Farklı ev modelleri ve bina tasarımlarında mühendislerin yaptıkları çizimler ile kullanım alanlarında olumsuzluklar ortaya çıkabilir. Bunların arasında insanların en çok problem yaşadığı konular genellikle pencerelerin kullanışsız bir şekilde yerleştirilmesidir. Binanın şekli veya duvarların birleşim noktalarında yeterli alan olmadığı için geniş bir şekilde açılır kapanır pencere kullanımı söz konusu olamaz.  Ancak Giyotin pencere sistemleri ile tüm bu sorunları ortadan kaldırabilirsiniz. Çünkü istenilen alanlarda istenilen şekilde kullanım sağlanabilir.

Giyotin Pencere Özellikleri ve Kullanım Alanları

Giyotin pencere

Giyotin pencere

Giyotin pencereler kullanım açısından çeşitlere göre zorlukları ve kolaylıkları bulunmaktadır. Ev hanımlarının en büyük dertlerinden birisi olan cam temizliğinde giyotin pencereler hem zor hem de kolay olarak nitelendirilebilir. Çünkü modellerine göre farklılık göstermektedir.

Vasistas dediğimiz modellerde hareketli kanat kısmı hem yukarı hem aşağı açılabildiği gibi hem de vasistas şeklinde açılabilmektedir. Böylece temizlik içinde dert etmenize gerek kalmaz. Diğer pencerelere oranla en büyük avantajlarından birisi ise sağlıklı bir havalandırma ve pencere önünde oturan birisinin rüzgârdan etkilenmemesidir. Böylece pencerenizi açık tutabilirsiniz.

Giyotin pencere sistemlerinde en yoğun olarak tercih edilen sistem, en gelişmiş olan çelik yaylı sistemdir. Çoğu insan çok eski bir mekanizma olduğunu düşünen giyotin pencerelerin maliyetinin yüksek ve verimsiz bir sistem olduğunu düşünmektedir. Çünkü giyotin pencereler 18.yy ve 19.yy’a kadar dayanmaktadır. Ancak günümüzde üretilen modeller sayesinde doğru bir ölçülendirme ile birlikte diğer pencerelere oranla çok daha avantajlı olduğu bilinmektedir.

Giyotin pencere modelleri

Giyotin pencere modelleri

Ayrıca evinizin en dar köşeleri veya çatı katınızın bitiş noktalarında giyotin pencere kullanımından başka şansınız yoktur. Çünkü dar alanlarda ışıktan en yüksek getiriyi ancak giyotin pencere sistemleri ile alabilirsiniz. Ya da çok katlı bir eviniz var ise yapacağınız camekân okuma köşelerinde giyotin pencere kullanarak son derece ferah bir ortam oluşturabilirsiniz.

Özel sistemleri ile sürekli olarak açık tutabilir ve aynı zamanda kendinizi rüzgârdan koruyabilirsiniz.

Giyotin Pencerelerin Teknik Bilgileri

Giyotin pencereleri kökeninin Hollanda olduğu sanılmaktadır. Ancak günümüzdeki sistemlerin aksine kanadın istenilen yerde durmasını sağlayan ve güç uygulamadan kolaylıkla açılmasını sağlayan bir mekanizma ile ağırlıkların makaralı sistemde gidip gelmesi mantığı üzerine kurularak kullanılmaya başlanıyor.

Giyotin pencere modelleri

Giyotin pencere modelleri

Şu anda ise, ismine nazaran son derece güvenli bir sistem ile modernize edilmiş olan giyotin pencere sistemleri, çeşitlerine göre 16-26cm çapında bir borunun içine yerleştirilen çelik yay sisteminden oluşan, modern bir mekanizma ile kullanılmaktadır. Ölçülerinde ise 30cm’den 180’cm ye kadar kanat yüksekliği ve 50kg’a kadar ulaşan ağırlıkları ile bu pencereler tek bir parmakla bile kolaylık kontrol edilebilecek hassasiyete sahiptir. Bu nedenle günümüzde en büyük tercih olan çelik yay sistemi ile giyotin pencereler söylentilerin aksine hiç olmadığı kadar rahat çalışmaktadır. Kullanılan malzeme açısında farklı çeşitlere sahiptir.

Standart bir şekilde yapılan giyotin pencerelerde alüminyum ve PVC kullanılmaktadır. Ancak dekore yapma açısından en çok tercih edilen giyotin pencere şekli ahşaptır. Ahşap çeşitleri arasında en kaliteli malzeme kızıl meşe ya da beyaz meşedir. Bu nedenle tercihlerinizi yaparken evinizin renk düzenine göre tercihiniz iki yönde de kullanabilirsiniz.

Öncü Firmaları ve Fiyatları

Giyotin pencere sistemlerinde öncü firmaların arasında en gözde olan markalar genellikle; Fıratpen ve Egepen olmuştur.

Ortalama fiyatlar ise PVC malzemesinde 150TL’den başlamaktadır. Ancak ahşap ve aksesuarlı malzemeler istenildiği takdirde istenilen modele ve kullanılmak istenilen ağaca göre fiyatlar 280TL gibi rakamlardan başlamaktadır. Farklı ağaç çeşitleri ile evinizin yapısına göre maliyette artacaktır.

Fakat verdiğiniz tüm paranın, kullanım sonrasında değdiğini anlayacaksınız.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle