Klasik iç kapılar eski tarihlerden bu yana sürekli gelişen bir yol izlemiş ve günümüze çok güzel modellerle birlikte gelmeyi başarmıştır.

Klasik mobilya sanatı yüz yıllar öncesine dayanmaktadır ve o zamandan günümüze kadar da gelmiştir. Antik çağlardan bu güne kadar her ülkenin kendi ustaları tarafından büyük titizlik ve itina ile tasarlanarak ve işlenerek şekil bulan modellerin bir çoğunluğu antika değeri taşımakta ve değer biçilememektedir. Klasik iç kapı modelleri eski çağlarda olduğu gibi günümüzde de tamamen el işçiliği ile yapılmaktadır.

Klasik İç Kapı Modelleri

Klasik İç Kapı Modelleri

Her sanatkar usta kendisine özgü beceri ve hayal gücünü sabır ve titizlikle ince ince işleyerek sanatını kapılara yansıtmıştır. Eski çağ ustalarının işlemiş oldukları motif ve desenler günümüzde oldukça fazla beğeni ve hayranlık taşıyan modeller olmaktadır.

Klasik Kapı Modellerinin Tarihi

1774 – 1793 tarihlerinde oldukça kıvrımlı, asimetrik ve süslü işlemelerin yerine düz çizgilerin hâkim olduğu ve dik açılı olan işlemeler kullanılmaya başlanmıştır.

Köşelere yakın olarak yapılan ince ölçüler daha uyumlu olan süslemelerle daha narin ve zarif bir görünüme sahip olmuştur. Sislindir şekiller, boyuna ve enine doğru uzanan oluklu işlemeler. Motiflerde süsleme olarak meşale, çiçek, başak ve defne yaprakları işlenerek kullanılmıştır. Günümüzde klasik kapı modelleri arasında yer almaktadır.

Klasik kapı modellerinin bazılarında kare şeklinde motifler ve işlemeler çoğunlukta olmaktadır. Süsleme motifleri ise oldukça az kullanılmış olunmaktadır. Sitiller yansıtılan bu sade işlemeler yaklaşık olarak yüz yıl sürmüş olarak bilinmektedir.

Klasik Kapılar

Klasik kapılar teknolojinin gelişmesiyle birlikte oldukça modern ve sadeleşmiştir fakat yinede tamamen el işliği ile usta ellerden çıkan klasik kapı modelleri ilk sıralarda yerini koruyarak oldukça fazla tercih edilmektedir.

Büyük oyma işçilerinin ince işlemeleri ile ince ince işlenen her motifinde ayrı bir anlam taşıyan klasik kapıların modası asla geçmemekte ve her geçen gün daha da değerlenmektedir. Klasik kapı modellerinde antik motifler ve klasik süs detaylara önem verilerek yapılmış olmaktadır. Klasik kapıların bazı modellerinde ise cam kullanılarak üzerlerine ağaçtan veya pirinçten olan çubuklar ile çerçeve kafesler tasarlanarak hazırlanmıştır.

Klasik kapı modellerinde dairesel motifler, oldukça boğumlu silindirler ve geometrik süsleme motifleri kullanılmıştır. Klasik kapı modellerinde hayvan figürleri de zaman zaman kullanılmıştır. Kuğu kuşu figürü ve kartal figürü süslemeleri klasik kapılara daha farklı bir anlam kazandırmıştır.

Klasik Kapı Fiyatları  

Klasik mobilyadan asla vazgeçmem diyenler için mobilyalarına ve evlerinin tasarımlarına en uygun klasik kapı modellerini bulabilmeleri ya da kendi zevklerine uygun özel motif ve tasarımlarda klasik kapı yaptırabilmektedirler.

Klasik kapı modelleri tamamen el işi motif ve desenlerden olduğu için fiyatları da motif ve desenlerine göre değişmektedir. Özel tasarım olarak istenilen klasik kapı modelleri ise fiyat olarak hazır klasik kapılara göre daha farklı olmaktadır.

Klasik kapı modellerinde istediğiniz rengi, motifi ve tasarımı söylemeniz yeterli olacaktır. Evinizin her kapısı için farklı olarak klasik kapı modelleri tercih edebilir ve kullanabilirsiniz. Klasik iç kapı satan büyük mağazalardan istediğiniz tarz ve model klasik kapı modelleri bulabileceğiniz gibi internet sitelerinden de beğenerek sipariş verme imkanına sahipsiniz.  İnternet siteleri üzerinde mevcut olan klasik kapı modelleri dışında istediğiniz motifler ve süslemelerden olan klasik kapıyı istediğiniz renkte sipariş vererek yaptırabileceğiniz firmalar da bulunmaktadır.

Klasik kapı modelleri ortalama olarak 300 TL den başlayarak yukarılara doğru çıkmaktadır. Tam ve net bir fiyat verilememektedir. Klasik kapı modellerinin işlemeleri farklı olduğundan ve her modelin işçiliği farklı olduğu için fiyatlar işçiliğe göre değişmektedir. Yine de günümüzde birçok kişinin yaşam alanlarında bu kapı modellerini tercih ettiğini söyleyebiliriz.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...

Yorum ekle