İnsanların çok acil olarak dışarı çıktıkları zaman yanlarına almadıkları kapı kilidinin açmak için çilingir çağırmak yerine nasıl açabileceğiniz konusunda püf noktaları.

Anahtar Kapı Üzerinde Unutulursa Kapının Açılması


Kilitli Kapının Açılması

Dışa açılan kapının üzerinde ya da içerde anahtarın unutulması durumunda dışarıda kalınması sebebiyle kapının nasıl açılacağı merak konusudur. Bu durumda kalan bir insan kapıyı açabilmek için hemen çilingir çağırmaktadır. Fakat pratik yolları bilmeniz durumunda ise çilingire ücret ödemeden bir an önce kapınızın kilidini açarak içeriye girebilirsiniz. Günümüzde insanların güvenliğini sağlayabilmek için kapılar çok donanımlı olarak üretilmektedir. Anahtar kilidi kapı arkasında kalması durumunda açmak için şu yöntemler uygulanmaktadır:

  • Ayakkabı bağcığı yöntemi;
  • Tel yardımıyla açmak;
  • Kredi kartı kullanarak;
  • Tornavida kullanarak;
  • Kanca kullanılarak.

Daha önceden kapının arkasında ya da içerde kilit unutan bir insanın kapıyı açmayı bilmiyorsa uygulamanın başarılı olabilmesi oldukça az olur.

Özellikle de çelik ve tam donanımlı olan kapıların açılma işlemi bilmeyen biri tarafından yapılırsa kapıya zarar verilmesi ile sonuçlanabilir. Bu nedenle de mutlaka deneyimli bir çilingirden yardım istemelisiniz.

Ayakkabı Bağcığıyla Arabası Kapısı Açmak

    

Özellikle de arabaların kilidini açabilmek amacıyla kullanılan bir yöntem olmaktadır. Videoda da görüldüğü üzere, arabanın camının ip geçecek kadar açık olması durumunda ayakkabı bağcığını arabanın iç kısımda bulunan kilidine geçebilmesi için yuvarlak yapılarak camdan sarkıtılmalı ve dikkatli bir şekilde kilide geçirilmelidir. Daha sonrasında yavaş hareketler ile birlikte yukarıya doğru çekilerek kilidin açılması sağlanabilir.

Topla Araba Kapısı Açmak

Araba kapısının kilitli olması, anahtarı unutmanız gibi sebeplerle açamıyorsanız kapının açılmasını sağlamak için kullanacak olduğunuz yöntemlerden biri de tenis ya da pinpon topu olmaktadır. Çivi ya da tel geçirmiş olduğunuz pinpon topunun boşluk olmamasına dikkat ederek araba kapısının anahtar deliğine oturtulmalıdır. Daha sonrasında ise var gücünüzle topa arkadan vurarak bir süre sonra kapının açılması mümkün olacaktır.

Asma Kilit Açılması

Asma kilit açılması oldukça zor bir kilit türü olarak düşünülmektedir. Açılması için tornavida ve çok ince olan bir metale ihtiyacınız olacaktır. Tel toka gibi kolay kolay bükülmeyen bir telin L şeklinde bükülmesi ile birlikte asma kilidin içine sokulmalıdır. Biraz sağa sola hareketler ve teli oynatır gibi hareketler yapılmalıdır. Bu işlemi yaparken bir kişininde asma kilidin üst kısmını yukarıya doğru çekmelidir.

Kredi Kartıyla Kapı Açmak

 

Kredi kartı ya da sert bir plastiğin kapı aralığına sokularak gerçekleşecek bir işlem olmaktadır. Fakat kilidin çok kuvvetli olması durumunda bir işe yaramayacak olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca kredi kartı kullanıyorsanız çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Yanlış bir hareket kredi kartının kırılmasına neden olur. Kapının bütün gücünüzle geriye doğru itmeli ve kredi kartını ise kapı makarasının olduğu bölgeye tam olarak getirmelisiniz. Tam olarak mandalın ucuna kart geldiği zaman kartın ters yönde itilmesi gerekmektedir. Kredi kartının eğik olan mandala denk getirilmesi ve ters yöne doğru büktüğünüz zaman kapıyı daha da geriye iterek açmanız önemlidir.

Demir Yardımıyla Kapıyı Açmak

  Tel toka, demir parçası ya da plastik şişe L şekline getirilmelidir. Bu yöntemi kullanarak kapı kilidinin açılması için kapının kilitli olmaması gerekmektedir. Kapıya bir miktar güç uygulanmalı ve aralıktan L şekline getirdiğiniz tel parçası sokulmalıdır. Daha sonradan ise kapının itilmesi ile birlikte kilit kısmına yerleştirilen telin yan tarafa doğru itilmesi ile birlikte kapı açılacaktır. Fakat son yıllarda üretilmiş olan kapıların açılmasında bu işlem işe yaramayacaktır.

Tornavida Yardımıyla Kapının Açılması

Kapıya uygun olan çok büyük boyutlarda olmayan bir tornavida bulunmalıdır. Kapının yan taraflarına değmemesine dikkat edilmeli ve kapının çizilmesi önlenmelidir. Kapının bir miktar aralık olması için itilerek tornavida yerleştirilmelidir. Kapıyı menteşelerine doğru geriye doğru iterken tornavida sallanarak kilit kısmına getirilmeli ve kapı tüm gücünüzle itilerek açılmalıdır.

Matkap Yardımıyla Kapı Kilidinin Açılması

Anahtarı içinde kırılan, arkada anahtar unutulan kapıların açılması daha zordur. Bunun içinde çilingircilerin kullanmakta olduğu yöntemlerin başında gelir. Kapı kilidini açabilmek için kilidin kırılması ve kapının açılmasının sonucunda da yeni kilit ile değiştirilmesi gerekmektedir.

Anahtarın girilen kısmın çok az altına bir tornavida ve çekiç kullanılarak vurulmadır. Küçük boyutlarda bir delik oluşmasının ardından matkap konularak çalıştırılmalıdır. Kilidin ortasına kadar bir delik açılmalı ve daha sonradan anahtar deliğine uygun olan bir tornavida anahtarın girdiği bölüme yerleştirilerek çevrilmelidir. Bu sayede kapının açılması mümkündür.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle