PVC alırken en iyi markalara dikkat etmeli ve uzun ömürlü olarak kullanabileceğiniz ürünleri tercih etmelisiniz.

Piyasada çok fazla marka olan pvc mevcut olmaktadır. Türkiye genelinde yüze yakın pvc üreticisi bulunmaktadır. Üretici firmaların yanında satıcı ve montajcı bayilerde bulunmaktadır. Yüze yakın pvc üretici firmalar içerisinde öne çıkan marka firmalar onu geçmemektedir.

PVC kapı markaları

PVC kapı markaları

Profil ve sistem üreticileri sistemi tasarlar, markalaştırırlar ve daha sonra pvc ham maddesinden profil üretilir.  Üretici bayiler ise profilden pvc kapı ve pencere üretirler. Satıcı ve montajcı olan bayiler ise satış ve montajlarını yaparlar.

PVC’lerde Fiyatlandırma Ve Malzeme Seçimi

Pvc yapılacak olunan kapı veya pencerelerin ölçüleri alınır, şekilleri belirlenir. Pvc profili ve cam tipi ısı yalıtımlı, güneş kontrollü, ses yalıtımlı, güvenlik kontrollü camlar seçilerek tercih edilmelidir. Pvc profillerinde ise cam seçeneğine göre değişmektedir. Altı odacıklı dıştan içe 70 – 75 – 80 mm kalınlığında olan profiller. Beş odacıklı dıştan içe 60 – 70 mm kalınlığında olan profiller. Beş altı odacıklı olan 70 – 75 – 80 mm kalınlığında olan profiller.

Bu profiller isteğe bağlı olarak birbirleri ile kombine edilebilinmektedirler. Pvc de güvenlikli, ısı yalıtımlı ve güneş korumalı cam istenildiğinde temberli duracam ve konfor cam kombine yapılarak kullanılmaktadır. Pvc pencerelerde 1.5 mm olan destek sac kullanılmalıdır.  Destek sac olarak bazen alçıpan sac da kullanılmaktadır fakat en doğru olanı destek sac olmaktadır.

Pvc pervazlarında mermer kullanılmalıdır. Pvc yaptıracak olan kişiler içeride ve dışarıda ayrı ayrı olmak üzere iki parça mermer olmasını özellikle belirterek istemelidirler. Birleşim bölgeleri köpük ve yalıtım malzemeleri ile tam izole edilmelidir.

Pvc montajı esnasında sıvaların tadilatlarını pvc montajcılarının tam ve estetik görünüme uygun olarak yapmaları gerekmektedir.

Pvc yaptıracak olan kişilerin çok iyi ve detaylı araştırma yapmaları ve sonrasında karar vererek yaptırmaları en doğrusudur. Daha önce bir pvc ustasına aldırdığınız ölçü listesi ile başka bir pvc ustasına gitmeyin, bu yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesidir. Elinizde bulunan ölçü listesiyle gittiğinizde pvc ustaları işi almak için size oldukça düşük fiyat verecek size cazip gelecek fakat en düşük kalitede malzemeler kullanılarak yapılacak ve kullanım süreside oldukça az olacaktır.

Her sektörde olduğu gibi pvc sektöründe de ürünümü satayım nasıl sattığımın bir önemi yok diyenler, kaliteye odaklanarak yüksek fiyatla satış yapanlar ve hem kaliteye önem veren hem de uygun fiyatla her kesime hitap edebilen daha güvenilir olan satıcılar bulunmaktadır.

İdeal Olan PVC’lerin Şartnameleri

Pvclerde kullanılacak olunan sistemlerde mutlaka ISO 9001 belgesi bulunması, orta kayıtta bulunan bağlantılar şekil bağları metal olmalıdır, destek saca suyun girmesini önleyecek contalar olmalıdır, bağlantılar sacları bağlayan metal iskeletler oluşturmalıdır, camlarda UV ışınlarına dayanıklı olan camlar kullanılmalı ve cam lastiklerinde kauçuk çekme, gerilme ve uzamaya uygun olanlar kullanılmalıdır.

Pvc contaları dışarıdan görülmemeli ve estetik olarak güzel durmalıdır. Pvc kasa kanatlarının iç ve dış contaları 8.0 mm baskı payını sağlaması lazımdır. Pvc pencerelerde rüzgar kapakları takılmalı ve su akış eğimi verilmelidir. Pvclerin köşe birleşim yerleri pen kaynak makineleri ile yapılmalı ve kaynaktan sonra conta kanalları çapaklardan tam olarak temizlenmelidir.

Pvc kapılarda eşik olmayan yererde kapı altı yalıtımı gömme alüminyum ile yapılmalıdır. Camlarda renklendirme istenildiğinde genleşme kanalları açılmalı ve UV ışınlara dayanıklı olan desenli 200 mikron kalınlığındaki laminasyon folyo kullanılmalıdır. Pvc kapı ve pencerelerde kullanılacak olunan sineklikler pvc veya alüminyumdan olmalı teller ise yanmaz tel olmalı, kış dönemlerinde çıkarılabilinmeleri için menteşeli olmaları daha avantajlı olacaktır.

Pvc profillerinde de TS 5358 ve RAL GZ 716 / 1 standartlarına uygun olduğuna dikkat edilmelidir. Profillerin dış duvar kalınlıkları 3.0 mm olmalıdır ve yüksek ısı yalıtımı bakımından da 3 odacıklı olmalı genişliği ise 6 mm olmalıdır. UV ışınlarına uzun yıllar dayanması için pvcnin kendi rengi kullanılmamalı ve hammaddesi pigment boya katkısı ile renklendirilmiş olması gerekmektedir.

Tüm kullanılan yardımcı profiller ana profiller ile aynı kalitede olmalıdır. Tüm saclar profillerde tek parça olarak kullanılmalıdır. Profiller en az iki adet olmak şartı ile 300 – 400 mm de profile vidalanmalı. Pvc kapı ve pencerelerin kolları birinci kalite alüminyum malzemeden olmalıdır. Kapı ve pencere kollarında şekil bağını sağlayan merkezleme pimleri olmalıdır. Çift açılım olan donanımlarda devrilmeyi önleyen emniyet sistemi ve sürtünmesiz kanat kaldırma mekanizmaları olmalıdır.

Pvc kapılarda 100 mm olan menteşe, pencerelerde 75 mm olan menteşeler kullanılmalıdır. Kullanılan menteşelerin ara mesafeleri 750 mm yi geçmemelidir. Tüm kapılarda olduğu gibi pvc kapılarda da dört adet menteşe kullanılmalıdır.

Bu bilgilerden yararlanarak sizlerde en iyi PVC kullanımlarını yapmalı ve uzun süreli kullanmalısınız. Ayrıca PVC’lerin bakımını düzenli bir şekilde yaptığınızda herhangi bir sorun yaşamadan yaşam alanlarınızı çok daha güzel bir hale getirebilirsiniz.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle