Eski bir ahşap kapımız mevcut ise çok az bir bütçe kapsamında onu tamamen yenileyerek sağlıklı ve estetik bir görünüme sahip olmasını sağlamaktayız.

Boya modelleri ve çeşitlilikahşap kapı

Ahşap kapılara uygulanacak olan boya çeşitleri genel olarak kullanıcının keyfine kalmış durumda. Kapınıza en yakışan boya türünü seçmeniz gerekmekte. Peki hangi boyalar hangi özellikleri taşır.

Boyama işlemini yaptıktan sonra nasıl bir görüntü elde edersiniz.

Tüm boyalar yapılarındaki malzemelerin tipiyle isimlendirilir. Örneğin akrilik esaslı boyanın malzemesinde akrilik vardır.

Ahşam kapılarda geliştirilen boyalarda tercih, ilk önce boyanın çözücüsüne göre yapılır.

Su bazlı boyalar ve sentetik esaslı boyaların performansları ve özellikleri açısından farklılıklar mevcuttur.

Su bazlı boyaların nefes alma özelliği bulunurken, sentetik (saten) boyalarda bu özelliği göremeyiz. Bununla birlikte su bazlı boyalar duvarda oluşan alkali etkiye karşı çok daha fazla direnç gösterirler.

Sentetik boyaların ise silinme dirençleri daha yüksektir. Bu tip boyalarda sararma mevcuttur. Bu tarz boyaların iki çeşitleri mevcuttur.

Mat ve yarı mat olarak ikiye ayrılır. Bu tamamen sizin zevkinize kalmış.

Bir diğer boya türü ise haşerelere karşı zehirli boyalardır. Bu boyalar sayesinde ahşap kapınızı haşerelerden koruyabilirsiniz.

Yağlı boyalar bir diğer seçeneğiniz olabilir. Görüntü olarak herkesin tahmin edebileceği boya türü olarak yağlı boyalar ahşap kapı modellerinde sıkça tercih edilir.

Uygulamalı boyama işlemiahşap kapı boya

Ahşap kapı boyamak isteyenler vereceğimiz bilgileri dikkate alırlarsa, boyama işlemi sonrası alacakları verimden oldukça memnun olacaklardır.

 • Gerekli olan malzemeleri seçtiğimiz ürüne bağlı olarak panel kapı boyası, tamir macunu, dönüşüm astarı ve fırça parmak rulo olarak sıralayabiliriz.
 • Kapıda boyama çalışmasına başlamadan önce kapıdaki kol ve kilit gibi aksesuarların mutlaka sökülmesi gerekmektedir.
 • Çıkartılan parçaların yerlerini de kağıt ve benzeri malzemelerle kapatalım.
 • Kapının kilit bölgeleri kesinlikle boyanmamalıdır aksi takdirde kilitlerimiz çalışmayabilir ve kapı kapanırken kilidimiz yapışabilir. Bu sebeple bu bölgeyi mutlaka korumalıyız.
 • Kapımız boyanmadan önce tamir bölgeleri var mı diye kontrol etmelisiniz.
 • Tamirat olması gereken bölgeler varsa boyama öncesinde tamiratı yapıp sorunu ortadan kaldırmamız gerekmektedir.
 • Boya yapılmadan önce panel kapıların zemini estetik boya ile boyandığından dönüşüp astarı kullanmanız gerekmektedir.
 • Eğer kullandığımız boya su bazlı ise kıvamını çok iyi ayarlamamız gerekir. Bu tür boyalar inceltilemeyeceği için sıkıntı yaşayabiliriz.
 • Uygulama yaptığımız alanlar en az dört kat uygulamadan geçmelidir. Bu sebepten kullandığımız boyanın markasına dikkat etmemiz gerekir. Aksi halde dört kattan sonra bile verim alamayabilirsiniz.

Boya satış fiyatları ahşap kapoıb

Ahşap kapıların oldukça moda olduğunu ve bu tarz kapıların boyama işlemlerini genellikle kullanıcıların yapmak istediğini biliyoruz. Peki piyasadaki boyaların fiyatları nelerdir.

Genel olarak bulunduğu bölgede fazla seçeneği olan kullanıcılarımız için piyasadaki firmaların beli başlı ürünlerini ele almaktayız.

Öncelikle HEMEL panel kapı boyasını ele alalım. Fiyatların seçtiğiniz renklere ve modellere göre değiştiğini belirtmek isteriz.

Ahşap ve panel kapıların bakımı ve boyanması için geliştirilmiş iki katta yeterli örtücülüğü sağlayan fırçalık tipte ekonomik su bazlı iç mekan boyası, sınırsız renk seçenekleri ve su bazlı seçeneğinin fiyatlarına bakalım.

Marka Fiyat Özellikler
Filli boya panel kapı boyası 27.50 TL Yüzeylere mükemmel bir renk uyumu sağlar. Su ve kimyasal maddelere karşı dayanıklıdır.
DYO massıvelıne panel 25.90 TL Su bazlı olan kapı boyası Amerikan kapı ve ahşap kapıların tüm modellerinde uygulanabilir.
DYO beyaz panel kapı boyası 70 TL Sararmalara karşı dirençli olan boya yarı mat yarı yağlı olarak üretilmiştir.
Polisan X1 panel kapı boyası 290 TL Özel üretim yapılan boya malzemelerini kapsamaktadır.

Beyaz (Polar White)= 34.00- TL / 1 Lt

. 76.90- TL / 2,5 Lt

Deniz Kabuğu, Krem = 37.50- TL / 1Lt

83.50- TL/ 2,5 Lt

Aynı özelliklerde DYO 2.5 litrelik ahşap kapı boyası 25 TL’den başlayan fiyatlar ile satılmakta. Lakin ortalama DYO ahşap kapı boyalarını 60 TL civarı temin edebilmeniz mümkündür. (tabii ki seçtiğiniz özelliklere göre değişiklik göstermektedir)

Marshall 20 litrelik boyaları ise 100 ile 200 lira arası değişmektedir.

Filli Boya düşünürseniz ise 20 liradan başlayıp 200 liraya kadar fiyat seçenekleri mevcut. Verdiğimiz fiyatlar genel olarak birbirine yakın gözükmekteler. Verilen fiyatlara baktığımızda aklınızda piyasa hakkında bilgi oluşmuştur.

Boyama teknikleri

Ahşap pencereler boyanırken güzel bir görüntü elde etmek istiyorsak dikkat etmemiz gereken bazı kurallar var. Bu kuralları uygulama aşamasına göre uyguladığımız taktirde son derece etkili ve güzel görünümlü ahşap kapı boyama işlemini gerçekleştirmiş olmaktasınız.

 • Ahşap pencerelerinizi boyarken yağlı boya, ahşam koruyucu, vernikli ahşam koruyucu gibi boyalar kullanabilirsiniz.
 • Ahşap penceremizin malzemesine göre özel boya çeşitlerinden ve su bazlı ahşap boyalardan kullanabilirsiniz.
 • Penceredeki eski boya tarzında işlem yapacaksanız işleminiz oldukça kolaylaşacaktır. Eğer görüntü olarak fark isteyip değişik bir cins boya kullanacaksanız işimiz biraz uzayabilir. Bu durumda eski boyayı zımparalamamız gerekir.
 • Eğer penceremizdeki boya vernikli ise ve tekrar vernik veya yağlı boya yapılacaksa üzerindeki parlaklığı almamız gerekmekte. Bu parlaklığı hafif bir zımparayla alabilirsiniz.
 • Bu işlemi güzel yapmazsak, yeni yapacağımız boyama işleminden tam verim alamayabiliriz.
 • Boyamız ne çeşit olursa olsun en az iki kat atmamız gerekmektedir. Vernikte birinci kattın ardından birkaç saat sonra ikinci kat atılabilir. Yağlı boya kullanıyorsak ikinci kat için bir gün beklememiz gerekir.

Teknik detaylarkapı

Ahşap kapıların boyama işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Bu yazımızda bunlara değinip, işlemi yapacak olan okuyucularımıza bilgi vermek istiyoruz.

 1. Öncelikle boya işlemini yapmak için kullandığımız ahşap malzemeyi iyi tanımamız gerekmekte.
 2. Kapılarınızın üzerinde eski boya var ise aynı malzeme kullanılacaksa, boyama işlemini üzerine gerçekleştirebiliriz.
 3. Eğer boya cinsini değiştireceksek, eski boyayı zımparalamamız gerekmekte. Aksi taktirde renk tonu olarak istediğimizi alamayız ve ahşap kapının kalitesini ortaya çıkartamayız.
 4. Ahşap kapı boyarken uygun fırça veya ruloyu seçmemiz gerekmekte.
 5. Özellikle yağlı boyalar ve sentetik vernikler için kıl dökmeyen gerçek kıldan yapılmış fırça, su bazlı vernik ve Amerikan panel kapı boyaları için plastik fırçalar kullanılmalıdır.
 6. Rulo kullanılacak ise vernik için, özel vernik rulosu veya sünger rulo kullanılmalıdır.
 7. Eğer genel olarak işinize yaramasını isterseniz parmak rulonun kısa tüylü, su bazlı saten için olanı her boya için ideal bir seçim olacaktır.
 8. Düz bölgelerde kısa tüylü parmak rulo, kıvrımlı bölgelerde ise fırça en uygun seçim olacaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (14 votes, average: 3,86 out of 5)
Loading...

Yorum ekle