler ve kapı açılınca dekor açısından oldukça güzel dururlar. Ömürleri de oldukça uzundur. Ahşabın en güzel tonları ile üretilirler.

PVC akordeon camlı kapı modeli

PVC akordeon camlı kapı modeli

Akordeon Kapı Montajı ve Fiyatları

Akordeon kapıları kapı firmalarından olduğu gibi internet üzerinden de sipariş verebilirsiniz. Kolay montaj olması sebebiyle bu tarz bir yöntem seçmek oldukça kolay, ancak ilk olarak kapınızın boyunu belirlemeniz ve ona göre almanız gerekiyor. Kapı boyları standart olarak bellidir ancak kullanacağınız kapıya göre değişiklik gösterebilir. Örneğin banyo kapıları daha küçüktür.

Beyaz MDF akordeon kapı modeli

Beyaz MDF akordeon kapı modeli

Kapınızı alırken enden ölçmenize gerek yok zaten açılıp kapanırken katlanacak ve her boya uyacaktır. Ancak enden dikkat etmek gerekiyor. Yine de boydan uymaz ise kesmek mümkün. Alınan kapı kasası ile beraber kutusundan çıkıyor ve uzunca montaj anlatımı mevcut. Kasayı yerleştirdikten sonra kapınızın boyunu ayarlıyorsunuz ve menteşelerini hizalıyorsunuz. Sonrası direk yerleştirme. Kilit konusunda akordeon kapılarda pek fazla tercih yok genelde kilit kullanılmıyor ama eğer isterseniz eklettirmek mümkün.

Akordeon kapı fiyatları da malzemeye göre değişse bile MDF ve PVC olan kapıların fiyatları her keseye uygun hatta normal kapı fiyatlarından daha ucuz bile denebilir. Ancak ahşap kapılarda fiyatlar iki katına çıkıyor, çünkü yapımı daha zor ve işlenmesi daha uzun zaman alıyor.

Ahşap geniş akordeon kapı modeli

Ahşap geniş akordeon kapı modeli

MODEL ÖZELLİK FİYAT
Akordeon Camlı Kapı Beyaz PVC kapı 120 TL – 300 TL
Düz Akordeon MDF kapı 80 TL – 200 TL
Çift Kanatlı Akordeon Ahşap kapı 250 TL – 500 TL


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle