Mağazalarda müşteriler için pek çok renk seçeneği olan kapı modelleri sunmaktadır. Her zevke ayrı aynı hitap eden bu kapıların renk seçeneklerin zenginliği içinde kaybolmak oldukça kolaydır.

Kapılarda Tercih Edilen Renkler 

Kapı renklerinde en çok tercih edilen renkler hakkında bir yorum yapmadan önce; evin veya bulunan mekanın en önemli parçası olan kapıların renklerinin isimlerini bilmek gerekmektedir. Bütün dokunun ve bütün renklerin kendine has ayrı tonları bulunmaktadır. ,Masif ahşap, plastik ve suntadan yapılan kapıların seçiminde genel olarak aşağıdaki yer alan renkler kullanılmaktadır


Kapı Modellerinde tercih Edilen Renkler

 

Kahverengi

Kapı modelleri arasında Amerikan cevizi, wenge ağacı, İtalyan somunu, maun gibi zengin ağaç seçenekleri bulunmaktadır. Nötr bir renk olmasının yanı sıra hem modern hem de klasik dekorasyonlarda önemli bir yer tutar.


Kahverengi ve Tonlarındaki Kapı Modelleri

Kapılarda oldukça popüler olan kahverenginin çok fazla ton seçenekleri bulunmaktadır. Örneğin:

 • Wenge ağacıyla tercih edilen kapılar acı çikolata tonlarına benzeyen koyu kahve renge sahip olmaktadır. Mat tonlarda bir dokusu bulunmaktadır.
 • İtalyan somunları kırmızıyla kahverengi tonları arasında parlak bir özelliğe sahiptir. Bu kapıların iç bölmelerde kullanılması durumunda orkide modelleri tercih edilmektedir.
 • Maun kapılar oldukça gündemdedir. Gösterişli olmasının yanı sıra pek çok özellikleri bulunmaktadır. Asil ve modern bir görünüme sahip olan bu kapılar zengin bordo renk çeşitlerine sahiptir
 • Kahverengi tonlarının en doğal olan tonu tik ismi verilen ağaca aittir. Ek bir ton rengi içermemesinin yanı sıra bütün dekorasyonlara uygun olarak kullanılmaktadır.
 • Ahşap olduğu kadar plastik kapılarda da en çok tercih edilen renk mocha rengi olmaktadır.
 • Kahverenginin açık tonlarını tercih edenlere, İskandinav kapılarının fındık renginde olan modelleri uygundur.
 • Sonata renkli kapı modelleri hem modern hem de klasik dekorasyonlarda sıklıkla kullanılır.

 

Beyaz

Hem zarif hem de parlak görünen beyaz kapılar odaların renklerini etkileyici şekle dönüştürecek geniş tonlara sahip olmaktadır.


Beyaz Kapı Modelleri

Süt meşesi oldukça çarpıcı bir tondur. Kapının bütün yüzeyinde kontrast oluşturan koyu materyallerle birlikte harika görünen belirgin bir dokuya sahip olmaktadır.

 • Kül genellikle sade ve göz yormayan bir kapı tercih edenler tarafından kullanılır. Kül-ağacı ve kül-shim gibi çeşitler, kapıya nazikçe, ama aynı zamanda soylu bir görünüm verir.
 • Shimo, daha soğuk bir gölgeye sahiptir, bu ton bej rengine daha yakındır.
 • Fildişi rengi neredeyse bütün malzemelerle yapılan kapı tasarımları için yaygın olarak kullanılır. Genellikle antik ve klasik tarzlarda popüler panelli tasarımların ana renginin oluşturur. Fildişi rengi, genellikle ek bir etki yaratmak için fırçalanmış eski yapılarda yaygın olarak karşılaşılan kapı rengidir.
 • Vanilya rengi, kapıyı hafif duvarların arka planına karşı öne çıkarmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu ton ürünün iç mekanın geri kalan kısmıyla uyumlu olmasını sağlar.
 • Hafif wenge tonu ilginç bir dokuya sahip olmaktadır. Bu tonlarla dekore edilmiş ahşap kapılar genel olarak lüks ve refahın bir göstergesi olmaktadır.
 • Krem tonu iç mekana farklı bir rahatlık ve doğal bir huzur katmaktadır.

Bej

Radikal tonları sevmeyen ve değişikliklere açık olanlar için yaygın olarak tercih edilen bir renktir. Diğer kapı renklerinde olduğu gibı bej renginin de farklı tonları bulunmaktadır.


Popüler Modern Kapı Renkleri

 • Kayın ağaçlar bej renginin kolaylaıkla tonlanp şekillendirilebildiği bir dokuya sahip olmaktadır. Işığı iyi yansıtabilme özelliğine sahip olan b renk tonu günümüzde aygın larak kullanılmaya başlanmıştır.
 • Kayın genel olarak sarı bir ton oluşturur ve iç mekanın bazı tarzlarına tercih edilen bir dekorasyon rengine sahip olmaktadır.
 • Meşe sadece karanlık ve açık renklerden yapılan kapılarda terch edilmektedir. Meşe’nin düz rengi masifin kabartmasında ifade edilen göze batmazlığı ve inceliği bu tonun popiletisini arttırmaktadır.
 • Kiraz, nötr tonlarda kapı tercihinde bulunanlar için yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Rengi bej ve kahverengi sınırında olup iç mekânın hemen hemen tüm alanlarında çok ilgili görmektedir.
 • İtalyanların aksine, Milan somunu hafif bir toplulukta somutlaşıyor. Ayrıca “Orkide” tasarımlarında yer almakta olup, cam ve ayna dokuları ile birlikte kullanılmaktadır.

Altın

Altın rengi kahverenginin ve sarının zengin tonlarında devam ederek yaygın bir şekilde tercih edilen kapı gurupları arasında yer almaktadır.


Altın Rengi Kapılar

 

 • Kapının yüzeyini boya ve vernik malzemeleri ile dekore etmeyi tercih ediyor.
 • Kapının bireysel elemanlarının dekorasyonu için çeşitli bronz tonları yaygın olarak tercih edilmektedir.

Kapı Dekorasyonunda Tercih Edilen Renk Paletleri

Her ne kadar evlerde beyaz, siyah ahşap veya lamine modelleri aktif olarak tercih edilse de; ev dekorasyonunda kapının renginin bütün mekanın havasını değiştirdiği göz önünde bulundurularak popüler rengin ona göre tercih edilmesi gerekmektedir.

Koyu kül çapa rengi , kapı yapısına aşırı dikkat çekmeyen, göze çarpmayan açık gri bir ton vermesi sebebiyle her türlü iç dekorasyona uyum sağmasına bağlı olarak yaygın olarak tercih edilmektedir. 


Kapılarda Tercih Edilen Renkler

Bej ve gri çiçek sınırında bulunan kül cappuccino renkleri çok zarif ve sıradışı görünüme sahip olmaktadır. . Paloma, yüzeyin daha fazla rahatlama göstermesini sağlayan, ışık şeritleriyle noktalı bir gri tonudur. Tek renkli tonları tercih edenlere için kül wenge mükemmel br popilite kazanmaktadır. MDF malzemeler indeyse genellikle modern iç mekanlarda kullanılan açık gri metalik rengi kullanılır. 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle