Tel saç tokası gibi kapı açmak amacıyla kullanılan bütün araçların amaçları; kilitlerin çalışma prensipleri anlaşıldığında daha başarılı sonuçların oluşmasına yardımcı olacaktır.

Tel Tokayla Kilit Açma

Her ne kadar evden dışarı çıkarken anahtarı almaya özellikle programlı olunsa da, bazı durumlarda anahtarsız bir şekilde kapının önünde durup içeri nasıl girileceği konusunda kara kara düşünüle biliniyor. Bu durum her ne kadar istenmeyen bir olay olmasa da neredeyse her insanın başına mutlaka en az bir kere gelmiştir.


Saç Tokasıyla Kilit Açma

Bu konuda çilingir akla ilk gelen çare olsa da; iyi ve hızlı bir çözüm olmasının yanında yarattığı hesapta olmayan mali yük hatırlandığında en son çare olarak baş vurulan bir yöntem oluyor. Kilitli kapıları açmak için kredi kartı, PET şişe, kalın naylon, tornavida, matkap hatta ev alt katlardaysa balkon veya camdan girmek gibi yöntemler olsa da en kolay ve pratik yöntemlerden biri tel saç tokaları, basit bir ataç veya iki ince tel olmaktadır.

Herhangi bir kilidi başarılı bir şekilde anahtarsız olarak ve çilingire gitmeden açmanın püf noktası bu konuda uygun olan araç ve gereçlerin kullanılmasıdır. Kapının kilitli olması durumunda açılmasını sağlamak için ilk olarak yapılması gereken; o an kullanabilecek uygun araçların saptanmasıdır.

Kilidi açma konusunda iki şeye ihtiyaç duyulmaktadır:


Uygun Araç ve Gergi Anahtarı

 • Uygun araç
 • Gergi anahtarı


Kilitli Kapılarda Uygun Açmak İçin Uyun Alet Seçimi

 

Bu konuda yapılan seçimin amacı kilitte bulunan bir dizi pimin yukarı çekilerek dışarıya doğru itilmesini sağlayıp kilit fişinin dönmesi engellemektedir. Gergi anahtarları ise normal anahtarlarda olduğu gibi kilidin normal dönme torkunu uygulamak amacıyla kullanılır. Kapı açmak amacıyla kullanılan bütün araçların amaçları; kilitlerin çalışma prensipleri anlaşıldığında daha başarılı sonuçların oluşmasına yardımcı olacaktır.

Kilidin Çalışması

Kilitli bir kapıyı tel saç tokası yardımıyla açmadan önce kilidin çalışma sistemi hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Pim ve tumber kilitler beş ana bileşenden meydana gelir. Bunlar:

 • Fiş
 • Anahtar pimleri
 • Sürücü Pimleri
 • Yaylar
 • Muhafaza

Bu beş bileşenin hepsi ayrı ayrı önem taşır. Tel saç tokasıyla kilit açılırken makaslama hattına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu hat; fişin yuvadan ayrılmasına neden olan boşluktur. Pimler vasıtasıyla kilitlenmeler ve açılmalar bu hat üzerinden gerçekleşmektedir.


Saç Teliyle Kilit Açmadan Önce Mekanizmanın Tanınması Gerekir.

Doğru anahtar, kilidin içine yerleştirildiğinde, anahtar pimleriyle kesme çizgisini aynı hizaya getirir ve sonuç olarak, bunun sonucu olarak da kilit fişten dışarı doğru itilir. Anahtar pimleri ve sürücü pimleri arasındaki fark, kesme çizgisi ile aynı olduğunda, daha sonra fişi döndürüp kilidi serbest bırakmasıdır. Kilit toplamanın ana amacı, pimleri kesme çizgisi ile aynı hizada itmek suretiyle anahtarı taklit etmektir, böylece kilidin döndürülmesine ve devre dışı bırakmamıza izin vermektedir.

Fişe dönme gerginliğini uygulanması sırasında, gergi anahtarı vasıtasıyla, pimlerle gövde ve tıpa arasında bağlantı oluşması için zorlayıcı bir kuvvet uygulanır. İlk olarak saç telinin pin gergi anahtarı olarak nasıl kullanacağının öğrenilmesi gerekmektedir. Bu küçük araç iki şeyi başarmak için kullanılır. Birincisi, uygulayıcıya bir anahtarına benzer şekilde, tapaya rotasyonel gerginlik uygulamak için ihtiyacı olan kaldıraç görevinde yardımcı olmak;. İkincisi ise pimleri, uygulayıcı onları seçerken makas hattında tutmasına yardımcı olacaktır.

Uygulama Aşamaları

Tel saç tokaları yardımıyla kilitli olan kapının açılması oldukça kolay ve bir o kadar da kısa süreli bir uygulamadır. Telden yapılan saç tokaların uçlarında genel olarak yuvarlatılmış bir uç bulunmaktadır. İlk olarak bu yuvarlak uçların kesilmesi gerekmektedir. Bu işlem tırnak makası, pense hatta hiçbir şey olmaması durumunda dişler kullanılarak yapılabilir. Bazı saç tokalarının uç kısımlarında bu yuvarlak uçlar bulunmamaktadır.

 • İlk olarak ataç veya saç telini birbirinden ayırıp açarak dümdüz bir hale getirin.


Saç Teli Birbirinden Ayrılarak Ucundaki Topuzlar Kesilir

 • Düz hale getirilen saç tokası veya ataç bir santimetre civarında anahtar deliğine sokulur.
 • Pimin ucunun bir kancayla bükülmesi için saç tokasına yeterli oranda basınç uygulanır.
 • İhtiyaç duyulan ikinci araç gergi anahtarıdır. Bu anahtar L harfinin karmaşık olmayan bir şekline sahiptir. İkinci bir saç tokasının dip kısmını L harfi oluşturacak şekilde bir santimetrelik bir kısımdan kerpetenle veya parmak yardımıyla bükülürbükülür.
 • Bobin piminin kapalı ucu kilidin anahtar deliğinin dip kısmına yerleştir
 • Pimi doksan derece bükecek şekilde aşağı doğru basınç uygulanır.
 • Metal saç tokasını kildin iç kısmında küçük bir delik görünene kadar hafifçe oynatın.
 • Daha önce uçları açılarak dümdüz hale gelen saç tokasının ucu da hafif bükülerek içeri sokulur ve yukarı doğru basınç uygulanır.


Saç Teliyle Kapı Açılmasında Doğru Basınç Uygulanması

 • Kapı kilidi açılana kadar bekleyin
 • Kilit açıldığında hafif bir ses duyacak veyahut hissedeceksiniz
 • Eğer saç teli kayarsa, tekrar yerine oturtun bu işlemi kilit açılana kadar tekrar denemeye devam edin.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (4 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle