Giriş kapının buğulanması çok yaygın olan bir sorundur. Özellikle dışarıya çıkış kapılarında çokça rastlanmaktadır. Hoş bir şey değildir. Ancak sadece dış görüntüsünü etkilemekle bitmez, kapının buğulanması onun çabuk bozulmasına neden olabilmektedir. O yüzden sorunu hemen çözmek gerekir.

Bu makalemizde kapıların buğulanmasının sebepleri ve sorunun çözülmesinin yöntemleri hakkında bahsedeceğiz.

Demir giriş kapının buğulanması

Demir giriş kapının buğulanması

Temel sebepleri

Kapı veya herhangi bir yerde buğulanma oluşmasının sebebi çok açık ve tartışılamaz. Dışarı ile evin içindeki sıcaklık farkından kaynaklanan kondensat demir kapının yüzeyinde oturmakla bu sorunun asıl sebebi olmaktadır. Kızgın demire su dökülünce ne olacağını hatırlarsınız değil mi? Evet, işte buharlaşıyor. Soğuk yüzey ile buhar karşılaşınca tam aksine – buhar halinden sıvı veya katı haline dönüşmektedir.

Demir kapı ile havada bulunan buhar karşılaştığında ise katı değil sıvı – yani su – haline dönüşmekte olup kapının yüzeyinde buğulanma oluşmasına neden olmaktadır.

Giriş kapının buğulanmasının nedenini öğrendik: kapının çevresindeki havadan daha soğuk olması sebebiyle havadaki buhar kapı yüzeyinde su haline dönüşmektedir. Neden? Aslında çok basit. Büyük ihtimalle kapıların ısı izolasyonu yanlı yapılmıştır. Veya hatta hiç yapılmamış olabilir. Bunu da bazen rastlamaktayız. Eğer giriş kapının ısı izolasyonu yapılmamışsa, buğulanmasına karşı yapılacak işlem işte onun izolasyonunu yapmakla gerçekleşebilir. Daha doğrusu kapı kanadının iç kısmını dolgu malzemesi ile doldurulması gerekecektir.

 

Isı izolasyonu yapılmasına rağmen giriş kapısında buğulanma varsa, o zaman büyük ihtimalle izolasyonu yeterli yapılmamış veya yanlış yapılmış olmalıdır. Fakat yine belirtelim ki – eğer kapı kanadı tamamen iç kısmında dolgu malzemesi ile doldurulmuşsa buğulanma olmamalıdır.

Çoğu zaman bu tür sorunlar kapının kilidi bulunduğu kısmında, kapı kanadın kapı kasasına iyi kapanmadığı yerlerinde rastlanmaktadır. Veya kapı kasası kendisi buğulanmaktadır. Başka yerlerde pek çok karşılaşılmamaktadır.

Demir giriş kapının buğulanması

Demir giriş kapının buğulanması

Korunma yöntemleri

Ancak önce kapının buğulanmasının sebeplerini öğrenmek gerekir ve sadece bu sebeplerin ve bulunduğu bölgeleri belli olduktan sonra işleme başlayabilirsiniz. Soğuk havanın geçtiği bölgeleri yukarıda da zikrettiğimiz gibi kapının buğulanmasına sebep olan noktalarıdır. Baştan başlayalım.

  1. Kapı kanadının kapı kasasına sıkı kapanmaması veya ısı izolasyonunun yanlış yapılması. Kapı iyice kapanmadığı yerlerinden sürekli dışarıdan soğuk hava geçtiği için kapı kanadı kendisi de soğuyor ve dolayısıyla üzerinde buğulanma oluşmaktadır. Bu sorunu çözebilmek için sadece bir yöntemi vardır: kapının ısı izolasyonun için bant kullanmalısınız. Genellikle bant kendinden yapışkan olup kolayca monte edilebilmektedir. Kapıyı açın (biraz soğuk olabilir fakat sonra evinizde daha sıcak olması için beklemek gerekir) önce kapı kanadının çevre uzunluğuna, sonra kapı kasasına izolasyon bandını yapıştırın. Bu şekilde iki kat yapılması daha sağlam izolasyonunu yapar ve dışarıdan soğuk havanın geçmesini engellemektedir.
  2. Anahtar deliği. Anahtar deliğinden geçen havayı engellemek zordur. En sağlam şekli deliğini tamamen plastilin ile kapatmaktır. Fakat bu durumda kilit kullanılamaz ve tabii ki bu yöntem bizim açımızdan uygun değildir. Dolayısıyla yapılabilecek tek şey anahtar deliğinin kapağını yerleştirmektir. Yan tarafa çekilen bu kapak gerektiği zaman anahtar deliğini kapatır ve soğuk havayı engeller, gerektiğinde de kilide ulaşabilirsiniz. Dışarıdan hava geçmesini ve sorunu tamamen çözmese de bu yöntemi kullanarak kapınızın buğulanmasını azaltabilirsiniz. Hatta tamamen çözülmesini ihtimalide yüksektir.
  3. Kapı kasası ve kapı boşluğunun arası yeterli kadar köpük ile doldurulmaması. Kapı kanadı ve kasası arasında izolasyon bandını yerleştirdikten sonra sorun çözülmedi ise o zaman büyük ihtimalle kapının buğulanmasının sebebi kapı kasasının ve kapı boşluğu arasından soğuk havanın geçmesidir Bu kapı montajı yapılırken montaj işleri yanlış yapılması, daha doğrusu eksik bırakılmasından kaynaklanmaktadır. Küçük bir boşluk bırakılınca dışarıdan hava geçer ve dolayısıyla kapı kanadının buğulanmasına neden olmaktadır. Dışarıda havalar ısınınca sorun gider ama kış döneminde ve özellikle soğuk günlerde hemen bildirir. Bu sorunu iki şekilde çözebilirsiniz: kapı boşluğu ve kapı kasası arasını tekrar köpükle doldurarak veya ısı izolasyonunu yapıp üzerinden pervaz ile kapatabilirsiniz. ikisini de yapmak daha iyi ve verimli olacaktır. Önce pervazlarını sökmek gerekecek (eğer varsa) ve iyice boşlukları köpük ile doldurun. Sonra maden pamuğu veya plastik köpüğü ile ısı yalıtımını yaparak pervazlarını monte ediniz.
Demir giriş kapının buğulanması

Demir giriş kapının buğulanması

Genellikle bu şekilde basit işlemlerle kapı yalıtımının yapılması yeterlidir. Buna ek olarak yapabileceğiniz iki daha yöntem vardır.

Bu da emin olmak için kullanılır ve bundan sonra kapınızın buğulanması mümkün değildir.

Isıtmalı kapı kasasının montajını ve bu yöntemin avantajlarını videoda izleyebilirsiniz.

Buğulanmaya karşı daha ne yapılabilir

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri kullandıktan sonra giriş kapınızın buğulanmasına karşı ve soğuk havanın çeri geçmesini engellemek amacıyla bunlara ek olarak yapabileceğiniz iki işlem vardır.

  • Kapı kasasının dış kısmından pervazları varsa bunların ısı izolasyonunu yapabilirsiniz. Eğer pervazları yoksa onları plastik köpüğü ile boşlukları doldurduktan sonra takmak gerekir. Tabii ki bu işlemleri evin genel ısı izolasyonu yapılırken gerçekleştirmesi daha mantıklıdır. Evin ısı izolasyonunu yapmaya düşünmüyorsanız eğer o zaman en az giriş kapının izolasyonunu yapmanız gerekir. Giriş kapının iç tarafından ısı izolasyon yapılması ile dış tarafından kapı kasası ve duvar arasındaki boşlukları doldurmanız faydalı olacaktır.
  • İkinci giriş kapının montajı giriş kapının soğuk hava geçmesine ve dolayısıyla buğulanmasına engel olarak en   verimli yöntemlerden biridir. Giriş kapının buğulanmasının engellemesinden ziyade ikinci kapının montajı evinizin genel ısı izolasyonu açısından önemlidir. Aynı zamanda masraflarınızı da azaltacaktır.
Demir giriş kapının buğulamasının temel sebepleri

Demir giriş kapının buğulamasının temel sebepleri

Son olarak bir daha verimli ve efektif bir yöntemi zikredelim: ısı yalıtım boyası. Bu boyası genelde boru hatların ısı izolasyonu amacı ile kullanılmaktadır. Sizde bunu kullanarak demir giriş kapınızın buğulanmasını engelleyebilirsiniz. Boya kapınızın metalini soğuk hava ile temasını engelleyerek kapının buğulanma sorununu çözecektir. Böylece basit bir şekilde sorunu giderebilirsiniz.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle