Panel kapılar evlerde en çok önem verilen yerlerdir. Her gün elinizin değdiği bu yüzeylerin nasıl yapıldığını merak ediyor musunuz?

Amerikan Panel Kapı Modelleri

Panel kapılar her evde mutlaka bulunur. Ancak zaman geçtikçe yeni modellerde panel kapılar üretiliyor. Bu durumda müşterilerin işlerini seçim yapma konusunda biraz zorluyor. Modeller her sene değişiklik gösterse bile aslında standart olarak belli başlı modeller vardır. Bu modeller her eve ve her kapı kasasına uygundur.

Kabartmalı Amerikan Kapı Modeli

Kabartmalı Amerikan Kapı Modeli

Panel kapıların en çok rağbet gören modeli Amerikan kapılar. Bu kapılar son zamanlarda her evde karşınıza çıkabilir. Daha çok beyaz, krem ve kahve tonlarında modeller ile buluşuyorlar. Daha çok modellerin üzerine kabartmalar ile belli şekiller verilir. Bu şekiller küçük karelerden, baklava desenlerden ve halkalardan oluşur.

Aynı tarzlarda değişik figürler kabartmalı olarak panel Amerikan kapıları süsleyerek modellerine anlam verirler. Genel olarak modeller bu şekillerin değişmesi ile meydana gelir. Bu tarz modellerin yanı sıra camlı olarak kullanılan modeller de vardır. Bu modeller de yine kabartma olarak işlenen modellerin aralarına belli aralıklar ile yerleştirilir ve her odaya uygun bir şekilde montaj edilir.

Amerikan Panel Kapı Nasıl Yapılır?

Panel kapıların yapımı kolay gibi gözükse bile büyük uğraş ister. Hata kaldırmaz, titizlikle yapılması ve rengin tam oturması gerekir. Kapılar belli standartlarda yapılırken sorun yoktur, makineler zaten ayarlı olduğu için basılma yapılabilir ama farklı boylarda kapılar için biraz daha emek harcanması gerekiyor.

Düz Desenli Amerikan Kapı Modelleri

Düz Desenli Amerikan Kapı Modelleri

Amerikan kapıyı yaparken dikkat edilmesi gereken ilk adım kapının çerçevesini oluşturmaktır. Kapının iskeletini oluşturmak için ahşap çerçeve oluşturmak gerekir. Standarttan daha dar olmaması gerekmektedir. Seri üretimin ilk şartı budur. Ölçülere uyması için de kesimler ile şekillendirilir.

Kapı çerçevesinin incelmemesi için kesimlerden ise kaçınmak gerekmektedir. Bu yüzden de daha çok kendinize özel yapılmış kapıları tercih etmeniz tavsiye edilir.

Kapıyı oluşturmak için çerçevenin içine panel petekleri yerleştirmek gerekiyor. Bu petekler oldukça dayanıklıdır ve sağlam peteklerden yapılmaktadır. Kapının iskeleti denmesi de bu yüzdendir. Kapı menteşeleri bu çerçeveye yerleştirileceği için sağlam olması gerekir. Yoksa çerçeve kapıyı taşıyamaz ve kapınız kısa zamanda düşer. Tabi bu durum ustalığa göre değişmektedir.

Amerikan Panel Kapı Fiyatları

Firmalar kendi fiyatlarını belirlerler. Kullanılan malzemeler, boyası, menteşesi, çerçeve petekleri hepsi fiyatın belirlenmesinde büyük etken oluşturmaktadır. Standart kapı ölçülerinde aldığınız bir kapının maliyeti daha az olabilir çünkü seri üretimdir. Ancak size özel hazır bir kapı satın almak isterseniz o zaman fiyatta yükselecektir.

Öncü firmalar daha sağlam kapılar konusunda garanti verdikleri için fiyatlar yine yüksek olabilir ancak her sorun firmaya ait olduğu için kesinlikle satın alabilirsiniz. Bu diğer firmaların kötü olduğu anlamına gelmese bile aynı modelle farklı firmada daha uyguna bir kapı bulunabilir.

Özel Üretim Amerikan Panel Kapı Modeli

Özel Üretim Amerikan Panel Kapı Modeli

FİRMA ÖZELLİK FİYAT
Ekotek Hazır camlı kapı, krem 259,90 TL
Kalfasan Camsız model kapı, beyaz 150,00 TL
Elif Ahşap Yarı Camlı kapı, kahve 380,00 TL

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle