Eski kapıları yenileme vakti gelince herkes istediği şekilde yapabilir. Biz ise bu makalede de sizi bir kaç kapı dekor etme yöntemi ile tanıştırmak istiyoruz.

İlginç kapı enstalasyonu

İlginç kapı enstalasyonu

Hazırlık işleri

 • İşe başlamadan önce kapıyı sökmek gerek ve sonra temizlenir.

Tavsiye: kapı menteşelerinden kolayca çıkmıyorsa yere kumaş veya kağıt geçirip (döşemeyi bozmamak amacıyla) kapının altına balta, levye ya da ağaç ile yavaşça kapıyı yukarıya doğru kaldırarak yavaşça kasadan ayırabilirsiniz.

Duvar kâğıdı ile kaplanmış kapı

Duvar kâğıdı ile kaplanmış kapı

 • Kapının yüzeyinde eski boya varsa onu çıkarmak gerekir. Bunu taşlama makinesine zımpara taşı veya yumuşak demir fırçayı kullanarak yapabilirsiniz. Bu işlemleri dışarıda yada balkonda yapsa daha sağlıklı olur.

Dikkat: taşlama makinesi ile işlem yaparken solunum maskesi, koruma gözlükleri, pantolon ve uzun kol elbise giymek gerekir.

Demir fırçası ile çalışırken fırçadan küçük parçaları ayrılmaktadır. Dikkatli olun. Kapıdan eski boyasını çıkardıktan sonra tozunu silmek gerekir. Kalan boya varsa onu da çıkarmak gerekecek. Kapı çok fazla yıpranmışsa gerekli bölgelerine tamir yapılmalı ve göçük, çatlak vb. hasarlı bölgeleri ahşap macun ile doldurmak gerekir.

Kare parçaları kullanarak kapı yüzeyinde orijinal bir resim çizilimi yapılmıştır.

Kare parçaları kullanarak kapı yüzeyinde orijinal bir resim çizilimi yapılmıştır.

 

Resim ve desenler

Kapınızı süslemek isterseniz bunu viski kağıdı veya resim kalıbını kullanarak yapmak mümkündür.

Tavsiye: kapıyı boyadıktanhemen sonra resim kalıbı kaldırılmalıdır. Çünkü boya kuruduktan sonra viski kağıdını kaldırırken resim bozulabilir.

 

Kapıya resim yapıştırıldıktan sonra kenarları macun ile işlenerek gizlenmiş

Kapıya resim yapıştırıldıktan sonra kenarları macun ile işlenerek gizlenmiş

 

Resimleri herhangi bir poster veya takvimde bulabilirsiniz. Uygulama yapılırken kapı ve yapıştıracağınız resim arasında hava boşluğu kalmamasına dikkat edin. Eğer hava kabarcıkları kaldıysa plastik ıspatula ile baskı uygulayarak onları dağıtmak gerekecektir.

 

Duvar kağıdın yapıştırılması gibi aynı şekilde yapılır:

 • Ahşap macunu kullanarak plastik ıspatula ile kapının yüzeyindeki pürüzleri düzeltiyoruz ve aynı şekilde resmin kenarlarını işleyerek sanki kapı üzerinde çizilmiş gibi kapı ile birleşmesi gerekmektedir.

 

Delikli kalıbı ile resim yapılması

Delikli kalıbı ile resim yapılması

 • Macun kuruduktan sonra ince zımpara ile temizleyip boyama işlemlerini başlıyoruz.

 

Camda resim uygulaması

Camda resim uygulaması

Delik ve ezik yerleri

Birinci yöntem

Ahşap kapı yüzeyinde ezik veya kırık varsa kapıyı tekrardan temizleyip ahşap macunu ile onları doldurmanız gerekecektir.

Lehim lambası yada gaz beki ile hafifçe kapının kenarlarından orta kısmına doğru işleyin. yakmadan rengi biraz koyulaşana kadar kapı üzerinden gidin. Kapı yanmasına dikkat edin! Sonra kurumları nemli bir bezle temizleyin.

İkinci yöntem

Ezik ve delik yerlerini doldurma bir daha metodu vardır.

 • Çok ufak hatta un kadar talaş alıyoruz (taşlama makine çalışan yerlerde toplayabiliriz) PVA yapıştırıcı ile karıştırarak delik ve ezik yerleri doldurabilirsiniz.
 • Karıştırarak bol miktarda talaş katıyoruz.
 • Yaptığımız karışım kuruduktan sonra zımpara bezi ile zımparalamak gerekecek. İşlem tamamladıktan sonra göreceğiniz gibi delik ve çatlaklar çok güzel bir şekilde doldurulmuş olmalıdır.
 • Eğer ahşap rengini istiyorsanız kapıyı ahşap boyası ile renklendirebilirsiniz.
 • Menteşelerini yağlayıp kapınızı yerine yerleştirin.

Bu makaleyi okuduktan sonra artık odalar arası kapılarınızı nasıl yeniden boya yapılacağını biliyorsunuz.

Menteşeler

Eğer odalar arası kapılarınız eski ve menteşeleri defalarca boyanmış veya paslanmışsa onları da kolayca tazeleyebilirsiniz.

 • İşleme başlamadan önce menteşeleri kapıdan sökmek gerekecek. Sonra onları mengene ile sabitleştirip taşlama makinesi ile temizleyin. Aynı şekilde diğer tarafını da temizlemek gerekir. İşlem yapıldıktan sonra menteşeler yeni gibi parlayacaktır.
 • Sonra gres veya makine yağı ile yağlayın ve yerine yerleştirin.

Bir tavsiye: menteşeleri yeniden yerine sabitleştirirken eski deliklerine denk gelmesinden dolayı vidaları sıkıştıramıyorsanız, mevcut deliklere kısa bir yonga tıkayın ve sonra menteşeleri sabitleştirebilirsiniz.

Dekore

Camsız kapı

Fotoğrafta gördüğünüz gibi odalar arası kapı kaplama ve süslemesi basit ve uygum malzemeleri ile gerçekleştirilmiştir (bak. Odalar arası kapıların dekoru)

Basit malzemeler ile kapı dekoru

Basit malzemeler ile kapı dekoru

Kumaş ve duvar kağıdı ile dekor:

 • İnce kartonu 20×20 santimetre boyutlarda dörtgen şeklinde kesin ve orta kısmında boşluk bırakın.
 • Duvar kağıdını seçtikten sonra omunla dörtgenin üzerine sararak yapıştırın.
 • Fazlalarını kesin
 • Orta kısmında bıraktığınız boşluğa kumaş veya ayna yapıştırın
 • Düzeç kullanarak güzelce kapıya yapıştırın.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle