İç kapılar ve zemin kaplamaları, duvarların dekorasyonundan farklı olarak, uzun seneler boyunca değişmeyen ve bütün odanın hatta evin tonunu ayarlayan iç mekanın temel öğeleri olmaktadır.

İç Mekanlarda Kapı ve Parke Kombinasyonu

Sıcak yuvanızda konforlu bir şekilde yaşamak için, evin toplam alanı kendi arasında iç bölümlere ayrılmıştır. Kapılar açıklıklara yerleştirilmesi, hayatınızın mahremiyetini sağlamanıza olanak tanımaktadır. Bununla birlikte, kapılarla zeminin arasında her zaman uyumlu bir dekor kombinasyonu yaratılması mümkün olmayabilmektedir. Çoğu zaman oluşan uyumsuzluklar görmezden gelinmektedir. Duvar, zemin ve kapıların renk seçimleri özellikle dikkatli bir şekilde planlanmalıdır, Çünkü zemin, duvar ve kapılardaki koyu ve açık renklerin kombinasyonları görsel olarak ayarlanabilmektedir.


İç Mekanlarda Kapı ve Zemin Arasındaki Uyum

İç mekanlarda kapı ve zeminlerin arasındaki renk uyumunu hesaplarken odaların fonksiyonel amaçlarını dikkate almak önemli bir ayrıntı teşkil etmektedir. Yatak odası rahat ahşap dokuya sahipse zemin laminat veya parke olabilmektedir, mutfaklara ise karo veya porselen taş kaplamanın döşenmesi tavsiye edilmektedir.

İç kapıların renk seçimlerinde uygulanan iki yöntem bulunmaktadır:

  • Tonlardan yararlanmak
  • Parlak bir kontrast oluşturmak


Cesur Kombinasyon

Günümüzde moda haline gelen emaye kaplı kapılar parlak beyaz zeminli bir arada kullanılarak başarılı sonuçlar oluşturmaktadır.

Karşıt Duvarlar

Evinizde kapı zeminle  parlak bir vurgu yapmak istiyorsanız, bu konuda uygulanabilecek en kolay yöntem kontrast duvarları kullanarak bunları vurgulamaktır. Çok parlak bir görünüme sahip koyu renkli kapılar ve zeminleri koyu doygun tonlarda duvarlar sadece yüksek tavanlı odalar için uygun olmaktadır. Çünkü beyaz tavan ve hafif bir zemin ile birlikte koyu duvarların yatay olarak uzamasını ve alçalmasını sağlamaktadır.


Karşı Duvarlar

Açık renk duvarlar ile koyu kapı ve zeminler eğilim kombinasyonunu ters olmaktadır. Bu tarz varyantlar görsel alanı genişletir. Konforun yanında güvenlik hissi yaratır. Karanlık kapılar ve zemin kombinasyonu geniş yaşam için mükemmeldir.

Cesur Kombinasyonlar

Aynı renk şemasındaki kapılar ve zeminlerin seçimi klasik bir seçenek olarak kabul edilir, bu yüzden modern aydınlık iç mekanların hayranıysanız, kontrast kombinasyonlarını seçmekte özgürsünüz. Çok şık ve sıra dışı, koyu renkli, neredeyse siyah zeminlere ve zengin bir gölgenin duvarlarına karşı beyaz bir süpürgelik ile eşleştirilen bir kar-beyaz kapı cesur aynı zamanda ilgi çekici bir kombine oluşturacaktır. Eğer kapıya odaklanmak istemiyorsanız, o zaman iç kısımda çözülür tonların tonlarının rengini seçerek zemini kontrast yapabilirsiniz. Zamanımızda moda trend karanlık duvarların bir arka planına karşı bir ışık zemini ile eşleştirilmiş karanlık bir kapı birleşimidir. Bu resimde beyaz bir süpürgelik eklerseniz, ç<rpıcı ve cesur bir kombine yaratırsınız.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Zemin ve kapı renkleri, süpürgelikler, mobilyaların kombinasyonu arasındaki uyum planlanırken; renlerin birbirine yakın olması kadar kontrastta önem taşımaktadır. Şöyle ki:

  • Eskiden kapı ve zeminler genel olarak aynı renklerde olurken günümüzde birbirlerinden daha koyu veya daha açık ya da tamamen farklı renkte olabilmektedir.


Kapı ve Zemininde Renk Trendi

 

  • Eğer zemin kırmızımsı, kehribar rengi, sarı veya doğal ahşap rengiyse kapılar yine sıcak renklerde seçilmelidir. Eğer zemin granit, wenge, ağartılmış meşe, mor, nane rengi veya mavi gibi renklerdeyse, bu gibi durumlarda kapı renkleri aynı tonlarda serin renkler üzerinde tercih edilmelidir.
  • Kapı ve zeminlerde rengin trendi oldukça önemli bir ayrıntıdır. Yani, odada üçten fazla birincil olarak kabul edilen renk bulunmamalıdır. Eğer duvarlar leylak rengindeyse ve zemin rengi olarak da gri bir metalik ton seçtiyse, bir tane daha renk hakkınız bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda stokta kalan renginizi kapınıza kullanabilirsiniz. Bu renk kombinesine örnek olarak huş tonları veya zebrano rengi kullanılabilir.


Kapıların Zeminden Açık Renkte Olması

  • Kapılarla zemin aynı renkte bırakılabilir. Böyle bir durumda ikisinin de aynı tonlarda olmamasına özen gösterilmesi önerilmektedir.
  • Tavan, zemin, kapı aşağıdan yukarıya doğru dikey olarak algılanır. Bu sebeple, kapı zeminden daha hafif bir tonda olmalıdır. Kapı koyu renk ise, bu durum algıda hoş olmayan bir kontrast oluşturmakta aynı zamanda iç mekanda dekorasyonunun düzenlenmesinde oldukça fazla çaba sarf edilmesi gerekir.


Küçük Mekanlarda Açık Renk Tonlar

  • Küçük mekanlar için açık renk tonları idealdir. Alanın görsel olarak genişlemesini sağlarken pratik bir yapıya sahip olmaktadır. Karanlık yüzeylerde dahil olmak üzere koyu renk zemine göre daha az oranda toz tutma özelliğine sahip olmaktadır. Buna karşılık zeminde kullanılan laminat ve parkelerin koyu tonları da oldukça popülerdir ve modası kolay kolay geçmez. Yalnız koyu tonlar iyi aydınlatılmış odalarda kullanışlı olmaktadır. Aksi halde eve kasvetli bir hava verecektir.
  • Zemin, kapı, duvar ve tavan dahil olmak üzere odalara, açık tonlara hakim olan soğuk renklerin uygulanması durumunda mekanın atmosferi rahatsızlık verecektir. Bu sebeple, Zeminin rengini seçerken kapı tonundan daha koyu bir ton tercih etmelisiniz. Bu seçim mekanınıza tavandaki parlak beyazdan zeminde daha doygun hale gelmek için yumuşak bir renk geçişi yaratılır. Böylece alanı görsel olarak genişletirken, odanın ferah ve rahat bir havaya sahip olması sağlanır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 2,50 out of 5)
Loading...

Yorum ekle