Kullanıldığı alana şık ve estetik bir görünüm katan kapı üstü sundurma ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi sizlerle paylaşıyoruz.

Kapı Üstü Sundurma Çeşitleri

Kapı üstü sundurma modellerinde günümüzde üretilen modellerde dayanıklılık ve estetiklik söz konusudur. İmalattan montaja kadar olan süreçte güvenli bir şekilde üretimlere devam eden firmalar yeni tasarımlarla beraber çok uygun modellerini tüketicilere sunmaya devam etmektedir. Kapı üstü sundurma çeşitlerinin kullanım alanı ve özelliklerine bakacak olursak;

 • Portatif bir çözüm olarak tercih edilir.
 • Şık dizayn ve modern bir görünüm söz konusudur.
 • Kötü hava koşullarına dayanıklıdır.
 • Seri ya da tek olarak kullanılabilir.
 • %100 UV ışınları koruması sağlar.

Pratik sundurma en çok tercih edilen kapı üstü sundurma çeşididir. Sundurmanın taşıyıcı ayakları paslanmaz boyalı metallerle kaplıdır.

im001490

Üst kaplamada ise cam ve ya solid levha kullanılmaktadır. Kapı ve pençelerinizi koruma amaçlı bir ürün olarak kullanılan kapı üstü sundurmalar yağmur ve kar gibi kötü hava koşullarına karşı pencerelerin temiz kalmasını sağlamaktadır. Çevreye zarar vermeyen pratik ve çabuk bir montaj kolaylığı da sağladığı için minimum rahatsızlık vermektedir.

im001492

Genel anlamda kapı üzerine uygulanan bu sundurmalar cam ve polikarbon sundurma olarak yapılır. Satışı ve uygulaması da büyük firmalar tarafından hazırlanarak oldukça zengin bir içerikte sunulur. Sundurma ayakları ise CNC kesim olan ferforje ayak ve paslanmaz metalden yapılmaktadır. Ahşap malzemelerin kullanım alanının artmasıyla artık ahşap kapı üstü sundurma modelleri de kullanılmaya başlanmıştır.

im001493 im001494

Tüm hava koşullarına karşı uygulanabilen bu sundurmalar özel üretim odaklı çalışan firmalar tarafından birçok alanda hazırlanarak sunulur. Kapı sundurma çeşitleri olarak da farklı tasarımları görebilirsiniz. Bazen giriş üzerinde gölgelik olan binanın bir parçası olarak oluşturabilir. Bazen de şekli ve boyutları artırılarak giriş görünümü değiştirecek nitelikte sunulabilmektedir. Bu anlamda geleceğin inşaat sektörü için gerçek bir tasarım seçimi olduğunu söyleyebiliriz.

im001495

Polikarbonat kapı üstü sundurma modellerinde daha çok görsel çekicilik söz konusudur ve renk üretiminde birçok tasarım fikrini de karşılayabilir. Metal tasarımlarda ise maddi anlamda bir güç gerekir. Ayrıca metal kapı üstü sundurmalarda tasarımın da kolay bir şekilde oluşturulmadığı gözlemlenebilir.

im001496

Hafif plastik kapı üstü sundurma modellerinde ise özel bir PVC plaka kullanılır ve polikarbonata çok benzer. Oldukça hafiftir ve bu plastikler farklı renklerde sizlere sunulabilmektedir. Son olarak da sanatsal kapı üstü sundurma çeşidini görüyoruz. En estetik çeşittir ve tasarımı da harika bir şekilde yapılmaktadır.

im001497

Öncü Firma Modelleri ve Fiyatları

Kapı sundurması konusunda birçok öncü firma hizmet vermektedir. Uygun fiyatlarla sunulan bu ürünler giriş kapı üstü sundurma ve kapı önü sundurma modelleriyle hemen hemen aynı fiyattadır. Aşağıdaki tabloda öncü firmaları, modellerini ve fiyatlarıyla beraber sunulan ürünün özelliklerini de inceleyebilirsiniz.

Firma Model Fiyat Özellik
FIRATPEN Standart-Profesyonel 450 TL – 2500 TL Hava koşullarına dayanıklı, ahşap ya da metal özellikli
ALBAYRAK YAPI Pratik Saçak Modelleri 500 TL  – 2000 TL Estetik, kolay montaj ve yeni tasarım
EGEBETA OTOMASYON SİSTEMLERİ Standart-Pro Lux Serileri 400 TL – 3000 TL Estetik ve yeni tasarımlar, hava koşullarına dayanıklı
YAŞAR FERFORJE Profesyonel ve Pergule Modelleri 450 TL – 2000 TL Paslanmaz, estetik ve tüm hava koşullarına dayanıklı

Montaj İşlemi

Montaj işlemlerinde dikkat edilmesi gereken bazı özellikler bulunmaktadır. İlk olarak sundurma kapının tasarım çizimi ile işleme başlanır. Daha sonra gerekli malzemeler olan;

 • Korniş şerit,
 • Oluk,
 • Boru,
 • Vidalar,
 • Metal köşeleri,
 • Braket
 • Rulet,
 • Kaynak makinesi
 • Demir testere.

Bu malzemeler hazırlandıktan sonra sundurma genişliğini belirlemek için 6 0cm’lik bir boyut şekli vermeniz gerekiyor. Bunun amacı ise siperliğin genişliğini kapatmak içindir. 20 derecelik bir siper eğimini hazırladıktan sonra metal parçaların kesim işlemi başlar.

Kapı sundurmanın köşeleri için çatı kirişi uzunluğunun rampa yüksekliğine eşit olduğunu bilmeniz gerekiyor. Aynı köşelerden dikmeler yapılacağı için kaynak yaparken sağlam ve güvenilir bir sundurma üzerinde çalışmanız öneriliyor. Ayrıca giriş bölümünü sabitlemek için paslanmaz çelik vidalarla ışın çapa kullanmanız gerekiyor.

Üst rampayı tamamlamak için metal şeritleri düzeltiniz ve korniş şeridinin alt kısmını tutturmak için de oluk ve iniş borularını monte ederek kapı üstü sundurmayı artık kullanabilirsiniz. Montajı oldukça kolay ve pratiktir.

Kozirek_nad_krilcom_44_result-650x650 Kozirek_nad_krilcom_47_result-650x869 Kozirek_nad_krilcom_49_result1-650x975 Kozirek_nad_krilcom_51_result-650x977 Kozirek_nad_krilcom_55_result-650x975 Kozirek_nad_krilcom_56_result-650x430  Kozirek_nad_krilcom_59_result-650x751  Kozirek_nad_krilcom_62_result   Kozirek_nad_krilcom_66_result-650x487 Kozirek_nad_krilcom_74_result-650x487 Kozirek_nad_krilcom_75_result  Kozirek_nad_krilcom_79_result-650x433  Kozirek_nad_krilcom_85_result-650x896  Kozirek_nad_krilcom_87_result-650x812 Kozirek_nad_krilcom_88_result-650x510 Kozirek_nad_krilcom_89_result-650x750 Kozirek_nad_krilcom_90_result Kozirek_nad_krilcom_92-650x4451 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle