Anahtarın unutulması sonucunda dışarıda kalan bir insanın çilingir çağırmadan kapıyı basit yöntemlerle açması günümüzde oldukça basit bir işlemdir. Çelik kapı ve diğer kapıların açılması.

Anahtarı Unutulan Kapı Kilidi Açmak


Kapı Açma Yöntemleri

Anahtarı arkada olmayan ve kilitlemediğiniz bir kapıyı açabilmek için çilingire ihtiyacınız bulunmamaktadır. Günümüzde üretilmekte olan kapı kilitleri yüksek donanım sayesinde güvenlik hizmeti de sunmaktadır. Güvenlikli olan kapıları çilingir yardımı olmadan açmak neredeyse imkansızken, eski kapıların ise kilidinin evde bulunan malzemelerle açabilmek daha kolaydır. Anahtarı kaybolan bir kapının açılmasında şu yöntemleri kullanabilirsiniz:

  • Pet şişeyle kilit açılması;
  • Kredi kartıyla kilidi açmak;
  • Tel toka ya da demirle kilit açmak;
  • Matkap yöntemiyle açmak.

Evlerin dış kapısı çelikten üretilmekte olan, kilit kısmı ise korunaklı yapılmaktadır. Bu sayede insanların güvenlikleri de korunmuş olacaktır. Bu tür son zamanlarda üretilmekte olan kilitlerin bilmeyen biri tarafından açılması neredeyse imkansızdır.

Uğraşmak ve kapının kilidini açmaya çalışmak kapıya ve kilide zarar verecek olduğu unutulmamalıdır.

Pet Şişe Kullanarak Kapı Açma

Pet şişelerin kolay kolay kırılmaz bir yapısının olması sayesinde ve günümüzde kapalı kalan kapıları açabilmek için uygulanan yöntemlerin başında gelmektedir. Unutkanlık sebebiyle, anahtarınızı çaldırmanız gibi sebeplerden dolayı kapıda kaldığınız zaman en ucuz ve kapınıza zarar vermeden açmanın yollarını denemelisiniz. Bunun için ince olan ve kapı aralığından rahatlıkla girecek olduğu için PET şişe kesilmesi gerekmektedir.

Pet şişenin kapı kilidini açabilmesi için kapının ilk olarak güç uygulanarak geriye doğru itilmesi gerekmektedir. Bir miktar aralık olması sonucunda PET şişenin kapı aralığından sokularak anahtar kısmına kadar getirilmelidir.

Kilidin açılabilmesi için çok yavaş hareketler yaparak aşağı doğru hareketler yapılarak ve kapı geriye doğru tüm gücünüzle ileri ve geri itilmesi sonucunda açılacaktır.

Kredi Kartıyla Kapı Açmak

        

Kapıların kredi kartı gibi sert bir cisimle açılabilmesi mümkün olmaktadır. Fakat kredi kartının kalın olması sebebiyle, günümüzde üretilen kapılarda çok fazla aralık bulunmaması sebebiyle kredi kartı girmeyecektir. Ya da açmaya çalışırken bazı durumlarda kredi kartının zorlanması sonucunda kırılmasına da neden olacaktır. Kapının geriye doğru itilmesi ile birlikte oluşacak boşluktan kredi kartı sokulmalı ve kilit kısmına doğru hareket ettirilmelidir. Aşağı yukarı doğru yavaş yapılan hareketlerden başka yapmanız gereken kapının açılabilmesi için itmek olacaktır. Kartı sokmanız ile birlikte geriye doğru hareket ettirmelisiniz.

Tel Tokayla Kapı Açmak

Güvenlikle donatılmış olan ve son yıllarda üretilen kilitlerde geçerli olmasa da eski kapılarda ya da dolap kapılarının çok kolaylıkla açılması için tel toka ya da eğilmesi zor olan bir tel bulundurulmalıdır. Tel toka ya da sert bir demir düzeltilerek kilit kısmına uygun hale getirilmelidir. Bu tür kapıların kilitlerinde diş sayısının az olması sayesinde tel toka bir yerde maymuncuk görevi yapacak ve kilidin açılmasını sağlayacaktır. Kilidin içerisine giren tel parçasının dairesel hareketler yaparak oynatılması ve kapının açılması için gücünüzü kullanarak itmeniz gerekmektedir. Bu sayede kolaylıkla diş sayısı az olan kilitler açılabilir.

Matkapla Kapı Kilidi Açmak

   

Çelik kapı ya da daha donanımlı olarak üretilen kapıların açılması için yukarıda yazmış olduğumuz yöntemler işe yaramayacaktır. Bu kapıların anahtarı unutulması durumunda kilit kırılarak kapının açılması sonrasında yenisi ile değiştirilmelidir. Profesyonel bir insan tarafından yapılmalı aksi takdirde kapıya da zarar vereceğiniz bilinmelidir. İlk olarak anahtar deliğinin çok az alt kısmından matkabın ucu çıkartılarak bir çekiç yardımıyla vurulup matkabın girmesi için bir delik açılmalıdır. Daha sonradan matkap çalıştırılarak bu delikten delinmeye başlanır. Kilit olan kısmın ortasına kadar gelindiği zaman ise bir tornavida ya da demir yardımıyla kilidin kırılması ve etkisiz hale getirilmelidir. Açılmasının ardından artık eski kilidin kırılması sebebiyle işe yaramayacak olduğundan yenisi ile değiştirilmelidir.

Araba Kapısını Açmak

Dalgınlıkla insanlar bazen arabalarının içinde anahtarlarını unutabilirler. Bu durumda hemen çilingir çağırmak yerine biraz uğraşarak arabanın kapısını kolaylıkla açabilirsiniz. Fakat dikkatli olmanız gereken noktalardan bir tanesi de arabanın kilidini açmaya çalışırken arabaya ve kilit kısmına zarar vermemek olacaktır. Uzun yıllardan bu yana arabaların kapısını açabilmek için tuvalet pompası gibi vakum yapabilecek bir alet işe yaradığı akıllarda kalmalıdır. Bunun için pompanın tam olarak boşluğu kalmayacak şekilde arabanın anahtar bölümüne yerleştirilmeli ve daha sonradan hızlı pompa yapılması gerekmektedir. Birkaç dakika hızla aralıksız yapmanız sonucunda arabanın kapısı kendiliğinden açılacaktır. Fakat bu yöntem günümüzde güvenlik nedeniyle donanımlı olarak üretilen ve daha çoğunlukla uzaktan kumandalı olan arabalarda işe yaramadığı da unutulmamalıdır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (İlk oy sizden olsun)
Loading...

Yorum ekle