Çelik kapı evinizin güvenliği en önemli ve dikkat edilmesi gereken konularından biridir. İşte bu yüzden eviniz için çelik kapı seçerken bilmeniz gereken birçok husus vardır.

Evinizin güvenliği

Evinizin güvenliği

Bugün çelik kapı en çok tercih edilen ve herkes tarafından bilinen kapılardır. Fakat çelik kapıların çeşitleri arasında en iyisini seçebilmek için özellikleri hakkında bilginiz olması gerekmektedir.

Bu nedenle kapı seçerken uzmanların tavsiyelerini dikkate almalısınız. Veya yanınızda çelik kapıların türleri ve özellikleri hakkında bilgisi olan birinin bulunması gerekir.

Çelik kapıyı oluşturan parçaları

Çelik kapıyı oluşturan parçaları

Çelik kapıyı oluşturan parçaları

Eğer kendiniz seçmek veya bu konuda bilgi oluşturmak istiyorsanız çelik kapıların birkaç özelliklerini bilmeniz gerekmektedir.

 1. Dikdörtgen karkas
 2. Karkasa sabitleşen çelik
 3. Kapı fitil
 4. Söve
 5. Kapı pimleri
 6. kapı dürbünü
 7. kilidi
 8. kapı sürgüsü

 

Kapının dış yüzü dekoratif kumaş veya karo ile kaplanabilir. Örneğin ahşap kaplanması çok güzel görünmektedir.

 

Çelik kapıların türleri

Çelik kapıların türleri ve özellikleri konusunda bilgi sahibi olunca evininiz için kapı seçerken işiniz çok daha kolaylaşır ve doğru karar vermeye şansınız artacaktır. Zira ilk başta kolay görünse de seçmek zor bir iştir. çünkü bugün piyasada çok çeşit kapı bulunmaktadır.

Öncelikle çelik kapıları üretim yerine göre sıralanmak üzere iki kısma ayrılmaktadır:

 • Yurtdışı firmaları
 • Yerli firmaları

Eviniz için kapı seçerken birçok modeli le karşı karşıya kalacaksınız. Modellerden ziyade piyasa da çok sayıda yabancı ve yerli üretici firmaları bulunmakladır. Bu durumda bunların arasındaki farkı ve her birini özelliklerin bilmenizde fayda vardır.

İşte yabancı ve yerli markalar arasındaki en büyük fark fiyatlarındadır. Doğal olarak ithal kapıların fiyatı çok daha yüksektir. Bu sadece yabancı firma olmasından dolayı değil aynı zamanda kapı üretiminde kullanılan malzeme ve kalite kontrolünden de kaynaklanmaktadır. Örneğin İtalyan kapıların kalitesini estadoor.ru sitesinde bakabilirsiniz.

Yerli markalarımız kapı yapımında genellikle el işi kullanıyorsa yabancı markalar artık makineler kullanmaktadır. Bu fiyatların yükselmesine neden olmakla beraber kalitesini de artırmaktadır.

Bu şekilde kapıların modern makinalarla yapılması üretim aşamasında yapılabilecek hataları azaltmaktadır. Aynı zamanda kullanılan müddetçe kapılarınız sağlam bir şekilde çalışmasını garanti eder.

Yabancı firmaların kapıları belli ve bazen firmadan firmaya değişmekte olan boyutlarda yapılırken yerli firmaların ürünleri verdiğiniz boyutlara göre özel sipariş olarak yapılabilmektedir. Sizin için bu önemli olabilir buna dikkat etmek gerekir.

Çelik kapıların kullanılmasının asıl sebebi – evinizin güvenliğidir.

Çelik kapıların kullanılmasının asıl sebebi – evinizin güvenliğidir.

Zira yabancı markalı kapı aldığınızda kapı boşluğun genişletmek veya aksine daraltmanız gerekebilir. Yerli marka kapı ise büyük ihtimale siz verdiğiniz boyutlara göre yapılır ve çok daha kolayca monte edilir. Bu durumda hem işiniz kolay olur hem daha az masraflı ve bazı firmalar kapı kaplamasını değiştirmek istemez. Doğal olarak özel boyutlara göre kapı yapmak hiç mümkün değil. Bunu unutmamak gerekir.

Çelik kapıların kullanılmasının asıl amacı tabii ki eviniz korunmasıdır. Bu sebeple eviniz için kapı seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerinden biri de kapıların güvenlik derecesidir. Ve bu dereceleri şu şekilde sıralanmakta ve dört kategorilere ayrılmaktadır:

 • Birinci kategori kapıları herhangi profesyonel alet veya cihaz kullanmadan sadece insan gücü ile kapıyı zorlayarak açmak mümkün değildir.
 • İkinci sınıf kapıları el makinası veya basit bir cihaz ile kırılamaz. Fakat özel makine veya elektrikli cihaz ile kapı kanadını kırabilir.
 • Üçüncü sınıf kapıları ise sadece profesyonel hırsız tarafından özel alet veya elektrikli cihazları kullanarak açılabilir.
 • Dördüncü sınıf kapıları genellikle kurşun geçirmez çelikten yapılmaktadır. Bu tür kapıların daha çok banka, ofis, ve devlet kurumlarında kullanılır. Yani eviniz için bu derece güvenlik büyük ihtimalle gerekmez.

Çelik kapıları kırılarak nasıl açılabilir?

Çelik kapı seçilirken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri kapının kırılarak nasıl açılabilmesidir. Başka bir ifade ile ne kadar güvenli olduğunun tespit edilmesidir. Zira hırsızlar tarafından kolayca kırılabilecek kapı evinizi tehlike altında tutmaktadır.

Çelik kapıları iki türlü şekilde kırılabilir:

 • Sadece güç kullanarak
 • Makine veya cihaz kullanarak

Sadece güç kullanarak açılması deyince varyos veyalevye gibi ağır ve basit aleti kullanarak kırılması kastedilmektedir. Bu şekilde kapı kırması çok gürültü yapar ve apartman içinde gerçekleştirmek pek çok mümkün olmaz ve genellikle uzakta kalan müstakil evin kapısını kırmak için kullanılır.

Gerçekten kaliteli çelik kapıları bu şekilde kırarak açmak kolay değildir. Hırsızlar kapının dış yüzünü kırsalar bile kapıyı açamaz ve evinizin içine girmesi mümkün değildir.

Profesyonel hırsızlar ise ‘akıllı’ metotlarını kullanırlar. Özel alet ve makinelerle gürültü yapmadan ve çok hızlı bir şekilde kapıyı açarlar.

Maalesef bugün %100 kırılmaz ve güvenilir kapı yapmak mümkün değil ve her kapı belli bir şekilde açılabilir. Tabii ki herkes tarafından değil sadece yetenekli kişiler bunu yapabilirler.

Bu durumda kaliteli çelik kapı hırsızların işin zorlaştırır ve büyük ihtimalle onlar uğraşmak istemezler.

Dikkat edilmesi gereken birkaç şey

Kapı içinde ses ve su yalıtım tabakaları bulunması gerekmektedir

Dış etkenlerden binanın izolasyonu

Kapı içinde ses ve su yalıtım tabakaları bulunması gerekmektedir

Kapı içinde ses ve su yalıtım tabakaları bulunması gerekmektedir

Eviniz için çelik kapı seçerken kapı modellerinin ses ve su izolasyonuna dikkat etmeniz gerekir (bak. Giriş kapı ses yalıtımı)

Ahşap ve çelik dışında diğer metalik kapılara göre çelik kapıların çok daha az sayıda aralık ve birleşme noktaları bulunmakta ve dolayısıyla dış etkenlere karşı daha yüksek derecede izolasyonu yapılır.

Kapı seçilirken plastik köpüğü ve pamuk elyafı gibi kaliteli dolgu malzeme kullanılan kapılar tercih edilir.

Çoğu uzmanlar ise iki tane kapı kullanılmasını önermekte: çelik dış kapısı ve iç tarafından ahşap kapı (bak. İkinci kapı olarak ahşap kapısı nasıl monte edilir)

Çelik kapı kaplaması

Diş kapı kaplaması için çok çeşit malzeme bulunmaktadır

Diş kapı kaplaması için çok çeşit malzeme bulunmaktadır

Çelik kapı seçerken kapının güvenliğinden ziyade dış kaplaması ve görünümüne de dikkat edilmelidir.

Eskiden giriş kapısı boyanır veya suni meşin ile kaplama yapılırken bugün artık kullanabilecek malzeme alternatifleri çok daha fazladır.

Bu aslında bir avantajdır. Evinizin tasarımına uygun kapı kaplamasını seçmeniz çok daha kolay olacaktır.

Genellikle çelik kapıları duralit, plastik, ince ahşap plaka, MDF ve başka materyallerle kaplanmaktadır. Bazen kapının iç tarafı yine suni meşin ile kaplanır.

Bugün gerçekten kapı dış kaplaması sizin isteğinize bağlı olarak her türlü malzeme ve tasarımı ile yapılabilmektedir.

Diş kapı kaplaması için çok çeşit malzeme bulunmaktadır

Kapı kilidi ve aksesuarları

Sürgülü kapı kilidin güvenirlik derecesi kullanılan mekanizmalarına göre ayrılmaktadır

Sürgülü kapı kilidin güvenirlik derecesi kullanılan mekanizmalarına göre ayrılmaktadır

Çelik kapı seçtikten sonra kapı kilidi ve diğer kalan aksesuarlarını seçmeniz gerekmektedir. (bak. Giriş kapı kilidini yerleştirilmesi)

Eğer seçtiğiniz kapı satıcı veya üretici tarafından kilidi ile beraber verilecekse sorun otomatik çözülmüştür. Fakat genelde kilidi ve başka aksesuarlarını müşteri kendisi seçmesi gerekmektedir.

Kapı kilitleri üç kısma ayrılmaktadır:

 1. Sürgülü kapı kilidi
 2. Yale kilidi
 3. Akıllı kapı sistemleri

Sürgülü kapı kilidin güvenirlik derecesi kullanılan mekanizmalarına göre ayrılmaktadır. Sürgülü kilitleri en güvenilir sayılmaktadır. Bu tür kilitlerin güvenirlik derecesi içinde kullanılan sürgülerin sayısına göre değişmektedir.

Sekiz tane sürgüsü bulanan kilitli kapıyı kırarak açmak en profesyonel hırsızlara bile zor gelir.

Dikkat! Sürgülü kilitlerin mekanizmaları genellikle çok geniş yapılmaktadır. Dolayısıyla kapınıza kilidin monte edilmesi açısından sıkıntılı olabilmektedir.

Yale veya silindirli kilitleri içinde silindirik mekanizmalar kullanılmasından dolayı adlandırılmaktadır.

Bu tür kilitleri kilit göbeğini vurarak veya maymuncuk kullanılarak açılabilir.

Silindirli kilitlerin güvenirliği mekanizmasında kullanılan silindirlerin uzunluğu ve sayısına göre değişmektedir.

Akıllı kapı sistemlerine İngilizce smart lock denilir. Bu kilitler modern teknoloji kullanılarak üretilmektedir. Smart lock kilitleri dijital olup bazen biyometrik okuyucu ile beraber çalışmaktadır.

Dijital kilitlerin çalışması diyafona benzer. kodlu olur ve şifreyi girdikten sonra anahtar ile açılması gerekmektedir.

Biyometrik okuyuculu giriş sistemleri parmak izi veya retina göz tarayıcı ile kontrol edildikten sonra kapıyı anahtar ile açması gerekmektedir. Bu tür kapı kilitleri çok pahalı olmasından dolayı kullanıcılar tarafından pek çok tercih edilmemektedir.

Evinizin güvenliği gibi çok önemli konuya gelince makalede zikrettiğimiz hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bu makaleyi okuduktan sonra eğer aklınızda sorular kaldıysa veya doğru seçim yapabileceğinize emin değilseniz uzmanlara başvurmanızı tavsiye ederiz. Çünkü kapı bir defa aldıktan sonra yıllarca kullanacaksınız ve bu yüzden dikkat edilmesi gerekir.

Çelik kapı seçerken ne kadar detaylara dikkat etseniz ve doğru seçim yapsanız eviniz o kadar huzur ve güvenlik içinde olacaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

Yorum ekle