Kapı aksesuarları arasında yer alan kimi zaman güvenliğimizi geniş kapsamlı olarak yerine getiren kimi zamanda sadece bir aksesuar görevi yapan kapı dürbünleri işlevsellikleri açısından geniş ürün yelpazesine sahiptir.

İşlevsellikleri

kapı dürbünü1Özellikle apartmanlaşmanın başladığı dönemde kapılara yerleştirilmeye başlanan kapı dürbünleri günümüz teknolojisinden nasibini almış durumda. Kapılarımızda bulunan ve göz hizasında bir bölmeye yerleştirilen dürbün sayesinde kapımızı çalan misafirimizin kim olduğunu görebiliyoruz.

Tabi ki işin güzel tarafı dışarıdan içeri bakınca bir şey gözükmemesi.

Genel olarak binalarımızda bu sistem kullanılmaktadır. Daha lüks evlerde kullanılan sistem ise biraz daha farklı. Aynı şekilde kapıda bulunan bölmeye dürbün yerine mikro kamera yerleştirilerek dışarıdaki görüntüyü içeriden bilgisayar, televizyon veya monitör aracılığıyla görüntüleyebilmemiz mümkün olmakta.

Bu sistem sayesinde işinizde, telefonunuzda veya bilgisayarınızda kapınızı kontrol edebilir, yanında gelen program ile görüntü kaydı yapabilirsiniz. Aynı şekilde güvenlik kamerası olarak da kullanabilmektesiniz. Çözünürlüğü gayet tatmin edici ve yüksek düzeyde olan bu kameralar çok amaçlı kullanım sunmakta.

Bazı modellerinde ziyaretçi geldiğinde sizi uyarma özelliği de mevcut. Ama işlev olarak aynı ürünler oldukları için kapı modellerinde sadece 2 çeşit kapı dürbünü bulunmaktadır.

Kapı dürbünü merceği dışarıyı gösterip, dışarıdan içeriyi göstermeyecek şekilde dizayn edilmiştir. Ortaya çıkış sebebi kapıya gelen misafirin kim olduğunu görebilme ihtiyacıdır. Geniş ve dar açılı olmak üzere çeşitli mercekler vardır.

35-53 mm kalınlığındaki kapılar için genellikle 200 derece genişliğinde kapı mercekleri tercih edilmektedir.

Tercih edilen markalar

kapı dürbünü2Piyasada birçok kapı dürbünü markaları bulunmakta. Özellikle Çin mallarının ülkemize girmesi ile birlikte çok daha ucuza piyasada birçok kapı dürbünü markası bulabilirsiniz.

Tabi ki bu ürünler pek kullanışlı değiller.

Ülkemizdeki en bilindik markaların başında KALE ve YALE gelmektedir. Kale ve YALE markası kapılar alanında teknik bilgi ve ürünler sağlayan en kaliteli ürün yapısına sahip firmalardan bir tanesidir.

Fiyat olarak diğerlerine göre daha yüksek olabilir lakin kalite olarak işinizi fazlasıyla görecektir. Kapı dürbününüzden bakıp dış tarafı buğulu görmek yerine geniş açılı bir şekilde net olarak görmeniz her açıdan daha fazla önem taşımaktadır.

Tabi ki uygun fiyatlı markalarda da kaliteli ürünler bulmanız mümkün. Ülkemiz pazarında bulunan başlıca markaları, Kale, Yale, Marelli, Bariox olarak sıralayabiliriz.

Bu markaların hem elektronik hem de standart dürbünleri mevcut. Her iki modellerini de kendiniz rahatlıkla monte edebilirsiniz. Herhangi bir ustaya ihtiyaç duymadan monte edilebilir ve istediğiniz zamanda kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

Modellerine göre satış fiyatları

Kapı dürbünleri kategorisine ait 2 farklı dürbün modeli bulunmakta. Bunlardan bir tanesi kameralı, diğeri ise standart kapı dürbünü olmakta. Tabi ki insanlar tercihlerini ekonomik güçlerine göre yapacaklardır.

Piyasadaki ekranlı monitörler 100 ile 800 TL arasında değişiklik göstermekte. 100 TL satış fiyatı ile sunulan ürünler itibari ile farklı özellikli ve fiyatlı kameralı dürbünler bulunmaktadır.

Marka & Model Fiyat Bilgisi
Brinno LCD kapı dürbünü 199.00 TL
Door Viewer Prinç kaplama kapı dürbünü 12.90 TL
Black Fortress Dijital dürbün 768 TL
Yale LCD ekran görüntülü kapı dürbünü 240 TL
555 Kapı dürbünü 19.90 TL

Fiyat tablosunda yer alan ürünlerden bir tanesi de son derece gelişmiş özellikli işlevsel yapısı ile 768 TL değerinde olan kapı dürbünlerdir.

  • Son zamanların oldukça yoğun ilgi gören kapı dürbünleri pahalı olmasının yanı sıra 10 saniyelik bir süre zarfı içinde zilin çalınıp çalınmamasına göre kendi kendini yönlendirmektedir.
  • Ziyaretçilerinizi kısa süre içinde algılayarak fotoğraf çekimi yapıp SMS ve MMS ile uyarı sinyali vermektedir.

Kapı dürbünleri alanındaki tüm ürünler özellikleri ve işlevselliklerine göre farklı fiyatlandırılmıştır. Fakat sadece kamera olarak satılan ve çözünürlüğü yüksek kameralarda mevcut bulunmaktadır.

Bu kameraların kablosunu bilgisayarınıza veya televizyonunuza bağlayarak 600 TL’lik üründen aldığınız görsel performansı alabilmektesiniz. Biraz düşünecek olursak kameramızın monitörünün hemen kapının yanında olması daha kolay bir kullanım sunmakta.

Klasik kapı dürbünleri ise fiyat olarak çok uygun olmakla birlikte, kullanım olarak da standartların üstüne çıkamamakta. Fiyat aralığı olarak 25 ile 50 TL arasında değişmektedir. Buradaki tercih sebebi tamamen sizin istekleriniz ve ekonomik gücünüz neticesinde şekillenmektedir.

Kapı dürbünü nasıl takılır

kapı dürbünüKapı dürbünü montaj işlemi dürbün çeşitlerine bağlı olarak değişim göstermektedir.

Monte edeceğiniz dürbün kameralı ise monte etmemiz çok kolay olacaktır.Klasik kapı dürbününü çevirerek çıkarttıktan sonra, elimizdeki kamerayı aynı yere monte edip elektrik bağlantısını tamamlayıp kullanımına başlayabilirsiniz.

Eğer taşınmanız gerekirse aynı şekilde kamerayı uygun montaj araç gereçleri (tornavida ve benzeri) araç gereçler ile söküp eski kapı dürbününü monte ederek evden çıkabilirsiniz.

Buradaki kilit nokta monte edilen kamera elektrik bağlantısını sağlayabilmektir. Bunun içinde herhangi bir teknik bilgiye ihtiyacınız olmalıdır.

Standart kapı dürbünü için ise ilk başta sıkıntı yaşamanız mevcut. Kapınızda göz hizasında dürbününüzün boyutu kadar bir bölme açmanız gerekiyor. Bunu da görsel açıdan hoş olması için güzel yapılabilmesi gerekiyor. Bizim önerimiz bu işi ustaya bırakmanızdan yana. Ama eğer dürbün soketiniz hazırda mevcut ise kolaylıkla yerleştirme yapabilirsiniz.

Kapı dürbününüzü sokete döndürerek rahatlıkla sokabilirsiniz. Çıkarmak istediğinizde de ters çevirerek çıkartabilirsiniz. Ama ilk başta ısrarla siz yapmak isterseniz elinizde gerekli malzemelerin olması gerekir. Bu malzemeleri temin ettikten sonra dürbününüzün boyutlarını iyice hesaplayıp, kapıda dürbününüze uygun bir delik açmanız gerekmekte.

Göz hizasında olmasına dikkat etmeli ve her hangi bir kayma esnasında kapınıza zarar verebilirsiniz. Bu açıdan kapınızın üzerinde soket yeri bulunmuyorsa mutlaka kapınızı temin ettiğiniz firmaya veya kapınız eski ise kapı ile ilgili montaj uygulamasında bulunan yapı malzemeleri ve benzeri dükkanlara danışarak montaj işlemini gerçekleştirebilirsiniz.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle