Eski model kapılarınızı yenilemek ve daha bir çok sistematik işlemlerden geçirerek kullanabilir kılmak adına boyama işlemleri, anahtar temini ve kapı kolları ile ilgili tüm ihtiyaçları gidererek oldukça kullanışlı ve sağlam bir kapı modeli elde edebilirsiniz.

Eskitme modellieski kapı

Son zamanlarda en fazla tercih edilen kapı modellerinden bir tanesi de eskitme modelli kapılar olmakta. Eski model kapılarınızı yenileyerek sizlerde ev dekorasyonunuz da yenilikçi bir alt yapı oluşturabilirsiniz. Uygun fiyatlı ve kullanışlı bir yapıda üretilmesi ön sırada bilindik tercih edilme sebeplerindendir.

Kapı kolları ve benzeri aksesuarları kapınızın kilit alanını sökerek nalbur veya yapı marketine götürüp eski modelli olduğu için gerekli parça ve uygulamayı yaptırmanız gerekir. Lakin boyama işlemi için uygun malzemeleri temin ettiğiniz vakit kendiniz kolaylıkla boyayarak yenileme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Satış fiyatları

Her ne kadar eski modelde tasarlanmış modeller sektörde yer almakta olsa da eski kapı modelleri arasında tercih edilen ve son zamanlarda rağbet gören ürünler eski kapılar olmakta. Kimi birey için bütçeyi aşmayacak uygun fiyatlı standart kapılar bulunmakta iken kimi firmalarda ise özel tasarımları ve işlevsellikleri ile ön plana çıkan eskitme kapı modelleri bizleri karşılamakta.

Evinizde nostaljiyi yaşamak istiyorsanız ev dekorasyonuna ilk olarak kapılarınızdan başlamanız gerekmekte.

Eski ahşap kapılar yavaş yavaş tutulmaya başladığı için üreticiler bunu ticari çıkara dönüştürmüş durumdalar. Önceden aradığınızda bulamadığınız eski ahşap kapılar bugünlerde çelik kapı fiyatlarıyla yarışmakta.

Model ve Ürün bilgisi Fiyat bilgisi
Ahşap Kapı 005 380 TL
Ahşap Kapı 003 380 TL
Ahşap Çift Kanatlı Oyma Kapı 001 1.300 TL
Ahşap Çift Kanatlı Oyma Kapı 005 1.200 TL

Eski ahşap kapılar için size marka fiyatları veremiyoruz. Kendisini bu alana adamış markalar ülkemizde fazla mevcut değil. Genel olarak kendi marangozunuza veya özel olarak anlaştığınız şirketlere bu kapıları uygun fiyatlara yaptırabilirsiniz.

Hazır almak isterseniz ise Tutkunlar kapı sistemleri Osmanlı tarzını yansıtan kapılar ile işinize yarayabilir. Eski ahşap kapı modelleri 100 liradan başlayıp 1000 liraya kadar değerlerden satılmakta. Genellikle eski zamanların zengin kesiminin kullandığı modeller bugünlerde de en pahalı modelleri oluşturmakta.

Örneğin Sümela kapı modelleri 500 ile 750 lira arasında satılırken, farklı modeller ve serilere sahip yenilikçi eski model kapılar ise özellikleri ve tasarımları açısından 1300 TL’ye kadar farklı satış fiyatları ile satışa sunulmakta.

Standart Anadolu eski ahşap kapı modellerinden temin etmek isterseniz 250-500 lira arasında değişik fiyatlar ile satışa sunulan kapılara sahip olabilirsiniz. Çift kapılı eski kapılar ise 1300 TL’ye kadar farklı fiyat seçenekleri ile piyasada yerini almakta.

Nasıl boyanırboyama

Eski kapınızı boyamaya ihtiyacınız varsa ve bu işlemi kendiniz yapmak istiyorsanız işiniz oldukça kolay. Eliniz bu işlere biraz yatkınsa usta tutmanıza gerek yok, işlemi evinizde rahatlıkla yapabilirsiniz.

Malzemelerimizi ayarladıktan sonra boyama işlemine başlayabiliriz. Eğer kapılarımız çok eskiyse ve boyası olması gerekenden fazla yıpranmışsa ilk işlemimiz kapımızı zımparalamak olacaktır. Tamir edilmesi gereken bölgeler tamir edilir ve bölgenin kuruması beklenir. Kuruma işlemi gerçekleştikten sonra zımpara yapıp, sonrasında astar sürerek kapımızı boyaya hazır hale getirmeliyiz. Bu işlemlerden sonra kapımızı boyamaya başlayabiliriz.

Kapıyı boyarken kilitlerini çıkarmalı ve kapımızı menteşeden çıkarmalıyız. Kilit ve menteşe girişlerini kağıt ve benzeri bir malzeme ile kapatmamız gerekir.

Kapının üzerindeki eski boya malzemesini tekrar kullanacaksanız direk boyama işlemine başlayabilirsiniz. Eğer farklı malzeme kullanacaksanız diğer boyayı zımparalayarak sökmeniz gerekmektedir. Aksi halde istediğiniz görünümü sağlayamazsınız.

Boyama işlemini en az iki kat yapmanız gerekir. Boyanın kalitesine göre bu katlar artabilir. İlk kattan sonra kapının boyayı emmesini beklemeniz gerekir.

Bir kaç saatlik süre zarfı sonunda ikinci kata başlamalısınız. Aksi takdirde uygulamanızı üst üste yapmanız boyanızı heba etmekten başka bir işe yaramayacaktır. Bu işlem sonucunda yapacağınız masraf 2 kat daha fazla olacaktır. Boya katı uygulamalarında her kat için en az 12-13 saat kadar beklemek gerekir. Aynı uygulama teknikleri eski pencere modelleri içinde geçerli sayılmaktadır.

Eski kapıları değerlendirmeeski kapı1

Evinizde bulunan eski kapılarınız varsa, onları hurda olmaktan kurtarabilirsiniz. Biraz yaratıcı fikir ile eski kapıları muazzam işlevlerde kullanabilirsiniz. Eski kapını eğer estetik açıdan göze hoş geliyorsa eviniz içerisinde farklı bir dekor olarak kullanarak onlardan masa, raf ve daha bir çok ürün çıkartma imkanı sizlerin elinde. Örneğin üzerinde kare sütunlar bulunan bir eski kapınız olduğunu düşünelim. Bu kapıyı evinizde veya çevrenizde kullanabileceğiniz bir yerin olmadığını varsayalım.

Kapımızı bir sehpa olarak kullanabilirsiniz. Nasıl mı?

  • Kapıyı yatay dört adet bacak üstüne yerleştirelim.
  • Bacaklar kapımızın modeline ve dekorasyonuna uygun olmalıdır.
  • Gözümüze hoş geldiği ve dengede durduğu vakit kapımızı monte etmeden, yerleştireceğimiz mekanın dekorasyonuna uygun bir şekilde boyayalım ve süsleyelim.
  • Kapımız görsel olarak şık bir görüntü aldığı zaman bulduğumuz ayaklara yerleştirelim ve kapımız hazır. Eğer söylediklerimiz aklınızda canlanmadıysa aşağıdaki fotoğraftan fikir sahibi olabilirsiniz.

Eğer masa fikri kulağınıza hoş gelmediyse eski kapımızı kendi alanında da kullanabilirsiniz. Eğer bir bahçeniz varsa eski kapınızı evinize uygun bir şekilde boyayıp süsleyerek, bahçe kapınız yapabilirsiniz. Eski Türk filmlerindeki görüntüyü almanız muhtemel olacaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle